Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mersin Cemevi’nde hoşgörü buluşması
09-28-2013, 04:05 AM
Mesaj: #1
Mersin Cemevi’nde hoşgörü buluşması
Cemevi buluşmasında farklı kültürlerden onlarca temsilci aynı mesajı verdi: “Farklılıklar, zenginlik olarak görülmeli. Hoşgörü, kâğıt üstünde kalmasın. Cami ve cemevi projesiyle birlikteliğimizi perçinleyelim.”

Mersin, farklı kültürleri bir araya getiren önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Kültürlerarası Diyalog ve Hoşgörü Merkezi Derneği (MEKADİM) ile Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi, cemevinde ortak program düzenledi. Etkinliğe katılan farklı kültürlerden onlarca temsilci, konuşmalarında hoşgörü ve barış mesajları verdi.

Alevi dedesi Hasan Kılavuz’un yaptığı duanın ardından yemekler yendi, semah gerçekleştirildi. Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şube Başkanı Hüseyin Ali Baysal, kültürlerarası diyaloğun, önyargıların giderilmesi için bir adım olacağını söyledi. Alevi-Bektaşi düşüncesinin yüzyıllardan beri barıştan yana olduğunu, sevgi ve hoşgörü hamuruyla bütünleştiğini ifade etti.

MEKADİM Başkanı Sebahattin Batmaz da ülkedeki inanç, mezhep, etnisite ve kültürleri zenginlik bildiklerini kaydetti. Bu nedenle ayrışma yerine birleşmeyi, kin ve nefret yerine sevgiyi, önyargı yerine diyaloğu geliştirmek istediklerini dile getirdi.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Genel Başkan Yardımcısı ilahiyatçı-yazar Cemal Uşak ise Ortadoğu’da son günlerde mezhep çatışmasının körüklendiğine dikkat çekti. Allah’ın iradesinin çok kültürlülükten yana olduğuna işaret eden Uşak şöyle konuştu: “Allah isteseydi, hepinizi bir millet yapardı. Hepinizi Alevi veya Sünni yapardı. O ki dünyada yaygın olan çok dillilik, çok kültürlülük, çok dinlilik, çoğulculuk Rabb’in tercihi, biz ne yapabiliriz ki. O zaman bu çoğulculuğa göre yaşamayı içimize sindirmemiz gerekiyor.”

Mersin Ortodoks Kilisesi Ruhani Reisi Coşkun Teymur da programda bir konuşma yaptı. Temur, ‘korku seslerinin yükseldiği’ son günlerde böylesi bir buluşmanın daha da anlamlı olduğunun altını çizdi: “Hangi dinden olursa olsun hiçbir insan, kendine has özel bir Tanrı’dan bahsetmiyor. Bu buluşma çeşitli renkleri ile bu gerçeği dile getirmektedir.”

Avrupa Konseyi Türkiye Romanlar Temsilcisi Özcan Purçu da etkinliğe katılanlar arasındaydı. Dünyanın savaşmaya değmeyecek bir yer olduğunu belirten Purçu şu mesajı verdi: “Ömrümüz çok kısa. Onun için hepinizi barışa, hoşgörüye davet ediyorum. Hoşgörüsüz toplumlar savaşa meyilli toplumlardır. Birbirimize karşı hoşgörüyle davranalım. Dünya ancak o şekilde yaşanılabilir.”

Barış ve diyaloğun önemine dikkat çeken bir diğer isim de Latin İtalyan Katolik Kilisesi rahibi Pavel Şzymala’ydı. İtalyan rahip, bu konular üzerinde her zaman konuşabileceklerini, bu nedenle her zaman farklı kültürler, insanlar, ırktan ve dinden insanlarla bir araya gelebileceklerini vurguladı.

Cemevi buluşmasında son olarak Alevi Dedesi Hasan Kılavuz söz aldı. Kılavuz, hoşgörü mesajlarının kâğıt üzerinde kalmasını eleştirdi. Programın, diyaloğun uygulanabilir olmasına vesile edilmesini istedi: “Son günlerde cami ve cemevi projesi tüm ülkemizin gündeminde. İşte böyle olursa beraberlik ve birliktelik sağlanır.”

zaman
My Last Threads


Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Technorati Linkedin Digg MySpace Delicious

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Yeni Alevi açılımı için hazırlık buluşması çerağ 0 814 03-07-2016 12:20 AM
Son Mesaj: çerağ
  Almanya'dan Mersin'e Gelip Aleviliği Tanıdılar Admin 0 1,129 04-09-2015 12:34 PM
Son Mesaj: Admin
  Zile'de Ehlibeyt Buluşması bektasi 0 1,021 11-11-2013 01:26 AM
Son Mesaj: bektasi
  Levent Piriştina'dan "Hoşgörü" Mesajı Admin 0 1,188 10-14-2013 03:08 AM
Son Mesaj: Admin
  Hoşgörü ile öfke yanyana oluyor, cami ile cemevi olamıyor Admin 0 1,196 09-15-2013 02:48 PM
Son Mesaj: Admin

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir