Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
'İşten atılmam kasıtlıdır'
01-08-2017, 02:25 AM
Yorum: #1
'İşten atılmam kasıtlıdır'
Siyam-Yamantaş Ortaklığı adlı inşaat şirketinde çalışan 3 işçinin yılbaşı akşamı mesai sonrası içki içtikleri gerekçesiyle işten atıldığı belirtildi. İkisi 1’er ay, biri 6 aydır kamyon şoförlüğü yapan işçiler, içkinin yanı sıra Alevi kökenli ve demokrat dünya görüşüne sahip olmalarının da işten çıkarılmalarının nedenleri arasında olduğunu söyledi. Şirket ise bu iddiaları reddederek işçilerin yedek şoför oldukları için işten çıkarıldığını ileri sürdü.

Siyam İnşaat adlı şirkete kamyon şoförü olarak yaklaşık 1 ay önce işe başladığını söyleyen Ali İzzet Sarıkaya, 5-6 işçi ile birlikte, şirketin Işıkkent'te tuttukları bir evde barındıklarını söyledi. Çalıştığı kamyonla yol yapımı çalışmalarına asfalt ve dolgu malzemesi gibi yükler taşıdığını belirten Sarıkaya şunları söyledi: “Yılbaşından 3 gün sonra Atıf Arslan’la beni kaldığımız evden şirket yazıhanesine çağırdılar ve işten çıkarıldığımızı söylediler. Nedenini sorduğumuzda şirketin baş şoförü ‘Yılbaşında alkol kullanmışsınız’ dedi. Ben bu gerekçeye, ‘Mesai saati dışında özel hayatım bu benim. İşbaşında alkol almadım, alkollü araç kullanmadım, böyle bir gerekçe olur mu?’ diye itiraz ettim. Bu itirazımdan bir süre sonra şirketin giriş-çıkış işlerine bakan, halkla ilişkilerden sorumlu olan kadın kış koşulları yüzünden daralmaya gittikleri için işten çıkarıldığımızı söyledi. Ben de kendisine, ‘Öyle diyorsunuz ama şu anda bile iki kişinin işe girişi ile ilgili evrakları aldınız’ dedim, yanıt veremedi.”

Kızı Dilan Sarıkaya’yı 10 Ekim Ankara Katliamı’nda yitiren Ali İzzet Sarıkaya, yaşam tarzları ile ilgili bir gerekçeyle işten çıkarılmalarının, son dönemdeki bu yönlü tartışmalara örnek olduğunu söyledi. Sarıkaya, “Bunun yılbaşı günü Reina’ya yönelik yapılan saldırıdan bir farkı yok” dedi.

Çalıştığı süre içerisinde kendisine “Şoför arkadaşların varsa çağır, daha çok şoföre ihtiyacımız var” dendiğini hatırlatan Sarıkaya, işten atılmasının diğer nedenlerinin ise şirket yetkilileriyle uyuşmayan dünya görüşü ve Alevi kimliği olduğunu dile getirdi.

20 günlük şoförken işten çıkarılan Atıf Arslan da içki kullanması, Alevi olması ve demokrat dünya görüşüne sahip olması nedeniyle işten atıldığını dile getirdi.

DARALMA GEREKÇESİ DOĞRU DEĞİL

Şirkette 5-6 aydır çalıştığını belirten Yılmaz Polat, işten çıkarılmasının dünya görüşü ve alkol gerekçesiyle olduğunu söyledi. Polat, “Başşoför bize çıkış gerekçemizin alkolden olduğunu söylediğinde üçümüz bir aradaydık zaten. Siyasi görüş olarak uyuşamasak da benim işimden çok memnun olduklarını, beni formen yapmak istediklerini kaç defa söylediler. Daralma gerekçesi doğru değil. Şoför olmadığı için arabalar yatıyordu ve bizden şoför bulmamızı istiyorlardı. Bize çıkış verdikleri gün 2-3 işçi aldılar” diye konuştu.

‘YEDEK ŞOFÖR OLDUKLARI İÇİN ÇIKARILDILAR’

İşçilerin iddialarıyla ilgili sorularımıza şirket adına yanıt veren şirket avukatı Çağatay Akar, işçilerin işten çıkarılmalarının özel yaşamları ya da alkolle ilgili olmadığını ileri sürdü. Ali İzzet Sarıkaya ve Atıf Arslan’ın yedek şoför olduklarını ve barınma-yeme-içme gibi giderlerinin şirket tarafından karşılandığını belirten Akar, İzmir’de yaşayan şoförlerin maliyetlerinin daha az olması nedeniyle yedek olarak duran bu iki işçiyi çıkardıklarını iddia etti. Akar, “Bahsi geçen 3 işçinin, yedek olarak çalışmadan maaş almakta oldukları ve ülkemizin ekonomik durumu nedeniyle işten çıkartılmaları gerekmiştir” dedi.

‘PATRONUMUZ DA ALKOL KULLANIR’

Alkol kullanımı-yılbaşı kutlaması gibi konuların şirketimizin yapısı ve şirket patronunun özel hayatında bir problem teşkil etmediğini ileri süren Akar, patronun kendisinin de alkol kullandığını ve sosyal demokrat bir aileden geldiğini iddia etti. Başşoförün “Alkol nedeniyle işten çıkarılmışsınız” diye bir sözü olmadığını, olsa bile bunun şirketi bağlamadığını ifade eden Akar, “Şirketimiz kamuoyunda gördüğümüz ulusal ihalelerde boy gösteren firmalardan olmayıp genellikle Ege kıyılarında CHP’li belediyelerin işlerini alan bir şirkettir. Bu tarz bir zihniyete veya işleyişe sahip olması durumunda CHP’li belediyelerden iş alamayacağı da takdirinizdir” dedi.
Şirket avukatının açıklamalarını sorduğumuz işçilerden Ali İzzet Sarıkaya ve Atıf Arslan ise yedek şoför olmadıklarını ve daralma gerekçesinin gerçeği yansıtmadığını tekrarladı.

evrensel.net
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Maraş’ta yıldırma operasyonu: Eyleme katılanlar gözaltına alınıyor, işten atılıyor çerağ 0 3,088 04-16-2016 12:13 AM
Son Yorum: çerağ

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi