Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İran’dan Aleviler’e iftar
08-01-2013, 05:26 PM
Yorum: #1
İran’dan Aleviler’e iftar
Alevi cemaatinin önde gelen 700 ismini ülkesinde ağırlayan İran’ın Türkiye’ye yönelik mezhep ilgisini gösteren bir gelişme yaşandı. Geçtiğimiz pazar Caferiler’e iftar veren Türkiye’nin İran Büyükelçiliği 4 Ağustos’ta da Alevi temsilcileri ağırlayacak...

İran’ın 700 Alevi dedesini davet ederek dini lider Ali Hamaney’le özel görüşmeler yaptığının gündeme gelmesinin ardından, Türkiye’nin İran Büyükelçiliği’nin Caferiler’e özel iftar programı düzenlediği ortaya çıktı. 28 Temmuz’daki iftara Caferi topluluğunun önde gelen pek çok ismi katıldı.

Büyükelçiliğin 4 Ağustos’ta da Alevi dernek temsilcilerine iftar yemeği vereceği öğrenildi. Ortadoğu’da güttüğü Şii yayılmacılığı eleştirilen İran’ın Caferiler ile Aleviler’i yakın markaja aldığını gösteren gelişmeler yaşanıyor. Türkmen Alevi-Bektaşi Derneği Başkanı Özdemir Özdemir, İran’ın Türkiye’de Alevi-Sünni çatışması çıkarmak için 3 yıldır yoğun faaliyet içinde olduğu iddiasında bulunmuş, faaliyetlerin İstanbul, Ankara ve İzmir’de ‘Alevi Derneği’ adı altında 4 ayrı kuruluşla yürütüldüğünü belirtmişti.

Özdemir, bu derneklerin 3 yılda 700 Alevi dedesini İran’a küfürlü içerikürdüğünü, İran Devrim Muhafızları Komutanları ve dini lider Hamaney’le görüştürüldüğünü kaydetmişti.

CAFERİLER’E ÖZEL İLGİ

Bu iddianın ardından İran’ın Türkiye’ye yönelik mezhep ilgisini gösteren bir gelişme daha yaşandı. Geçtiğimiz pazar günü İran’ın Ankara Büyükelçiliği, Caferi topluluğunun önde gelen isimlerine iftar verdi.

İftara, Caferi Kevser Grubu’na yakınlığıyla bilinen Bab-ı Ali İlim Vakfı’nda (Ehl-i Beyt Vakfı) dersler veren Caferi Alimi Musa Aydın, daha önce İran’da yaşarken Haziran 2013’te Türkiye’ye gelen ve Bab-ı Ali İlim Vakfı’nda dersler veren Yusuf Töre, Caferi gruplara yakınlığıyla bilinen Keçiören Muhammediye Camii İmamı Molla Abdullah Güngör ile Suca Güngör, Caferiler’e bağlı İmam Ali Cami İmamı Molla Olgun Tanyıldız ile camii cemaatinden Yücel Daştan ve emekli polis memuru Turgut Aras, Caferi Bab-ı Ali İlim Vakfı müdavimlerinden Ahmet Muhtar katıldı. Keçiören Allah-u Ekber Camii İmamı Molla Hasan Baykoca ve Bab-ı Ali İlim Vakfı’ndaki toplantılara katılan Siamak Mazloumravasan’ın da mazeretleri sebebiyle iftara katılmadığı öğrenildi.

KİMLER DAVETLİ?

Caferiler’e verilen iftarın ardından bir iftarın da Aleviler için düzenleneceği öğrenildi. 4 Ağustos’ta düzenlenecek iftara Alevi Cem Vakfı Ankara Şubesi Başkanı Şahin Akıncı, Cem Vakfı’nın Ankara’daki Dedeler Kurulu Başkan Vekili Hüseyin Dedekargınoğlu başta olmak üzere çok sayıda dernek görevlisinin davet edildiği öğrenildi.

SiYASi MÜSTEŞAR DEVREDE

İran Büyükelçiliği Siyasi Müsteşarı Ali Hassan Salami’nin, Alevi Cem Vakfı’yla temaslarını aralıksız sürdürdüğü öğrenildi. İran’ın önümüzdeki günlerde Alevi-Caferi gruplara yönelik organizasyonlarını artıracağı belirtiliyor. Türkiye’de Alevi-Sünni çatışmasına yönelik provokatif eylemlerdeki artışa dikkat çeken uzmanlar, İran’ın son süreçte Alevi ve Caferiler’le iyi geçinme ve yakınlaşma politikası yürüttüğünü belirtiyor.

‘AYNI MEZHEPTEN OLDUĞUMUZ iÇiN YAKINLIK GÖSTERiYORLAR'

İran elçiliğinin verdiği iftar yemeğine katılan isimlerden İmam Ali Camii İmamı Olgun Tanyıldız, “İran ile aynı mezhepten olmamız dolayısıyla bize yakınlık gösteriyorlar. Ankara’da Caferiler’in 3 camisinin imamlarını ve çevre illerdeki imamları çağırdılar. Büyükelçi yeni atandı, hem tanışma hem de samimiyet amacıyla iftar davetinde bulunduğunu söyledi. Biz az çok onların dilini biliyoruz” dedi.

İftarda siyaset konuşulmadığını belirten Tanyıldız, “İran’ın Kum şehrinde okudum. Büyükelçi, Türkçe biliyor. Tanışma faslı oldu. İnsan, kendisiyle aynı inancı paylaştığı kişiyle yakınlık kurmak istiyor. Büyükelçi ‘Yeni geldim sizinle de tanışmak istiyordum’ dedi. Siyasi hiçbir mesaj verilmedi” diye konuştu.

‘Özel davet olsaydı katılmazdık’

Cem Vakfı Ankara Şube Başkanı Şahin Akıncı, İran’ın iftarına katılacaklarını belirtti. Akıncı, “Büyükelçiliğin iftarı her yıl geleneksel olarak veriliyor. Protokolün de davetliler arasında olduğu bir iftar yemeği. Bize özel bir davet olsaydı katılmazdık. Gezi Parkı olayının ardından bu tür iddialar gündeme gelmeye başladı” ifadelerini kullandı.

METİN ARSLAN – BUGÜN GAZETESİ

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Alevi vatandaşlar yenimahalle’de iftar verdi çerağ 0 2,789 06-20-2016 07:02 PM
Son Yorum: çerağ
  Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu'ndan İftar çerağ 0 2,099 06-14-2016 02:14 AM
Son Yorum: çerağ
  Yavuz İran’ın tarihini değiştirdi çerağ 0 3,117 12-29-2015 12:45 AM
Son Yorum: çerağ
  Turhal'da muharrem ayında "iftar ve sahur topu" çerağ 0 1,810 10-21-2015 01:19 AM
Son Yorum: çerağ
  Erzurum'da Erenler Alevi Bektaşiler Derneğinden iftar yemeği çerağ 0 2,162 07-09-2015 04:49 AM
Son Yorum: çerağ

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi