Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Öğrencilere sosyal medya yasağı Danıştay’da
09-03-2015, 08:27 PM
Yorum: #1
Öğrencilere sosyal medya yasağı Danıştay’da
Eğitim-İş, “Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin “Hukuka aykırı" ve “Mağduriyet yaratacak” hükümlerine karşı Danıştay nezdinde dava açtıklarını bildirdi.

Eğitim-İş’ten yapılan açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin temel hak ve özgürlükleri “engelleyen” pek çok hüküm içerdiği savunularak, “Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin hukuka aykırı ve çok sayıda mağduriyet yaratacak hükümlerine karşı Danıştay nezdinde dava açtık. Yönetmelikte, özellikle öğrencilerin ‘sosyal medya’ kullanımlarının kamusal alana taşınıp, disiplin yaptırımlarına tabi tutulması öne çıkmıştır. Yönetmeliğe göre okul idaresi, beğenmediği her türlü ifade, video, makale vb. paylaşımlar nedeniyle öğrenciler hakkında disiplin cezaları verebilecektir. Öğrencilerin her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılmaları engellenmek istenmiş, katılmaları halinde disiplin cezaları öngörülmüştür. Mevcut yönetmeliğe göre öğrencinin katıldığı toplantı ve gösterinin niteliğine, amacına, barışçıl olup olmamasına, siyasi içeriğinin bulunup bulunmamasına bakılmaksızın öğrenciye ceza verilebilecektir. Anayasal güvence altında bulunan hakların ihlali niteliğinde ortaya çıkan disiplin cezalarının hukuka aykırılığı açıktır. Bu doğrultuda düzenlenen yönetmelik hükümleri dava konusu edilmiştir” denildi.

“OKUL İDARESİNE SINIRSIZ BİR İRADE ÖZGÜRLÜĞÜ SAĞLANIYOR”

Açıklamada, yönetmelikte, öğrencilerin sosyal etkinlik olarak adlandırılabilecek ve okul dışında gerçekleştirilebilecek faaliyetler konusunda okul idaresine sınırsız bir irade özgürlüğü sağlandığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Yani okul idaresi istemesi halinde, öğrencilere ilişkin olarak her türlü mekan ve ortamda, istenilen kişi, grup, cemaat ile gezi, tören, sosyal faaliyet adı altında etkinlikler düzenleyebilecektir. Bu durum ise eğitim-öğretimin laik ve bilimsel niteliğine aykırı sayılabilecek etkinleri de içerisinde barındırabilecektir. Söz konusu hükmün iptali de dava konusu edilmiştir. Bakanlık ayrıca, daha önce sendikamızca dava konusu edilen ve Danıştay’ın iptal ettiği okul birincilerinin belirlenmesinde disiplin cezası almama kriterini yargı kararını tanımaksızın tekrar yönetmeliğe dahil etmiştir. Bununla birlikte okul birinciliği tespitinde stajını tamamlama koşulu, Sağlık Meslek Liselerinin hemşirelik bölümü öğrencilerini ayrıca mağdur edecektir. Son sınıf yaz stajı bulunan hemşirelik bölümü öğrencilerinin mevcut yönetmeliğe göre okul birincisi olmaları mümkün olamayacaktır. Buna ilişkin olarak da iptal talebimiz davada yerini almıştır.”

“DEVAMSIZLIĞA TEŞVİK EDİCİ NİTELİKTE”

Devamsızlığa ilişkin veli bildirimlerine yönelik düzenleme de devamsızlığı teşvik edici nitelikte olduğu savunularak, “Değişiklikten önce, öğrencinin her beş gündeki devamsızlığından velisinin bilgilendirilmesi öngörülmekteydi. Ancak değişiklik ile birlikte öğrencinin devamsızlığının 5’inci, 15’inci ve 25’inci günlerinde veliye bildirimin yapılması öngörülmektedir. Hükmün yeni haliyle velinin, öğrencinin devamsızlığı konusunda bilgi sahibi olması sınırlandırılmış, öğrencinin veli tarafından okula devamının sağlanması konusunda gereken tedbirleri alması güçleşmiştir. Devamsızlığı arttıracağını düşündüğümüz bu düzenlemenin de iptali gerekmektedir. Hukuka aykırı ve çok sayıda mağduriyete yol açacağı açık olan dava konusu düzenlemelerin yargı yoluyla iptalinden önce Bakanlığın bu yanlış uygulamalarından dönmesini bekliyor ve sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz” denildi.

Odatv.com
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sokağa çıkma yasağı olan yerlerde YGS başvuru süresi uzatıldı çerağ 0 1,777 01-22-2016 08:03 PM
Son Yorum: çerağ

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi