Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
'Kısır çekişmeleri bırakıp birlik olmalıyız'
03-14-2017, 12:02 AM (Bu konu en son: 03-14-2017 Tarihinde, Saat: 12:03 AM düzenlenmiştir. Düzenleyen: çerağ.)
Yorum: #1
'Kısır çekişmeleri bırakıp birlik olmalıyız'
Dede Garkın Ocağı Dedesi Hüseyin Dedekargınoğlu, bu yılki “Hacı Bektaş Veli ve Sultan Nevruz Cemi Buluşması”na devlet erkanının davet edildiğini belirtti. Ardından ekledi: 1980’li yıllardan sonra desteğini çeken devletin, Mevlana’da olduğu gibi etkinliğe katkı sunmasını istiyoruz.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, kabine üyeleri, milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri, STK'ların davetli olduğu “Hacı Bektaş Veli ve Sultan Nevruz Cemi Buluşması”nda ilkler yaşanacak. Hiçbir siyasi anlayışın yandaşı olmadıkları gibi, düşmanı da olmadıklarının altını çizen Dede Garkın Ocağı Dede'si Hüseyin Dedekargınoğlu, “İçinden geçtiğimiz şu dönem kısır çekişmelerin yapılacağı bir dönem değil. Birlik, beraberlik içinde olduğumuzu vurgulamamız lazım” dedi. Hacı Bektaş etkinliklerinin, tıpkı Şebi Aruz etkinlikleri gibi devletin desteğiyle geleneksel hale getirilmesini hedeflediklerini anlatan Dedekargınoğlu, “Nevruz Cemi'ndeki asıl amaç; Cemin bir ibadet olduğunu, orada Allah zikrinin, Peygamber'in adının anılmasını Alevi olmayan vatandaşların da görmesidir. Devlet erkanının olacağı bu etkinlikte biz, ibadet boyutunu göstermek istiyoruz” diye konuştu. Dedekargınoğlu, etkinlik hakkında Star'a önemli açıklamalar yaptı.

GELENEKSEL OLSUN
- DEVLET 1980'E KADAR DESTEK: Hacı Bektaş etkinlikleri 1980'li yıllara kadar devlet tarafından desteklendi.Ancak 80'li yıllardan sonra devlet bu etkinliklere verdiği desteği çekti. Ama Hacı Bektaş gibi önemli bir eren olan Mevlana ile ilgili etkinlikleri devlet çok daha büyük bir katılımla, büyük bir organizasyonla yapıyor. Devletin Mevlana'da olduğu gibi her yıl etkinliğe katkı sunarak, geleneksel hale getirmesini istiyoruz.

- HZ.ALİ BAYRAMI: 21 Mart Balkanlar'dan Orta Asya'ya kadar birçok kültürde önemli bir gündür. Nevruz diye kullanılır, Farsça yeni gün anlamına gelir, baharın gelmesi, her şeyin canlanması anlamındadır. Ama Aleviler açısından Nevruz, Hz.Ali'nin doğumu, Hz.Ali'nin Bayramı ifadesi ile kullanılır. Biz bu iki durumu 21 Mart'ta Nevruz Cemi etkinliği ile yeniden hayata geçirmek istedik. Bu anlamda Kültür Bakanlığı ve TİKA'nın finanse ettiği etkinliğe biz de destek veriyoruz.

- AMAÇ İBADET BOYUTUNU GÖSTERMEK: Cem bir tanedir. İster Nevruz'da yap, ister başka bir yerde, ister birlik cemi yap. Nevruz Cemi'ndeki asıl amaç; Cemin bir ibadet olduğunu, orada Allah zikrinin, Peygamber'in adının anılmasını Alevi olmayan vatandaşların da görmesidir. Devlet erkanının olacağı bu etkinlikte biz, ibadet boyutunu göstermek istiyoruz.

- NÖTR DURUMDAYIZ: Bunları yaparken hiçbir siyasi eğilimin, yandaşı, paydaşı, destekçisi olmadığımız gibi, hiçbir eğilimin düşmanı da değiliz. Biz nötr durumdayız.

- 4 MÜRŞİD OCAK DA SUNUM YAPACAK: Bütün siyasi partiler, milletvekilleri, STK'ları, herkesi davet ediyoruz. Etkinlik düzenlemesinde Dede Garkın Ocağı'ndan başka ocak yok. Anadolu'daki 4 mürşid ocağından temsilciler, etkinlikte sunum yapacak. Avuçan, Baba Mansur, Dede Garkın, Hacı Bektaş mürşit ocaklarından temsilciler etkinliğe katılacak.

- GÜN BİRLİK ZAMANI: Öncelikle; içinden geçtiğimiz şu dönem kısır çekişmelerin yapılacağı bir dönem değil. Birlik, beraberlik içinde olduğumuzu vurgulamamız lazım. Ülkenin bekası için, etrafımız bir ateş çemberi olmuş vaziyette. Biraz daha olaylara makro bir bakış ile kısır çekişmelerin dışından bakmak gerekir. Toplum, şimdiye kadar olmadığı bir şekilde kutuplaşmış bir durumda. Bunun normalleşmesi için herkesin elini taşın altına koyması gerekir.

- ALEVİLER ASLİ UNSUR: Alevilik bu ülkede toplumun asli unsurudur. Ancak bu güne kadar Aleviler devletten beklediklerini bulamadı. Biz farklı taleplerimizi her platformda seslendirdiğimiz gibi, bu etkinlikte de uygun olan yerlerde dillendireceğiz. Taleplerimiz yerine getirilmedi diye devlete küsmek olmaz. Ancak bizim iyi niyetimizin devleti yönetenlerce de görüleceğine ve aynı yaklaşımın onlardan da geleceğini bekliyoruz.
Etkinliğe180 konuk katılacak
19-22 Mart 2017 tarihleri arasında Kültür Bakanlığı ve TİKA'nın katkılarıyla Dede Garkın Ocağı Derneği tarafından “Hacı Bektaş Veli Ve Sultan Nevruz Cemi Buluşması” etkinliği yapılacak. Etkinlik için ABD, Avustralya, Arnavutluk, Almanya, Brezilya, Bulgaristan, Romanya, Yunanistan, Makedonya, İran, Irak ve Suriye'den 180 davetli gelecek. 21 Mart 2017 Salı günü Ankara Congresium'da devlet erkânının da katılacağı buluşmada protokol konuşmaları sonrası “Horasan Yolculuğu” sunumu yapılacak. Devamında Alevi dedelerinin yönettiği bir de “Cem” yapılacak.

BİZİ BİZE BIRAKIN
Aleviler'in öyle onlarca talebi yok. Türkiye Cumhuriyeti'nde eşit yurttaş olmak istiyoruz. Biz bir çok şeyde eşitiz, hakim karşısında, trafikte, eğitimde eşitiz. Kimse Alevi'sin demiyor. Ancak inançsal konularda üvey evlat muamelesi gördüğümüz, birilerinin ‘siz şöyle olmanız gerekiyor' diyerek satır aralarında bizi yönlendirmeye kalktığı da bir gerçek. Bizi bize bırakın, sorunlarımızı özellikle bu yolun temsilcisi olan Dede Ocakları'nı muhatap alarak çözmeye çalışın. İnançsal konularda asıl muhatap Dede Ocakları ve bu ocaklardaki temsilcilerdir. Alevi STK'lar ancak Aleviler'in kültürel konularında söz söyleyebilirler.

milatgazetesi.com
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Birlik Aşuresi" Geleneğini Yaşatıyorlar çerağ 0 1,900 10-20-2016 06:58 PM
Son Yorum: çerağ
  'Tuncelili Alevi dedesinden birlik çağrısı' çerağ 0 1,961 09-07-2016 12:02 AM
Son Yorum: çerağ
  Başkan Yazıcı, birlik ve beraberliği yaşatiyor çerağ 0 2,001 08-10-2016 05:13 PM
Son Yorum: çerağ
  Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı'ndan Teröre Karşı Birlik Çağrısı çerağ 0 1,880 06-18-2016 11:15 PM
Son Yorum: çerağ
  Alevi Haber-Alevi ve Sünni kanaat önderlerinden birlik vurgusu bektasi 0 3,234 05-23-2016 03:34 PM
Son Yorum: bektasi
  Muharrem Ayının İlk İftarında Birlik ve Kardeşlik Mesajları Verildi çerağ 0 2,142 10-16-2015 09:27 PM
Son Yorum: çerağ
  Devlet Aleviliği tanımlamayı bırakıp tanımalı bektasi 0 2,457 01-02-2014 03:34 AM
Son Yorum: bektasi
  İzmirliler Alevi Bektaşi Cemevleri Birlik Gecesi’nde buluştu bektasi 0 3,537 12-06-2013 05:42 AM
Son Yorum: bektasi

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi