Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mezhepçilik mi dediniz?
03-27-2014, 02:33 PM
Mesaj: #1
Mezhepçilik mi dediniz?
Bu ülkede mezhepçilik deyince nedense hemen akla Aleviler gelir. Oysa mezhepçilik açısından gerçek anlamda bir sıralama yapılsa Aleviler listenin kesinlikle en sonunda yer alırlar. Çünkü Alevi öğretisi mezhepçiliği de, ırkçılığı da, ayrımcılığı da peşinen reddeder. Kaldı ki bu durum iktidar dini olmayan bütün mezhepler ve inançlar için geçerlidir. Bu nedenle mezhepçilik asıl itibariyle iktidara ait bir politikadır. Örneğin bizim ülkemizde Alevilerin mezhepçilik yaptıklarına dair kimse bir tek örnek gösteremez ama yüzlerce yıldır iktidarı elinde tutan Sünniliğe yönelik yüzlerce örnek gösterilebilir. AKP Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan ile dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin arasındaki konuşma bunun yalnızca son örneğidir.

Başbakanın ve Adalet Bakanı’nın açığa çıkan ve reddetme ihtiyacı bile duymadıkları bu aleni mezhepçilikleri , bugün ısrarla övündükleri ecdatlarından devraldıkları bir gelenektir. Bu gelenek öyle ağırdır ki, asla cahillikle izah edilemez. Tersine sistematik ve bilinçli bir iktidar politikasıdır. Doğrudan ulema eliyle yönetilmiştir… Bugün mezhepçilikle suçlanan Alevilerin, dün Sünni ulema tarafından ‘mezhepsiz’ olarak suçlandıkları ise bilinen başka bir gerçektir!

Araştırmacı Ali Haydar Avcı, ‘Alevi Tarihinden Bir Kesit’ adlı çalışmasında Alevilere yönelik, mezhepçiliği, ayrımcılığı, bölücülüğün ve bunların zorunlu bir sonucu olarak hakaretlerin boyutlarını ortaya koymuş. İşte o isimlerden bazıları şöyle: ‘Ağaç Ayaklu, Ayak Takımı, Asi, Zındık, Fasid Fikirli, Kızılbaş, Yalın Ayak Başı Kabak, Başı Bozuk, Baldırı Çıplak, Bozguncu, Şaki, Serkeş, Mezhepsiz, Sazcu, Taife-i Eşikiya, Mülhid, Rafızi ve Çapulcu… Daha ne olsun?

Ecdad bunları söylerse torunu da çok rahat onun yolundan ilerler…

Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay’a yönelik linç kampanyası bu yüzden tesadüf değildir. Seyfi Oktay şahsında ‘adaleti Dedeler ele geçirdi’ sözleri de…

Ecdad, mezhepçi, ayrımcı, talancı ve tabi ki katliamcı olunca, bazı torunlara onları geçmek kalıyor. Tıpkı AKP kurmayları gibi…

Bu gerçek, fişlemelerle birleşerek Alevi toplumu üzerinde büyük bir baskı oluşturduğu için Erdoğan’ın Adalet Bakanı’nın ‘Alevi Hakim’ diye işaret ettiği hakim, Alevi olduğunu bile söylemekten korkar hale gelmiştir. Kaldı ki yalnızca son günlerde ortaya çıkan tapelerden yapılanlara bakılınca korkmak maalesef doğal bir hale geliyor.

‘Alevi Hakim’ diye işaret edilen Abuzer Kara, ‘Alevilik Sünnilik günümüz koşullarında konuşulacak konular değil’ diyerek konuyu kapatmaya çalışıyor. Yorum yapmaktan ısrarla kaçıyor.

Kaldı ki, iş öyle bir noktaya getirilmiş durumdaki Alevi olmasanız bile, üzerinize ‘Alevigölgesi’ düştüğünde bile vay halinize!

Tuncay Özkan’ın Silivri Cezaevi’nde CHP Cezaevleri İnceleme ve İzleme Komisyonu’na anlattığı sorgulama gerçeği bunu yeterince gösteriyor. Özkan şöyle demiş: ‘Sorgulamalarım da tekrar tekrar sordular ‘Alevi misin?’ diye. Her seferinde ‘Alevi değilim ama şimdiden sonra Aleviyim’ dedim… Erzincanlıyım, bir çiftçi çocuğuyum. Bu Cumhuriyet sayesinde okudum bugünlere geldim. Üstümde malım yok, mülküm yok. Sadece ülke sevdalısıyım. Nedir bu intikam duygusu? Bitmeyen kin…”

**

Geçenlerde de yazdım. İktidarı ele geçiren bu torunların ‘bitmeyen kinlerine’ sessiz kalanların işi emin olsunlar, yarın çok zor! Çünkü bu kin, kendileri gibi düşünmeyen herkese yöneliyor. Fettullah Gülen’le ilgili olarak Başbakan Erdoğan’ın söyledikleri bunu yeterince gösteriyor.

Asıl ahlaksız olanlar, konuşmalarını inkar bile etme ihtiyacı hissetmeyenler, kasetlerin çözümlerinin ortaya çıkmasını ‘ahlaksızlık’ olarak niteliyorlar! İnanmak mümkün değil! İnsanları mezheplerine göre tasnif edeceksin, sonra da ahlaktan, birlikten, bütünlükten bahsedeceksin!

Bu ülkede atılan adımları, kararları, uygulamaları adaletin ve vicdanın terazisine göre değil, liyakate göre değil, Alevi-Sünni, Türk-Kürt, inanan-inanmayan diye değerlendirenle rden kurtulmadan bu ülkede birlik, dirlik ve bütünlük olmaz!

Necdet SARAÇ

http://www.zohreanaforum.com/alevi-haber...diniz.html
My Last Threads


Alevilik; Hak Muhammed Ali,12 İmam ve Ehlibeyt yoludur.
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Technorati Linkedin Digg MySpace Delicious

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Muharrem İnce’yle bozulan mezhepçilik oyunu Admin 0 123 05-14-2018 11:05 PM
Son Mesaj: Admin

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir