Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pir Sultan Abdal, köyünde anıldı
07-09-2016, 08:37 PM
Yorum: #1
Pir Sultan Abdal, köyünde anıldı
Halk Ozanı Pir Sultan Abdal, doğum yeri olan Sivas'ın Yıldızeli İlçesi'ne bağlı Banaz Köyü'nde yapılan etkinliklerle anıldı. Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı öncülüğünde çeşitli derneklerin katılımı ile Banaz Köyü Topuzlu Baba Şenlik Alanı'nda düzenlenen etkinlikler 2 Temmuz 1993'te Sivas Olayları'nda yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı ile başladı. Banaz köyü ekibinin semah gösterisinin ardından, konuşmalar yapılarak yerel ses sanatçıları konser verdi. Anma etkinliklerine CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, CHP Eski Sivas Milletvekili Nurettin Sözen ile davetliler katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı Murtaza Demir, devlet imkanlarından faydalanamadan her yıl kendi çabaları ile bu etkinliği düzenlemeye çalıştıklarını belirterek, her şeye rağmen Pir Sultan Abdal'ın huzuruna vardıklarını söyledi. Murtaza Demir, "Onun sevgisine muhtacız ve bu saygımızı, sevgimizi yerine getirmeye gayret ediyoruz. Özellikle bu günlerde Pir Sultan Abdal, Kul Himmet, bu coğrafyanın erenleri, evliyaları ve elbette Hacı Bektaşi Velimiz bize yardımcı olsun. Çünkü erenlerimiz, evliyalarımızın himmetine her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Ülkemizin her yanında sık sık canlı bombalar patlıyor, araçlar patlıyor, sokaklarımız kan gölüne dönüyor. Sınırlarımızın ötesindeki hiçbir komşumuzla barışık değiliz, bütün komşularımızla kavga içindeyiz. Bizi bu hale getiren anlayış, rejim, bu hale getiren mezhep anlayışı şunu yapmaya çalışıyor. Kendi içinizde de kavga edin istiyor. Mezhep kavgası istiyor. Biz bu tuzağa gelmeyeceğiz. Biz Sünni kardeşlerimizle kol kola, kucak kucağa olacağız. O kardeşlerimizle barışık olmaya, onlarla birlik olmaya, onlarla Atatürk yolunda, Cumhuriyet ışığı ve çerçevesinde duracağız ve bu anlayışı bu ülkeden mutlaka kovacağız. Bu ülkenin insanları Atatürk'ün evlatları, Cumhuriyet ilkesine sahip çıkanlar bu tehlikeye ve bu tehdide asla teslim olmayacaklar" dedi. Vakıf adına 4 Akademisyenin bütün Osmanlı ve Selçuklu arşivlerini taradığını ve Alevi Bektaşiler hakkında olumlu olumsuz ne varsa bulup kitaplaştıracaklarını belirten Demir, "Alevi-Bektaşi adına ne varsa hepsini derleyerek bilim ve akademi dünyasına sunacağız. Çünkü bizim tarihimizi de bozuyorlar. Sadece insan yapımızı değil, Cumhuriyet bağlılığımızı değil, Atatürk sevgisini değil her şeyi bozup kendilerine benzetmek istiyorlar. Bu yüzden saflarımızı sıklaştırmalıyız. Özellikle Aleviler bütün komşularıyla, solcularla, sosyal demokratlarla, Atatürkçülerle, hatta liberallerle kol kola girerek bu tehlikeyi kovmalı" ifadelerini kullandı.

'MUHALİFLER TEK ÇATIDA BİRLEŞMELİ'

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan ise Türkiye'nin son dönemde bir ortadoğu ülkesi haline dönüştüğünü, toplu katliamlar zinciri yaşandığını söyledi. Bombaların aynı merkezden patlatıldığını iddia eden Kaplan şöyle dedi:

"Bunların yüzde 90'ının Alevilere yönelik olduğuna inanıyoruz. IŞİD bu ülkede bugün yoktu dün de vardı. Maraş'ta, Çorum'da, 2 Temmuz'da Sivas'ta vardı. Bu iktidarı devirmenin tek yolu birileri birleştirmek zorunda kalmadan birleşmek zorundayız. Tüm muhaliflerin bir çatının altında birleşme zamanı çoktan geldi ve geçiyor. Yarın çok geç olabilir."

'BİRLİĞİMİZİ BOZMAYACAĞIZ'


CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız ise Pir Sultan Abdal'ın bıraktığı, sevgiyi, saygıyı, haykırarak Türkiye'de ötekileştirmeye, ayrımcılığa ve yok saymaya, ülkede kardeşi kardeşe düşman etmeye yönelik politikaların karşısında durmaya geldiklerini ifade ederek şöyle dedi:

"Biz sevgi, saygı barış dedikçe bu iktidar ülkemizi barış ikliminden başka yöne küfürlü içerikürmeye çalışıyor. İnadına sevgi, inadına barış inadına kardeşlik deyip ayrım yapmayacağız ve kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. Biz yıllarca katliamlara uğradık ama yine kardeşçe yaşayacağız. Biz bu güne kadar bu felsefe ile incindik, katliamlara uğrayıp yok sayıldık. Bu sistem bizi ne kadar da yok saysa da biz bu oyunlara dün de gelmedik bugün de gelmeyeceğiz. Bin yıldır bu coğrafyada Alevisi, Sünnisi, Kürdü, Türkü, Çerkezi ile yaşadık. Kız alıp verdik, akraba olduk. Bu birlik ve beraberliğimizi bozmayacağız."

Semah grubu ekiplerinin gösteri sunduğu etkinlikler yarın da çeşitli programlar ile devam edecek.

cumhuriyet.com
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Neşet Ertaş Türkülerle Anıldı bektasi 0 1,070 02-23-2019 02:06 PM
Son Yorum: bektasi
  Yozgat'ta Kerbela Şehitleri Anıldı çerağ 0 1,629 10-02-2017 11:26 PM
Son Yorum: çerağ
  Alevi köyünde Cami-Cemevi Açıldı çerağ 0 1,845 06-28-2017 01:23 AM
Son Yorum: çerağ
  Fikret Otyam, Barak havalarıyla anıldı çerağ 0 2,017 08-10-2016 04:44 PM
Son Yorum: çerağ
  Pir Sultan Abdal'ın Ölümü çerağ 2 4,330 03-20-2016 07:17 PM
Son Yorum: çerağ
  Gazi Katliamı'nda ölenler anıldı çerağ 0 1,896 03-12-2016 07:14 PM
Son Yorum: çerağ
  Metin Göktepe mezarı başında anıldı çerağ 0 2,117 01-08-2016 06:45 PM
Son Yorum: çerağ
  Pir Sultan Abdal 'terör simgesi' dediler! çerağ 0 2,007 12-26-2015 10:58 PM
Son Yorum: çerağ
  Seyit Rıza Elazığ'da idam edildiği meydanda anıldı çerağ 0 2,083 11-17-2015 01:35 AM
Son Yorum: çerağ
  Kerbela şehitleri Halkalı'da törenle anıldı çerağ 0 2,138 10-24-2015 10:11 PM
Son Yorum: çerağ

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi