Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kürtlere Karşı Devletin Üç Önemli Kartı
09-23-2013, 01:14 AM
Yorum: #1
Kürtlere Karşı Devletin Üç Önemli Kartı
Kürdistan halkını ayrıştırmak için kullanılan, yer ve zamana göre biri, ikisi veya üçü birden tedavüle sokulan bu kartlar; Din-İslam, Mezhep-Alevilik ve Zazaca veya Zazalara ilişkindir.

Kürtlere Karşı Devletin Üç Önemli Kartı

(İslamcılık, Alevilik ve Zazacılık)

Sıdkı ZİLAN

Cumhuriyetle yaşıt olan Kürt ve Kürdistan meselesinin inkârında devletin, göreceli de olsa başarılı olmasının önemli sebepleri vardır. Kürdistan halkını ayrıştırmak için kullanılan, yer ve zamana göre biri, ikisi veya üçü birden tedavüle sokulan bu kartlar; Din-İslam, Mezhep-Alevilik ve Zazaca veya Zazalara ilişkindir.

Kürdistani siyasi hareketler, cemaatler de bilerek veya bilmeyerek buna çanak tutmuşlardır, kısmen tutmaya da devam etmektedirler. 1925 yılında vuku bulan Şeyh Said hadisesinde, Kürtleri karalamak için, hareketin dini-İslami karakteri üzerinden, “irtica” üzerinden saldırı yapıldı.

1984 yılında başlayan ve PKK’nin şahsında somutlaşan Kürt-Kürdistan silahlı ayaklanması ise din-dışılık üzerinden mahkûm ediliyor. Türkiye devlet yetkilileri ve medyasının “Zerdüştlük”, PKK militanlarını olumsuz gösteren diziler hep bu maksada matuftur.

Yani Kürdistani hareketler dindar olunca başka, olmayınca da başka bir şekilde saldırıya uğramaktadır. Buna karşı en iyi ilaç Kürdistani hareketlerin Milli ve Dini hassasiyeti dengede küfürlü içerikürmesidir. Bu dengesizlik doksanlı yıllarda kardeş kavgası olarak bize yansıdı. Tamamen izale edilmemiş de olsa bugün BDP de, Hüda Par da milli ve dini hassasiyet göstermektedirler.

Lakin devlet din üzerinden Kürdistani siyasete müdahil olmayı, Kürtleri ihtilaf içerisinde tutmayı, Kürtleri vuruşturmayı gündeminden çıkarmış değildir. Maalesef Kürtler de bu tehlikenin geçtiğine dair kesin ve inandırıcı bir fiiliyat sergileyememektedirler. Rojava’da PYD-En Nusra çatışmasında görüldüğü üzere değişik gerekçelerle Kürtler ve Kürdistan’ın evlatları karşıt cephelerde birbirinin kanını dökebilmektedir. Buradaki gerekçe de ideoloji ve dindir. Bu olayda da Türkiye’nin müdahalesi, kışkırtması, yönlendirmesi açıktır.

Devletin ikinci önemli kartı Aleviliktir. Alevileri Kürt kimliğinden arındırmak, İslami kimlikten arındırmak ve bunu eşzamanlı yapmak hususunda devletin geleneksel bir siyaseti olmuştur. Zaman zaman iktidarların Alevileri Sünnileştirmek siyaseti olsa da, Dersim Aleviliğinin Kürtlükle, Kürt diliyle (Zazaki ve Kurmanciyle) alakasını kesmek temel politika olarak hiç değişmemiştir. Devlet Kemalistler ve İslamcılar arasında rekabete sahne olduğundan, bazen icraatlar bizi yanıltabilir. Lakin bu devletin Yunanlılarla, Ruslarla, İngilizlerle (ki bunlar güya kadim düşmandı) barıştığını görüyoruz. Lakin Kürtler düşman kalmaya devam ediyor. Bu düşmanlığın ille de savaş veya silahla olması gerekmez. Kürdistan’a, Kürt dili ve kültürüne düşmanlık daha beterdir.

Kürdistan coğrafyasındaki mezhep faklılığı, dil-lehçe farklılığı devletin en önemli istismar alanıdır. Dersim hem Alevilik hem de Zazaca nedeniyle çok önemlidir. “Hem Kürt hem de Şafii” söylemi, “Hem Kürt hem de Alevi” söylemine dönüşüyor burada. Devlet, Dersim Alevilerinin Kürt değil, Türk olduğunu işliyor ve bu konuda epey mesafe almıştır. CHP, MHP, AKP bu konuda hemfikirdir. Devlet, Dersimlileri Sünnileştirmekten vazgeçse de Türkleştirmekten vazgeçmeyecektir.

Dersim, Alevilikle de ilişkili önemli üçüncü kart Zazacılıktır. Dersimlilerin Sünniliği, Türklüğü tutmasa veya tutmayan kısmı-kesimi için, “siz Alevi ve Zazasınız, sizin Kürtlükle alakanız yok, Dersim de Kürdistan’ın bir parçası değildir” söylemine sarılmaktadırlar. Devlet, Dersimlileri Sünnileştirmekten vazgeçse de Türkleştirmekten vazgeçmeyecektir.

Kürdistani Milli ve Dini hareketler, Cemaatler için gerekli olan çerçeve; Kurmanc, Zaza, Sünni ve Aleviyi ihata eden bir bakış ve fiiliyattır. Bu konuda en başarılı olanı BDP olmasına rağmen Sünni ve Alevi Zazalardan aldığı destek sınırlıdır veya oyunu değiştirecek seviyede değildir. Diğer Kürdi ve Kürdistani hareketlerin durumu ise içler acısıdır. Hüda Par ve Azadi İnisiyatifi bu konuda bir şeyler yapabilir. Lakin PKK’ye bağlı kurumların ve medyanın Hüda Par aleyhtarlığı ve fiiliyata yansıyan eylemleri halkımızı ayrıştırmaya yönelik etki yapmaktadır.

Oysa PKK’nin vazifesi ayrıştırmak değil, ittifak ve işbirliği olmalıdır. PKK’nin Türkiye soluyla, sözde demokrasi cephesiyle yaptığı işbirliğinin çeyreği Hüda Par için işletilirse Kürdistani cephe güçleneceği gibi, devletin üç önemli kartından ikisi (İslamcılık ve Zazacılık) geçerliliğini yitirecektir. Alevilik ve Dersim ise tüm Kürdistani hareketlerin ortak meselesi olarak devam edeceğe benziyor.

haberdiyarbakir.com

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Hubyar Vakfı'ndan önemli bir çalışma çerağ 0 2,216 06-04-2016 02:28 AM
Son Yorum: çerağ
  Hükümet Eylem Planı'nda Aleviler'i de ilgilendiren önemli maddeler bulunuyor çerağ 0 1,833 02-18-2016 09:09 PM
Son Yorum: çerağ
  Devletin Alevilere bakışı değişti çerağ 0 1,776 12-30-2015 01:58 AM
Son Yorum: çerağ
  Demirel, Menderes’in olduğu meclislerde son derece önemli Alevi dedeler vardı bektasi 0 3,170 06-19-2015 08:21 PM
Son Yorum: bektasi
  Hacıbektaş'tan önemli mesajlar bektasi 0 2,518 08-21-2014 01:52 AM
Son Yorum: bektasi
  Alevi-Sünni problemlerinin çözümünde önemli tespitler Admin 0 2,242 12-20-2013 02:45 AM
Son Yorum: Admin
  Devletin 'cennetinde' Aleviliğe 'minare kılıfı' uydurmak Admin 0 2,191 10-28-2013 04:01 AM
Son Yorum: Admin
  Humus'ta Alevilere, Rojava'da Kürtlere saldırılar Admin 0 1,913 08-03-2013 02:37 AM
Son Yorum: Admin
  ALEVİ AÇILIMI; DEVLETİN VE SİYASAL İSLAMIN KALIPLARINDA BETONLAŞMAK Admin 0 2,188 07-09-2013 07:18 PM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi