Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mezhep Ayrımı Nasıl Çıktı?
12-21-2015, 10:46 PM
Yorum: #1
Mezhep Ayrımı Nasıl Çıktı?
Mezhepçilik davası üç halife (Ebubekir, Ömer, Osman) zamanında yapıldı. Ali-Muhammed döneminde mezhep davası yoktu. Esas müslümanlığın temelinde yatan insanlık olduğundan mezhep ayrımı hiçbir zaman yapılmamıştır. ( Zöhre Ana, Ali Pirimdir Yolu Bizimdir; Sayfa:44)

Mezhep ayrımı İmam Üseyin şehit edildikten sonra Muaviye tarafından Ehlibeyt'e gönül veren insanların dışlanarak kendine biat eden kendi kurallarına uyan insanlar desteklenip Ehlibeyt'e gönül veren insanlara karşı kışkırtılması sonucunda insanlar birbirine düşüp kavimleşmiş ve mezhep ayrımlarına girmişlerdir.


Muaviye ordunun başına geçtiğinde İsrail kökenli insanları müslüman olmaya davet ederek orduya kaydetti. Kimlik kartları çıkartılarak dini islam mezhebi hanefi olarak kayıtları yapıldı.


Bu kişiler içinde de bölünmeler meydana gelerek dört mezhep ortaya çıktı. Bunlara: Şafii, Hanifi, Maliki, Hambeli denildi. Böylece bu sayede şeriatçılık baş gösterdi.


Esas din Muhammed Ali dini idi. Bu dinin mezhebinin adı Caferi Mezhebi'dir. Ancak dört mezhebi meydana getiren şeriatçılıkta asıl mezhep olan Caferi mezhebine hiçbir zaman yer verilmemiştir. Ancak bu Aleviler arasında süregelen bir yol olmuştur.

Pir Zöhre Ana, Ali Pirimdir Yolu Bizimdir; Sayfa:44

http://www.zohreanaforum.com/sorularla-a...cikti.html

alevilik
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi