Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Muharrem Ayının İlk İftarında Birlik ve Kardeşlik Mesajları Verildi
10-16-2015, 09:27 PM
Yorum: #1
Muharrem Ayının İlk İftarında Birlik ve Kardeşlik Mesajları Verildi
Muharrem ayının ilk günü dolayısıyla düzenlenen iftarda birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajları verildi.

Muharrem ayının ilk günü dolayısıyla düzenlenen iftarda birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajları verildi. Bu coğrafyanın insanının gönlünün Kerbela’da kaldığını söyleyen TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, "Şimdi bize düşen, onların hak ve hakikat davasını 21. yüzyılda taşımak. Bunun da yolu dilimizi sevgi, muhabbet, barış dili yapmaktan geçer." dedi. Türkmen Alevi - Bektaşi Derneği Genel Başkanı Özdemir Özdemir ise "Bu ülkenin her çakıl taşı için şehit vermişiz. Çanakkale’de ne Kürt, ne Türk, ne Alevi, ne Alevi, ne Sünni ne de Kızılbaş’ denmiş. Biz tek yumruğuz." diye konuştu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Yılmaz, Muharrem ayının ilk orucu nedeniyle düzenlenen iftar programında konuştu.

Hicri yılbaşı olarak kabul edilen Muharrem ayının ilk günü dolayısıyla iftar düzenleyenTürk Kızılayı ve Türkmen Alevi-Bektaşi Derneği, onlarca insanı aynı masa etrafında bir araya getirdi. Hacı Bayram-ı Veli Camii avlusunda kurulan iftar çadırlarında, Kızılayaşçılarının yaptıkları yemeklerle Muharrem ayının ilk orucu açıldı. İftar programına Meclis Başkanı İsmet Yılmaz'ın yanı sıra Türkmen Alevi - Bektaşi Derneği Genel BaşkanıÖzdemir Özdemir, Kızılay yetkilileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yapılan duanın ardından etkinliğe katılan vatandaşlar oruçlarını açtı.

İftar yemeğinde konuşan TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, birlik beraberlik mesajı verdi. Programı düzenleyen her iki kuruluşa da teşekkür eden Yılmaz, Muharrem ayının hüzün ve keder ayı olduğunu söyledi. Yılmaz, "Kerbela şehitlerini rahmetle anıyorum. Ama onları anmak anlamaktan geçer. Onları anlamanın yolu da Hüseyin gibi düşünmek, yaşamak, hakkın ve doğrunun yanında olmak ve onun birliğiyle beraberlik içinde olmaktır. Sevgi dilini konuşmaktır. Ama görüyoruz ki, İslam coğrafyasında hala bu noktadan çok çok daha uzağız. Nice Kerbela’lar yaşanıyor. Herkes baksın Bağdat’ta, Halep’te, Şam’da, Kahire’de... Buna daha birçok başkenti ekleyebilmek mümkün. En son bizim Ankara’mızda da üzücü ve kardeşlerimizi yakan hainler tarafından bir eylem gerçekleşti." ifadelerini kullandı.

'BU COĞRAFYADA YİNE BU ANLAYIŞIN KATKISIYLA DİĞER COĞRAFYALARDAN ÇOK DAHA İYİ BİR HUZUR, BARIŞ VAR'

"Gün Hz. Hüseyin’in yolunu takip etme günü" diyen TBMM Başkanı Yılmaz, şöyle devam etti: "Gün, hakkın ve hakikatin yanında olma günü. Biz 72 millet dahi olsak, bir imparatorluk bakiyesiyiz. Dilimiz, dinimiz, rengimiz ne olursa olsun bir kazanda kaynamışız. Bir yıldır sevinçleri, hüzünleri bir yapmışız. Bugün keşke yaşasaydım da Hz. Hüseyin’in yanında olmasaydım diyen bir kimse var mı? Hiç kimse olmaz. Yeni camiden geldik; Hz, Hüseyin’in, Hz. Hasan’ın, Hz. Ali’nin ismi vardır. Dolayısıyla bu coğrafyanın insanı hepsi gönlü Kerbela’da kaldı. Şimdi bize düşen, onların hak ve hakikat davasını 21. yüzyılda taşımak. Bunun da yolu dilimizi sevgi, muhabbet, barış dili yapmaktan geçer. Yine de bu coğrafyada, yine bu kültürün de, anlayışın da katkısıyla diğer coğrafyalardan çok daha iyi bir huzur, barış var. Onlar bizim birliğimizi ortadan kaldırmak istiyorlar. O halde bu alçakları yapmış olduğu eylemlerin hiçbir netice alınmamasını istiyorsak, o zaman birliğimize mi saldırdılar; daha çok birliğimize sarılmamız lazım. Onlar istikrarımıza mı sarıldılar; daha çok istikrarımıza sarılmamız lazım. Onlar kardeşliğimize mi sarıldılar; daha çok kardeş olmamız lazım. Küslüğü ayrılığı, gayrılığı deride bırakmamız lazım. Bilin ki, yaramız bir yasımız bir."

'ÇANAKKALE’DE NE KÜRT, NE TÜRK, NE ALEVİ, NE ALEVİ, NE SÜNNİ NE DE KIZILBAŞ DENMİŞ'

Türkmen Alevi - Bektaşi Derneği Genel Başkanı Özdemir Özdemir ise Muharrem iftar çadırının ikincisini düzenlediklerin i aktardı. Özdemir,"'Ramaz an da bizim Muharrem de bizim' diyoruz. Toplumun tüm katmanlarını aramızda görmek istedik. Önümüzdeki yıllarda daha geniş yapacağız. Bir ülkenin her çakıl taşı için şehit vermişiz. Çanakkale’de ne Kürt, ne Türk, ne Alevi, ne Alevi, ne Sünni ne de Kızılbaş’ denmiş. Biz tek yumruğuz." diye konuştu.

haberler.com
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  'Kısır çekişmeleri bırakıp birlik olmalıyız' çerağ 0 1,714 03-14-2017 12:02 AM
Son Yorum: çerağ
  Birlik Aşuresi" Geleneğini Yaşatıyorlar çerağ 0 1,925 10-20-2016 06:58 PM
Son Yorum: çerağ
  Alevi vatandaşlar muharrem orucunun ilk iftarinda bir araya geldi çerağ 0 1,968 10-04-2016 12:04 AM
Son Yorum: çerağ
  'Tuncelili Alevi dedesinden birlik çağrısı' çerağ 0 1,987 09-07-2016 12:02 AM
Son Yorum: çerağ
  Başkan Yazıcı, birlik ve beraberliği yaşatiyor çerağ 0 2,021 08-10-2016 05:13 PM
Son Yorum: çerağ
  Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı'ndan Teröre Karşı Birlik Çağrısı çerağ 0 1,902 06-18-2016 11:15 PM
Son Yorum: çerağ
  Alevi-Sünni Kardeşlik İftarı çerağ 0 2,058 06-08-2016 01:36 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevi Haber-Alevi ve Sünni kanaat önderlerinden birlik vurgusu bektasi 0 3,259 05-23-2016 03:34 PM
Son Yorum: bektasi
  İzmirliler Alevi Bektaşi Cemevleri Birlik Gecesi’nde buluştu bektasi 0 3,602 12-06-2013 05:42 AM
Son Yorum: bektasi
  Alevi dernekleri: Kardeşlik hukukumuza kimse zarar veremez bektasi 0 2,116 09-26-2013 02:14 AM
Son Yorum: bektasi

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi