Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kışanak semah döndü: Alevilik sözle olmaz
07-27-2013, 03:50 AM
Yorum: #1
Kışanak semah döndü: Alevilik sözle olmaz
Tunceli’de düzenlenen 13. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’ne katılan BDP Eş Genelbaşkanı Gültan Kışanak, cemevinde düzenlenen birlik cemine katıldı, semah döndü.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Tunceli'deki cemevinde düzenlenen 'birlik töreni'nde saf tutup semah döndü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Alevilik'le ilgili söylediği sözleri samimi bulmadığını söyleyen Kışanak, "Ali sevgisi kuru kuruya bir sevgi değildir. Ali sevgisi bir yoldur, bir edeptir, bir felsefedir, insan sevgisidir, barış sevgisidir. Alevi inancına saygıdır, bunlar olmadığı sürece Tayyip Erdoğan'ın söylediği sözler dört dörtlük Alevilik değil, dört dörtlük yalancılıktır" dedi.

"SEMAH YAŞAM TARZIMIN BİR PARÇASI"
Tunceli'de 13'üncü Kültür ve Doğa Festivali'ne katılan BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Tunceli Cemevi'nde yapılan 'birlik töreni'nde Belediye Başkanı BDP'li Edibe Şahin ve sanatçı Ferhat Tunç ile birlikte semah döndü. Törenden sonra gazetecilere açıklama yapan Kışanak, kendisinin de Alevi olduğunu söyleyerek, kendi gelenek ve göreneklerini yerine getirdiğini belirtti.

Kışanak, "Semah benim geleneklerimin, benim yaşam tarzımın bir parçası. Bugün burada tüm halkımızın birlik içinde olması, birlikte hareket etmesi, tarihine, kültürüne, diline ve geçmişine sahip çıkması için birlik cemi yapıldı. Bu tarihi, bu kültürü, bu inancı yaşatmak için düzenlenen bir cemdi. Ben de inancımın ve kültürümün bir parçası olan bu cem töreninde semah dönüldüğü sırada içimden geldi, doğal bir refleksle bunu yerine getirdim" dedi.


ERDOĞAN'A DÖRT DÖRTLÜK ALEVİ CEVABI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde Alevilik'le ilgili yaptığı açıklamanın hatırlatılması üzerine de Kışanak, şunları söyledi:

"Aslında inanç konusunda sözlü söylemlerin fazlaca bir kıymeti yok. İnanç, nasıl yaşadığınız ile ilgidir. Gerçekten sayın Başbakan yaşamında Alevilerin, kültürüne, tarihine, inancına, yaşam biçimine saygı gösteren bir yaklaşım içinde olursa Aleviler bunu anlar ve hisseder. Söylenen sözlere de kimsenin itibar etmediğini, asıl ne yapıldığına bakıldığını biliyoruz, ne söylediği değil ne yapıldığı önemlidir. Bu nedenle biz herkesi samimi ve gerçekçi olmaya çağırıyoruz. Gerçekten insanların inancına kültürüne ve geleneklerine saygı gösteren bir yaklaşım içinde olunulmalı. Bu böyle söylem ile olacak bir şey değil. Ali'yi sevmek bir söylemden ibaret değildir. Ali'nin öğretisi, Ali'nin yolu var, Ali'nin felsefesi var, bunlara ne kadar saygı gösteriliyor Alevi gençleri kendisini nasıl geleceğe taşıyacak, bu konuda dünya kadar soru ortada dururken, Sayın Başbakan'ın bu sözü için kendisi için bir kıymeti var ama toplum içinde bir kıymetinin olmasını arzuluyorsa, tutumunu politikalarını ve yaklaşımlarını gözden geçirmesi gerekiyor."

'SİZİN ESERİNİZ MÜZAKARE SÜRECİ'
Kışanak, daha sonra festival kapsamında Atatürk Stadyumu'nda düzenlenen programa katılıp, bir konuşma yaptı. Kışanak, burada da şunları söyledi: Bizler artık bu mücadeleleri verebilmek için büyük bedeller verdik. Bu nedenle halkımızı ve Dersim'i özgürleştirinceye kadar mücadeleye devam edeceğiz. Bugün Kürt halkı, demokrasiyi kardeşliği ve barışı savunmuştur. Bir müzakere sürece başlamış ise herkesin bunda emeği var ama en çok da Dersim'in emeği var. Dersim dağlarının emeği var, sizin eserinizdir müzakere süreci. Bizler her zaman dilimize dinimize ve kültürümüze sahip çıkacağız. Kazanmak için her şeyden önce inanmak lazım, bunun için mücadelemizi yükseltmeliyiz. Müzakere süreci başladığında İmralı'da müzakere sürecini başlatan sayın Öcalan bize 'Gidin halka sorun. Halk biz varız, demokratik siyaseti en güçlü şekilde yürütüyoruz derse, ben de onların bu arzusuna yanıt vermek için elimden geleni yaparım' dedi. Bugün eğer Türkiye'de bir demokratik çözüm hamlesi başladıysa sayın Öcalan'ın halka, yani sizlere olan güveninden kaynaklıdır. Şimdi biz bu günleri asla boşa çıkarmayacağız, demokratik siyaset nasıl yapılır dosta, düşmana ispatlayacağız. Bu mücadele sadece Kürt halkının mücadelesi değil, bu mücadele insanlık tarihinin değerlerini koruma ve sahip çıkma mücadelesidir. Tarih boyunca Kürtlerin kaderi ile Alevilerin kaderi birdir. Her ikisinin de davası özgürlük ve demokrasi devasıdır. Artık Dersim'e devleti temsil eden siyaset girmemeli bu görev bizim görevimizdir. Bez devletin tekçi karakterini temsil eden tüm siyasi anlayışları bu görkemli coğrafyadan defetmeliyiz.

'SÖYLEDİKLERİNE DEĞİL, YAPTIKLARINA BAKIYORUZ'
Kışanak, AK Parti'nin iki yüzlü politikalarını boşa çıkarmak için güçlü mücadele yürütmeleri gerektiğini söyleyerek, şöyle devam etti: Başbakan 'Alevilik Ali'yi sevmekse, ben dört dörtlük Aleviyim' diyor. Bizde Alevilerde lafa bakılmaz, icraata bakılır. Biz söylediklerine değil, yaptıklarına bakıyoruz. Yaptıkları hiçte Ali'nin yolu ile aynı yol değil. Ali'nin yolu Ali'yi sevmek insanı sevmektir, Ali'yi sevmek, özgürlüğe sadık kalmaktır. Ali sevgisi kuru kuruya bir sevgi değildir. Ali sevgisi bir yoldur, bir edeptir, bir felsefedir, insan sevgisidir, barış sevgisidir. Alevi inancına saygıdır, bunlar olmadığı sürece Tayyip Erdoğan'ın söylediği sözler dört dörtlük Alevilik değil, dört dörtlük yalancılıktır. Buradan Dersim'den sesleniyoruz, bu sözü söyleyenlerden şunu bekliyoruz, Alevilerin eşit yurttaşlık konusundaki tüm talepleri kayıtsız şartsız kabul edilmelidir. İnancımıza saygı gösterilmesini istiyoruz. Biz Aleviliği kimseden öğrenmeyiz, halkımız binlerce yıldır özerk yaşamının içersinde değerlerini bugünlere kadar koruyup getirdi bundan sonrada korumaya devam edecektir.

Konuşmaların ardından sanatçılar Erdal Erzincan, İlkay Akkaya, Grup Abdal ve Grup Vardiya birer konser verdi.

kaynak:focushaber

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  JAPONYA'DA SEMAH - Japonlar Semah Dönüyor Admin 0 720 05-29-2020 09:47 PM
Son Yorum: Admin
  Gökçek: CHP Alevi partisine döndü çerağ 0 1,474 04-02-2016 01:21 AM
Son Yorum: çerağ
  Kadınlar barışa semah döndü Admin 0 2,169 10-21-2014 12:32 AM
Son Yorum: Admin
  Bir dinin iki mabedi olmaz Admin 0 1,833 09-15-2013 03:15 PM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi