Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İZMİR’DE GERİCİLER MAHALLEDE İKİNCİ CAMİ YERİNE OKUL İSTEYENLERİ HEDEF GÖSTERDİ!
06-09-2016, 07:11 PM
Yorum: #1
İZMİR’DE GERİCİLER MAHALLEDE İKİNCİ CAMİ YERİNE OKUL İSTEYENLERİ HEDEF GÖSTERDİ!
İzmir’in Aliağa ilçesinde buluna Yalı mahallesinde yapılmak istenen ikinci cami yerine okula ihtiyaçlarının olduğunu duyurmak için eylem yapan mahalleliye destek veren FKF’li gençler ile muhalif ve Alevi kurumları gericiler tarafından hedef gösterildi. Gerici sitede yer alan bir haberde kurumlar ve gençler “Camiye de karşılar ezan sesine de” ifadeleriyle isimleri yayınlanarak hedef gösterildi.

Yalı Mahallesi Sakinleri 23 Mayıs’ta yaptıkları eylemde, mahallede ihtiyacı karşılayacak kapasitede yeterli bir cami varken, kendilerine danışılmadan ikinci cami veya başka herhangi bir yapının yapılmasına tepki göstermişti. Mahalleliler, camiye karşı herhangi bir karşıtlıklarının olmadığını belirtirken, Aliağa Belediyesi’ne yaptıkları başvuruda söz konusu caminin ruhsatının olmadığını da öğrendiklerini açıklamıştı. Aliağa Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından gönderilen caminin yapımına ilişkin kazı çalışmalarının durdurulduğu ifade edilmişti.

230 ÖĞRENCİNİN BULUNDUĞU MAHALLEDE İLK VE ORTAOKUL YOK!

3200 nüfuslu Yalı mahallesinde 05-15 yaş aralığında 230 öğrencinin bulunduğu mahallede ilk ve ortaokul bulunmuyor. Üstelik öğrenciler en yakın okula ya servis kullanarak ya da Çanakkale-İzmir karayolunu kullanarak gitmek zorunda kalıyor. Durum mahallelileri hem maddi hem de çocukların güvenliği açısından endişelendiriyor. Hal böyleyken söz konusu mağduriyete yıllardır katlanmak zorunda kalan mahallede ikinci cami değil de okulun ihtiyaç duyulduğunu belirten mahallelilerin eylemine mahalle muhtarının çağrısıyla destek veren FKF’li gençler de gericilerin hedefi oldu.

İSİM İSİM HEDEF GÖSTERDİLER

Aliağa’da yayın yapan Yeni Vizyon adlı haber sitesi, ‘Cami’ye de karşılar, ezan sesine de’ başlıklı haberinde eyleme destek verenleri ‘Camiye karşı çıktılar’ alt başlığıyla duyurarak isimleri şöyle hedef gösterdi:

“…Basın açıklamasına; Yalı Mahallesi Muhtarı Hürriyet Gülcan, Emekli-Sen Aliağa Şube Başkanı Sabahattin Yeşiltepe, Atatürkçü Düşünce Derneği Aliağa Şube Başkanı Erol Ertürk, Fikir Kulüpleri Federasyonu’ndan (FKF) Ferit Can Demirli de destek vermişti.”

‘EZAN SESİNİ DUYMAK İSTEMİYORLAR ‘

Haber şu ifadelerle devam etti: “Aliağalılar cami karşıtlığının şokunu henüz atlatamamışken, yeni bir şok daha yaşadı. Aliağa’nın Kültür Mahallesi’nde faaliyet gösteren Beş Kardeş Köylüleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin Alevi inancına mensup üyeleri, ezan sesini duymak istemediklerini bildirdi. İbadetlerini yaptıkları Cemevi’nin yakınına takılan merkezi ezan sistemi hoparlörlerinin kendi rızaları dışında kurulduğunu iddia ederek kaldırılması için ilgili makamlara dilekçeyle başvuran dernek üyeleri, Cemevi’nin bulunduğu mevkide ikamet eden mahalle sakinlerinin tamamının alevi inancına mensup olduğunu belirterek, merkezi ezan sistemi hoparlörlerinin kaldırılmasını talep etti.”

Site, Alevilerin yoğun yaşadığı bölgede Cemevi’nin yanı başına cami yapımının bilinçli olduğunu belirterek birlikte yaşamayı zedeleyeceğini ifade eden Alevi kurumlarının ezan sesinden rahatsız olduğunu öne sürdü. Söz konusu uygulamaya sosyal medya da tepki gösterenlere karşı site “Kantarın topuzunu kaçırdılar” gibi ifadeler kullanırken, haberin son kısmında “Cami yapımına ve ezan sesine karşı çıkanlara tepki gösteren bir başka vatandaşında, sosyal medya hesabı üzerinden; “Aliağa’da İslamiyet’i Tanıtma, Sevdirme ve Yaygınlaştırma” adında bir dernek kuracağını açıklaması ise yüzlerde tebessüme neden oldu” ifadeleri yer aldı.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAKLAR

İlk ve ortaokulun, gıda ihtiyacını karşılayacak bir marketin ve eczanenin bulunmadığı mahallede ikinci cami yapılmasına tepki gösterenleri hedef gösteren site hakkında Alevi Kültür Derneği Aliağa Şubesi ve FKF Aliağa Şubesi suç duyurusunda bulunacak.

FKF’DEN AÇIKLAMA: HODRİ MEYDAN!

Sitenin hedef gösterdiği FKF İzmir bir açıklama yaparak haberin iyi niyetle yapılmadığının ortada olduğunu ifade etti. Haberin baştan sona yalan bilgiler içerdiği belirtilerek, “Basın açıklamasına destek vermek için orada bulunan FKF ve diğer kurum temsilcisi arkadaşlarımızın isim ve soy isimleri dahi verilerek hedef gösterilmesi de haberi yapanın mesleği konusunda bizleri şüpheye düşürmektedir. Keza gazetecilik provakatörlükten uzak bir meslektir” ifadeleri kullanıldı. FKF’liler söz konusu tehditlere ve çarpıtmalara gereken cevabı vereceklerini dile getirerek, açıklamayı “Laiklik mücadelesinde bir adım bile geri adım atmayacağız. Laiklik mücadelesini kazanacağız. Hodir Meydan” mesajıyla sonlandırdı.

ilerihaber.org

alevi haberleri
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Süheyla GÜLEN’ i (Zöhre Ana’yı) Hedef Alan İftiralarla İlgili Kamuoyuna Duyuru Admin 0 2,220 12-30-2019 10:12 PM
Son Yorum: Admin
  Yeni Akit Gazetesi Avrupa’daki Alevileri hedef gösterdi! çerağ 0 3,084 07-15-2017 12:59 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevi Kitap Fuarı ikinci kez okuyucuyla buluşacak Admin 0 2,790 05-24-2017 02:48 PM
Son Yorum: Admin
  Yeni müfredatta AİHM ayarı; 'dinimiz' yerine 'İslam dini' ifadesi kullanılacak çerağ 0 2,068 02-08-2017 10:06 PM
Son Yorum: çerağ
  Esad'ın yerine bir başka Alevi gelecek' çerağ 0 1,843 12-29-2016 11:56 PM
Son Yorum: çerağ
  Aleviler için, ‘yol’un12 imamı içinde Hz. Hasan İkinci imam çerağ 0 3,659 10-04-2016 12:33 AM
Son Yorum: çerağ
  Bazen devlet bazen IŞİD ancak hedef değişmiyor: Aleviler çerağ 0 2,389 07-04-2016 01:26 AM
Son Yorum: çerağ
  Okul idaresi Alevi öğrencileri Terörle Mücadele'ye şikayet etti: Örgüt üyesi bunlar çerağ 0 2,161 03-30-2016 02:53 AM
Son Yorum: çerağ
  “Aleviler Örgütlenmezse İkinci Maraş Olur” çerağ 0 3,870 01-08-2016 04:05 AM
Son Yorum: çerağ
  Türkmen Aleviler, Cami-Cemevi projesi iptaline tepki gösterdi çerağ 0 2,367 12-25-2015 10:16 PM
Son Yorum: çerağ

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi