Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Niksar’da Alevilik Anlatıldı
07-07-2014, 03:36 AM
Yorum: #1
Niksar’da Alevilik Anlatıldı
Tokat’ın Niksar ilçesinde “Güvenç Abdal Ocağı ve Tokat Yöresinde Yerleşik Kürtünlüler” konulu konferans düzenlendi.
Güvenç Abdal Araştırma Eğitim Kültür ve Tanıtma Derneği ve Niksar Hacı Bektaş Veli Eğitim ve Kültür Vakfı işbirliği ile “Güvenç Abdal Ocağı ve Tokat Yöresinde Yerleşik Kürtünlüler” konulu konferansta GOP Üniversitesi Öğretim Üyesi Alpaslan Demir, Güvenç Abdal Ocakları adlı külliyatın yazarı Dr. Coşkun Kökel, Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Yüksek Lisans Öğrencisi Mustafa Dağıdır konuşmacı olarak katıldılar.

Elasya Düğün Salonu’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan programın açılış konuşmasını yapan Güvenç Abdal Araştırma Eğitim ve Tanıtma Derneği Başkanı Adem Dağıdır, Güvenç Abdal’ın kuruluşu hakkında tarihi bilgiler verdi.

Daha sonra konuşan Niksar Hacı Bektaş Veli Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Sıtkı İkizoğulları böyle anlamlı bir panelin gerçekleşmesinde yer almaktan duydukları memnuniyeti ifade etti. İkizoğulları ayrıca Güvenç Abdal Araştırma Eğitim ve Tanıtma Derneği Başkanı Adem Dağıdır’ı tebrik edip kendisine plaket sundu.

“BELEDİYE BAŞKANI ÖZCAN “HEPİMİZ BİRİZ”

Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan da davetlilere hitaben yaptığı konuşmada, “Biz Niksarlılar olarak bu açılımın bu birlikteliğin alevi cemaatinin birlikteliğinin Niksar’da olmasından ziyadesiyle gurur duyduk. Değerli canlar bu coşkulu katılımda yer almak gerçekten bizleri onurlandırdı, mutlu etti. Bizim tüm ülke olarak birlikte olma, beraber olma bir olma iri olma ve diri olma zamanımız olduğunu düşünüyoruz. Bu anlamda yapılan çalışmaları da önemsiyoruz” dedi.

Başkan Özcan konuşmasını; “Bu çalışmalar bizi bir arada tutacak, bizi güçlü kılacak bu etkinliklerin devamlılığıdır. Bizler siyasi ya da etnik yada mezhepsel ayrıştırmalara fırsat vermeyecek, hiçbir mezhep ötekileştirmeden birbirimizi dışlamadan birbirimize sarılarak kucaklayarak bizi ayrıştırmak isteyenlere fırsat vermeyeceğiz. Biz birbirimize daha fazla sarılacağız, biz güçlü olacağız. Güçlü bir milletin güçlü bir medeniyetin temsilcileriyiz. Bizler dünyaya medeniyet salmış bir milletin evlatlarıyız, bizim ayrımız gayrımız yok bunu herkese böyle bilmeli” şeklinde noktaladı.

Yapılan konuşmaların ardından geçilen panelde Dr. Coşkun Kökel tarafından Tokat ilinde yerleşik Kürtünlülerin tarihi ve kültürel dinamikleri anlatılarak, Güvenç Abdal Ocağı hakkında katılımcılara bilgiler verildi.

Niksar, Almus ve Başçiftlik ilçelerinin belli köylerinde yerleşik olan ve Tokat yöresinde Kürtünlüler olarak anılan Güvenç Abdal Ocağı mensupları Tokat bölgesinde yerleşik en önemli Alevi-Bektaşi topluluklardandır diyen Kökel, “Güvenç Abdal Ocağı'nın tarihsel merkezi Gümüşhane-Kürtün bölgesi olup ocak mensupları Karadeniz Bölgesi'nin genelinde Kürtünlüler olarak anılmaktadır. Tarihi yurtları Gümüşhane-Kürtün bölgesi dışında Kürtünlüler Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sivas, Erzurum, Kars, Yozgat, Çorum, Zonguldak, Düzce, Sakarya, Kocaeli ve Tokat illerine bağlı yüzlerce yerleşim biriminde yaşamaktadır” dedi.

Yaklaşık 4 saat süren panelde ayrıca Düzce ve Hubyar Ocağı Semah ekibi de bir gösteri sundu.

http://www.sonhaberoku.com/tokat/niksard...71933.html

Alevilik; Hak Muhammed Ali,12 İmam ve Ehlibeyt yoludur.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Düzce Üniversitesi’nde “Yeniçeriler ve Bektaşilik” anlatıldı Admin 0 2,325 04-10-2018 11:03 PM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi