Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İzzetullah Gülen Cemevi’nin altında hangi hesap var
09-11-2013, 12:14 AM
Yorum: #1
İzzetullah Gülen Cemevi’nin altında hangi hesap var
Cemevini inançlarının mekânı kabul eden Aleviler, inancın merkezine insanı koyar, kutsar, sever ve gerektiğinde sorgular. Din dil ırk farkı gözetmez. Oysa cami cemaati Tanrının emirlerini (vahyi) sorgulamayı “küfür” sayar; korkar ve olduğu gibi kabul eder. Ortadoğu ülkelerinin içinde bulunduğu akli, siyasi ve iktisadi sefilliğin başlıca nedenlerinden biri bu kabuldür. Aleviler kadın-erkek eşitliğini savunurken, Sünni kabuller kadını; “aklen ve dinen dün(aşağı) yaratıklar..." görür. Buna inanır, itikat eder; “bir erkeğin şahitliğini iki kadının şahitliğine denk” sayar, meta olarak görür, alır, satar, döver, kovarlar… Mirastan erkeğe bir, kadına yarım verir vb.

Dediğim gibi en temel fark Tanrı kavramı ya da tasavvurudur. Alevilerin ulu ozanlarından Kaygusuz Abdal (1344-1444) vahye şöyle itiraz eder:

“Kıldan köprü yaratmışsın gelsin kulum geçsün deyu

hele biz şöyle duralım yiğit isen geç e tanrı

Garib kulun yaratmışsın derde mihnete katmışsın

anı âleme atmışsın sen çıkmışsın uca tanrı”

Fark, bu kadar yalın ve nettir. Bu iki inancın ve bunca temel çelişkisi olan iki cemaatin aynı avluda muhabbet etmesinin tek koşulu vardır; birinin diğerine “eyvallah” etmesi… Aksi halde bu muhabbet karakolda biter ve Aleviler bir dayak da imamın ordusundan yer. Gerçek bu kadar yalın ve net iken siz bunu görmüyorsanız ya körsünüz, ya da kötü niyetli…

Bu temel farkı Fetullah-İzzetin ikilisi ya da projenin akıl daneleri bilir mi?

Fetullah ve “entelektüel” çevresi, Aleviliğin kabullerini ve gereksinim duyduğu manevi iklimi elbette bilir. Ama İzzettin Beyin Aleviliğin temel prensiplerine ve inanç disiplinine vakıf olduğuna dair bir veriye ne yazık ki sahip değilim. Dikkat edelim konuşmaları tek tip, sığ ve ezbere dayalıdır. Konunun cahilidir. Aleviliğin en temel düsturu olangörümden geçtiği vaki değildir, musahibi yoktur. Dolaysıyla “dedeliği” bir yana, Yol’un kurallarına göre İzzettin Beye Alevi diyebilmek kabil değildir.

İzzettin Bey ve Fetullah Hoca inanır mı?

Bu gerçeği sadece Yüce Yaradan bilir ama benim hissettiğim şudur; İzzettin de Fetullah da inanmamaktadır. Bu kanıma neden olan çok sayıda verinin yanında, Fetullah’a dair en çarpıcı veri; “neden bir İslam ülkesinde değil de, İslam otoritelerinin ‘şeytan’ ilan ettiği, mazlum milletlerin jandarması olan ABD’de yaşadığıdır. Keza, “ABD menfaatleri doğrultusunda mazlum milletlere zulmedilmesine aracılık ettiği, ABD’nin İslam ülkelerindeki zulmüne hiçbir itirazının olmadığı, hatta bu zulme ortak olduğu ” iddialarına da inandırıcı bir yanıt verememesidir.

Şimdi soralım; inanan, inananın katili midir?

Peki, bu din simsarlarının amacı nedir; proje, bir gereksinim midir?

Dünya-âlem bilmektedir ki, Fetullah Hoca iktidarın en güçlü ortağı ve muktediridir. Aleviliği yok sayan yargıya ve “imamın ordusu” denilen polise büyük ölçüde hâkim olduğu söylenir. O halde böyle “kişisel, ekonomik, siyasal” ortaklıklar yerine daha genel bir iyileştirme; örneğin cemevinin ibadethane statüsü konusu neden çözümlenmez? Neden projeye karşı çıkan gençler taammüden hedef alınır ve katledilir; neden Alevi semtleri hatta haneleri özel hedef haline getirilir, kuşatılır, zulmedilir?

Peki, “GERÇEK” nedir?

Bu proje, Alevilik-Sünnilik üzerinden rant elde etme girişimidir.

İzzettin bey şöyle açıklıyor: “bir gün cemaat çevresinden biri gelmiş ve İzzettin Hocaya demiş ki; ‘Hoca külliye içinde cami-cemevi projesine ne dersin.’ Hoca da; ‘neden olmasın ama bir teklif de benden; bu projeye bir de aşevi ilave edelim’ demiş, Fetullah Hoca da onay vermiş.” Kamuoyuna söylenen bu… Peki, söylenmeyenler?..

1- Olan bitenden, aktörlerin yapıp ettiklerinden, işinden işleğinden anladığım şudur: İzzettin Doğan avukattır. Babası Hüseyin Doğan eski AP milletvekilidir ve aileden sağcıdır. 12 Eylül cuntasıyla özel ilişkileri vardır; MDP kurucusudur. Aleviliğin özgürlükçü, eşitlikçi, Atatürkçü, sol-muhalif, demokrat-laik ve özellikle Kızılbaş damarından hoşnut değildir.

2- Bu damarı asimile etmek, kurutmak, Sünnilikle aynileştirmek üzere ya kendi kendini görevlendirmiş, ya da birileri (!) tarafından görevlendirilmiştir.

3- İstanbul’un en büyü arsa spekülatörlerindendir. Alevi dedeliğini kullanarak, gecekondusu olan çok sayıda Alevinin vekâletini almış, bu insanların iyi niyetini istismar etmiş, büyük bir gayrimenkul stokuna sahip olmuştur. Oğlu Galatasaray Futbol Kulübünde Yönetim K. Üyesidir. (Bkz. Rıza Zelyut’un konuya dair çok sayıda makalesi. Güneş Gazetesi)

4- Muhtemeldir ki, arsalarla ilgili bir proje ve devletle-belediyeyle bir sorun söz konusudur.

5- Bunun çözümü doruklarla diyalogdan, işbirliğinden, gizli sinsi pis ortaklıklardan geçmektedir. Sünni dünyanın içler acısı hali, ülkeleri, sosyal ve ekonomik gerçekleri ortadadır. Müslümanlar, siyaset tacirlerinin elinde alınıp-satılan bir meta gibidir. Emperyalizmin insafında inim inim inlemektedir.

6- Eh, Fetullah Hoca ABD’yi büyük ortak alıp Sünni cemaati kullanarak Harun kadar zengin oluyor da İzzettin neden Alevileri kullanmasın?

Kullanabilecek mi; Aleviler buna izin verecek mi? Aynı şey değil… O köprülerin altından çoook sular aktı…

Göreceksiniz…

Murtaza Demir

Odatv.com

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Süheyla GÜLEN’ i (Zöhre Ana’yı) Hedef Alan İftiralarla İlgili Kamuoyuna Duyuru Admin 0 1,575 12-30-2019 10:12 PM
Son Yorum: Admin
  FETÖ'nün 'Alevi yapılanması' mercek altında çerağ 0 1,900 12-29-2016 11:48 PM
Son Yorum: çerağ
  Alevi ve Sünni vatandaşlar aynı çatı altında bayramlaştı çerağ 0 1,935 09-13-2016 12:41 AM
Son Yorum: çerağ
  FETÖ elebaşı Gülen kendince herkesi fişlemiş çerağ 0 1,729 08-13-2016 12:57 AM
Son Yorum: çerağ
  Aynı çatı altında namaz kılıp bayramlaştılar çerağ 0 1,921 07-06-2016 01:59 AM
Son Yorum: çerağ
  4 büyük alevi köyü baraj tehditi altinda çerağ 0 2,059 08-08-2015 08:33 PM
Son Yorum: çerağ
  İktidar Alevilerle ilgili samimi ama Sünni hegemonya altında bektasi 0 1,971 11-20-2013 10:28 AM
Son Yorum: bektasi
  Hangi Alevi? bektasi 0 2,272 10-10-2013 06:01 AM
Son Yorum: bektasi
  Aleviler'den Fethullah Gülen projesine büyük tepki bektasi 0 2,330 09-05-2013 05:30 PM
Son Yorum: bektasi
  Fethullah Gülen Cemevi Admin 0 2,094 09-02-2013 03:05 AM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi