Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KPSS'de başarılı olan Alevi adaylar mülakatta neden "başarısız"?
11-17-2016, 07:03 PM (Bu konu en son: 11-17-2016 Tarihinde, Saat: 07:06 PM düzenlenmiştir. Düzenleyen: çerağ.)
Yorum: #1
KPSS'de başarılı olan Alevi adaylar mülakatta neden "başarısız"?
Kamu personeli alımı öncesinde yapılan mülakat sınavlarında Alevi olduğu için elendiğini söyleyenlerin sayısı artmaya devam ediyor.

KPSS'de başarılı olan Alevi adaylar mülakatta neden "başarısız"?


Alevi toplumunda son günlerde tedirginlik yaratan olaylardan birisi de Kamu personeli alımı öncesinde yapılan mülakat sınavlarında Alevilerin sıklıkla "başarısız" gösterilmesi.
Yazılı sınavlardan başarılı olan hatta oldukça yüksek puanlar alan Alevi memur adaylarının mülakatlarda başarısız gösterilmesi kendisi de bir kamu çalışanı olan Dicle Üniversitesi, öğretim üyesi Doç. Dr. Aziz Yağan'ı bu konuyu araştırmaya itmiş. Bu durumla ilgili araştırmalar yapan Yağan'a Bianet ulaşarak aşağıdaki röportajı gerçekleştirdi.Bu çalışmayı yapmayı sizi iten neydi? Hangi olayla karar verdiniz?

Kamu personeli alımlarında mülakat uygulaması başlayınca mülakata alınan adaylardan Tuncelili Erhan Batmaz’a sınavda Alevi olup olmadığı sorulduğu haberi basına yansıdığında dikkatimi çekti. KPSS’den 90.34 puan alan Erhan Batmaz’a mülakatta 55.67 puan verilerek tercih yapma hakkı elinden alınıyor. O mülakatı yapan jüri, Erhan Batmaz’ın bu açıklamalarına itiraz etmedi. Mülakat jürisi bir açıklama yapmalıydı çünkü bu tür elemelerin işaret ettiği, aslında Alevi toplumunun devlet görevinin dışına itilmesidir. Bu ayıklama Alevilerin tümü için geçerli demektir. Eğer Alevi olduğunuz için mülakattan eleniyorsanız, bundan sonraki mülakatlarda da size tercih yapma hakkı tanınmayacak demektir. KPSS’den 100 almanız da bir şey değiştirmeyecektir. Bu tür ayrımcılık Alevi toplumunda tedirginlik yaratıyor. Adaylar arasında bu tür ayrımcılığın yapıldığı olgusu Erhan Batmaz’ın açıklamalarıyla ortaya atıldı. Ben de bunun tek bir Alevi adayın mı, yoksa tüm Alevi adayların mı başına geldiğini, ne kadar yaygın olduğunu öğrenmek istiyorum. Bunu tüm Alevi toplumu da merak ediyordur. Daha doğrusu söylentiyi gerçekten ayırt edebilmek için, sırf Alevi olduğu için elendiğini düşünen adaylar eğer başlarına geleni anlatırlarsa, söylenti mi gerçek mi olduğunu ayırt edebiliriz.

[Resim: 85564_325x331.jpg]


Alevilerin mülakatlarda yaşadıklarına dair bire bir dinlediğiniz ya da şahit olduğunuz bir vaka var mı?

Diyarbakır Cemevi’nde rastladığım teknoloji öğretmeni Sırdaş Adıgüzel de bana mülakata katıldığını, haksız bir elemeye uğradığına ve elenme nedeninin sorulara verdiği yanıtlardan kaynaklanmadığına emin olduğunu anlattı. Sırdaş’ın mesleğini kamuda yapacağına dair güveni ve motivasyonunu yitirdiği belli oluyordu. Mezun oluyorsunuz ve koşullarını yerine getirdim dediğiniz anda mülakat ile eleniyorsunuz. Bu adil değil. Adayın zorlu akademik geçmişinin ve gelecek planlarının, adaya emek veren ailesinin anlayışla karşılayabileceği bir yanıt değil bu.
Kamuda Alevilere karşı ayrımcılık iddiaları ve şikayetleri uzun yıllardır sürüyor; dünden farkı nedir? Bu ayrımcılık daha artıysa bunun nedenleri sizce nedir?

Biz Alevilerin yaşantısında, hayata bakışında, çalışkanlığında bir değişme olmadı. Devlet, bileşenlerinin iktidar kavgasına açık hale gelince gruplar kendi çevrelerini kamuya toplamaya başladı. FETÖ’cüler kendi insanlarını kamuya aldı, biliyoruz. Şimdi de bir başka grubun insanları kamuya alınıyor. Son alımlar için böyle açıklamalar ve yayılan bir söylenti var. Halbuki Alevi toplumu diğer toplumlara hiçbir biçimde tehdit ya da rakip değildir, hiçbir zaman da olmamışız.

Mülakatlarda bu tür olayların yaşanmaması için önerileriniz neler?

Mülakatta profesyonel, mesleki performansı ölçen, adayı ciddiye alan, tarafsız ve meslekdaş gözüyle bakan kişilerden oluşmuş mülakat, olması gerekendir. Kişisel olarak mülakatlara karşı değilim, tarafsız ve etkili mülakatın olmasından yanayım ancak, mülakatın sadece ve sadece kendinden olmayanların elimine edilmesi amacıyla yapılmasına karşıyım. Mülakatların kamera ile kaydedilmesi bir önlem olabilir. Ancak bir adaya haksızlık yapıldığı ortaya çıkınca, jüride yer alıp da bu haksızlığa karşı çıkmamış olanları jüri görevinden almak ve ayrımcılık yaptıkları için kovuşturmaya uğratmak gerekir.

Alevi adaylar yaşadıkları ayrımcılığı size nasıl iletecek? Ve bu çalışmayı yaptıktan sonraki adımız ne olacak?

Mülakatta jüri üyelerince adaya Alevi olduğu için düşük mülakat puanı verildiğini düşünenlerin, bu içerikte mülakat görüşmesine maruz kalmış Alevi adayların mülakat görüşmesinde yaşadıklarını yaganaziz@gmail. com adresine iletmelerini istedim. Sonraki adımı çağrıya verilecek yanıtların sayısı ve içeriği belirleyecek. Alevilikten kaynaklı mağduriyetler varsa, bunların ortaya konması ve tartışılması gerekiyor. Bunu tartışabilmek için de varsa ayrımcılığın ortaya konması gerekir. Bu nedenle mülakatla elenen Alevi adayların bu mağduriyetini bildirmesi önemli. /Bianet

cagdasses.com

alevi haber
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ‘o dernekler alevi çaliştayina neden çağrildi?’ çerağ 0 3,100 11-19-2016 11:26 PM
Son Yorum: çerağ
  Hüseyin Çamak “O Dernekler Alevi Çalıştayına Neden Çağrıldı?” alevice 0 3,389 11-16-2016 06:57 PM
Son Yorum: alevice
  Alevi reformu neden hayata geçirilmiyor? çerağ 0 2,003 04-27-2016 11:51 PM
Son Yorum: çerağ
  Halı satmayan 'halıcı' Alevi köylerini neden sorar? bektasi 0 2,841 08-13-2015 11:09 PM
Son Yorum: bektasi
  O avukata mülakatta 'Alevi misin' diye sormuşlar Admin 0 2,538 04-23-2015 03:19 AM
Son Yorum: Admin
  Türkiye'de neden bir alevi başbakan olmasın Admin 0 2,410 12-02-2013 04:26 AM
Son Yorum: Admin
  Yan Yana Olan Cami ile Cemevi, Hoşgörünün Merkezi bektasi 0 2,445 09-16-2013 07:23 PM
Son Yorum: bektasi
  Devletini seven Alevi'ye düşman olan Aleviler Admin 0 1,978 09-11-2013 02:48 AM
Son Yorum: Admin
  Neden şimdi Alevi açılımı bektasi 0 2,236 06-29-2013 02:11 AM
Son Yorum: bektasi

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi