Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İzzettin Doğan Alevilerin kime oy vereceğini açıkladı
08-09-2014, 06:49 PM
Yorum: #1
İzzettin Doğan Alevilerin kime oy vereceğini açıkladı
Sandığı boykot edecekleri yönündeki iddiaları kesin bir dille yalanlayan Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan , Ekmeleddin İhsanoğlu'na oy verilebileceğin i ifade etti. Doğan, Fethullah Gülen Hocaefendi 'ye yönelik Erdoğan'ın söylemlerine karşı çıkarak, Hocaefendi'nin bir din adamı ve İslam düşünürü olduğunu belirtti.

Erdoğan'ın Kılıçdaroğlu'nu n Alevi, Demirtaş'ın ise Zaza olduğuna yönelik söylemlerine değinen Doğan şu ifadeleri kullandı: "Kendisine bu konuda defalarca ikazda bulunuldu. Bendeniz bunu yapma ihtiyacı hissettim. Şurda seçime birkaç gün kaldı. Bir kaç gün kalmasına rağmen hala vatandaşların Alevi mi Sunni mi, Şafi mi, Zaza mı, Ermeni mi olduğunu soruyor. Bu sadece Başbakan'a değil sorumluluk duygusu yaşayan hiçbir yurttaşa yakışmaz. Hz. Muhammed söylemiştir; 'Sizin dininiz size bizim dinimiz bize' bu bir tartışma alanı hele hele bir Başbakan tarafından yapılamaz. Onun için doğru bulmadım ve yakıştıramadım Başbakan'a o sözleri."

'SANDIĞI BOYKOT ETMEYECEĞİZ, İHSANOĞLU'NA OY VERİLEBİLİR'

Alevilerin sandığı boykot edecekleri yönündeki iddiaları kesin bir dille yalanlayan Doğan şöyle devam etti: "Aleviler oy vermiyor veya filana oy verecek' gibi arkasında beş kişinin dahi bulunmadığı bazı dernekler Aleviler adına konuşuyor. Aleviler 25-30 milyonluk bir kitle. Aleviler kamil insanlar kime oy vereceklerini bilir. Aleviliği dışlayan, cemevini bile çok gören, 'Cemevi diye bir ibadethane olamaz' diyen bir siyasal akıma Alevilerin destek vermesi mümkün değil. Eğer bu akımın başında Başbakan varsa Başbakan'a da destek vermezler. Alevilerin bu seçimde Başbakan'a destek vereceklerini zannetmiyorum. Çünkü onun Alevilere verdiği hiçbir şey yok. Aleviler sandığı kesinlikle boykot etmeyecek. O bir iki maceraperestin kendilerine göre ifadeleri. İhsanoğlu'nu şahsen tanıyorum. Yaptıkları işlere baktığınızda objektif bir değerlendirme yaptığınız zaman oy verilebilecek bir kişi olarak görünüyor. Alevi kesimin İhsanoğlu'nu destekleyebilec eğini söyleyebiliriz. Bunu derken ihtimalli konuşuyorum. Alevilere hiçbir zaman sevdiği saydığı bir kişi olarak, 'Şuna oy verin, buna oy verin' demeyi saygısızlık kabul ederim."

'FETHULLAH GÜLEN HOCAEFENDİ BİR DİN ADAMI VE İSLAM DÜŞÜNÜRÜDÜR'

Erdoğan'ın son aylarda Hizmet Hareketi'ne yönelik söylemlerini de değerlendiren Doğan şunları söyledi: "Başbakan 11 yıl kendi altının oyulduğunu, yargı organının tamamen devre dışı bırakıldığını, kendisinin etki alanı dışında kaldığını iddia ediyorsa, polis teşkilatının emniyet güvenlik güçlerinin, ordunun, güvenlik güçlerinin eğer devre dışı kaldığını ve bu faaliyetin de sayın Fethullah Gülen Hocaefendi tarafından gerçekleştirild iği iddiası varsa 11 yılda Başbakan olarak farkına varmamışsa Türkiye'nin vay haline. Böyle bir şeyin ciddiyetine inanmak kolay değildir. Doğru değildir.

'GÖZALTI SÜRELERİNİN AŞILMASI DEVLETİ MAHKUMİYETE GÖTÜRÜR'

Polislere yönelik sahur vakti yapılan operasyonları da değerlendiren Doğan, "Polislere cebir, şiddet kullanmak, kelepçe takmak doğru değil. Ben o olayı doğru bulmuyorum. Kaçma şüphesi olan, psikolojik bakımdan şizofren olan tiplerde yasalar belirli tedbitleri ön görebilirler. Bunlar görevde bulunan ne yaptıklarını bildikleri karine olarak kabul edilen insanlar kendi teşkilatınızın insanları. Davet edersiniz ifadelerini alırsınız. Gözaltı sürelerinin aşılması yanlış. Bu devleti mahkumiyete küfürlü içerikürür. Bu konuda içtihatlar var. Gözaltı süreleri lüzumundan fazla uzadığı zaman, makul bir süreyi aştığı zaman, o devleti mahkum etmeye küfürlü içerikürür AİHM'de. Şimdi bu konularla ilgili Anayasa Mahkemesi'ne de gidilebiliyor. Anayasa Mahkemesi güzel kararlar da veriyor." şeklinde konuştu.

'500 BİN KİŞİYİ NASIL GÖZALTINA ALIYOR, ORDU KOMUTANI MI?'

Bir savcının, 'Gerekirse 500 bin kişiyi gözaltına alırız' sözlerini de değerlendiren Doğan sözlerini şöyle tamamladı: "Bu abartılı bir ifade. Bir savcı nasıl 500 bin kişiyi gözaltına alıyor. Ordu komutanı mı? Genelkurmay Başkanı mı? Bir hukukçunun bunu söylemesi yanlış."

06 Ağustos 2014 Çarşamba
Gündem Haberleri - BUGÜN

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Alevi kanaat önderi ‘evet’ diyeceğini açıkladı çerağ 1 3,757 02-17-2017 01:40 PM
Son Yorum: bektasi
  İzzettin Doğan: Karar uygulanmazsa Aleviler tazminat davaları ile yargıyı kilitleyece çerağ 0 2,079 05-04-2016 12:16 AM
Son Yorum: çerağ
  İzzettin Doğan: Bu hükümet, Alevilerin hükümeti olmaktan çıkar çerağ 0 1,974 01-26-2016 01:04 AM
Son Yorum: çerağ
  Ünlü Futbolcu Selçuk Şahin alevi olduğunu açıkladı Admin 0 4,522 05-30-2014 08:32 PM
Son Yorum: Admin
  İstanbul'da Aleviler ve Kürtler Kime Oy Verecek? Admin 0 3,142 11-20-2013 04:19 AM
Son Yorum: Admin
  TOKİ-İZZETTİN DOĞAN İLİŞKİSİNİN BELGELERİ bektasi 0 3,597 11-11-2013 03:35 AM
Son Yorum: bektasi
  Kim Alevi... Ne kadar Alevi... Kime göre paket? bektasi 0 2,280 10-10-2013 06:03 AM
Son Yorum: bektasi
  İzzettin Doğan'dan Akkiraz kardeşlere ağır sözler Admin 0 2,025 09-21-2013 01:52 AM
Son Yorum: Admin
  İzzettin Doğan Kılıçdaroğlu'nun Aleviliğine çattı bektasi 0 2,412 09-17-2013 01:31 AM
Son Yorum: bektasi
  İzzettin Doğan neye alet olduğunun farkında mı bektasi 0 2,578 09-06-2013 09:12 PM
Son Yorum: bektasi

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi