Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"PKK'nın merkez hedefinde Alevi Bektaşiler var"
04-26-2016, 04:30 PM
Yorum: #1
"PKK'nın merkez hedefinde Alevi Bektaşiler var"
“Sözde” Halkların Birleşik Devrim Hareketi” (HBDH) adıyla Türkiye’yi hedef alacak yeni bir eylem süreci için düğmeye bastı. Henüz iki ayı dolmak üzere olan yeni oluşum, 23 Şubat’ta Suriye’nin Lazkiye kentinde önemli bir toplantı gerçekleştirdi. Türkiye’yi yakından ilgilendiren bu toplantıda alınan kararlar, Ankara’daki güvenlik birimlerine ulaşmaya başladı. Yeni oluşumun hedefinde olan Türkiye, PKK’nın liderliğinde 4 ana eylem alanına ayrıldı.

Bu alanlar;

1. Bölge: Ankara, İstanbul, İzmir,
2. Bölge: Hatay, Adana, Mersin, Kahramanmaraş, Osmaniye, Kayseri,
3. Bölge: Erzurum, Kars, Ardahan, Gümüşhane,
4. Bölge: Tunceli, Erzincan, Tokat, Giresun, Ordu, Trabzon olarak tespit edildi.

Terör örgütü PKK, Türkiye’deki etkinlik alanını 4. bölge üzerinde yoğunlaştırdı. Bu durum son saldırılarda da ortaya koyuldu. Peki, Doğu’da ve Batı’daki eylemlerde yeni amaç ne? Terör Uzmanı Abdullah Ağar, PKK’nın yeni oyununu AjansHaber’e değerlendirdi.


İşte Terör Uzmanı Abdullah Ağar’ın AjansHaber’e yaptığı çarpıcı değerlendirme:

Bu 4 bölgeninin içerisinde Güneydoğu il ve ilçeleri yok. Güneydoğu’da terörün ürettikleri alanların üstüne bu 4 bölge. Dört bölgeyi belirleyici temel unsur da, işbirliği içerisinde diğer 9 terör örgütünün o bölgelerde var olan altyapıları ve bölgelerin kendilerine özgü özellikleri. Bölge planlaması bunlar dikkate alarak yapılmış.

“PKK’NIN MERKEZ HEDEFİNDE ALEVİ BEKTAŞİLER VAR”

Planlamanın fay hattına bakıldığı zaman temel orijin, etnik, mezhebi ve meşrebi farklılıklar. PKK diyor ki, “Ben bundan sonraki süreçte geçmişte yapmış olduğum gibi etnik bölücülük üzerinden gitmeyeceğim. Aynı zamanda başka etnik altyapıları da kurcalayarak, mezhebi ve meşrebi bölücülük de yapacağım” diyor. Hedef kitlelerinin merkezine de Alevi Bektaşi’leri konduruyor. Bununla birlikte örneğin Karadeniz’de Rumluğu, Kayseri’de Ermeniliği kurcalamayı ve kaşımayı planlıyor. Temeldeki amacında ise sözde liderliğini yaptığı ortak yapıyı oynatmak çalıştırmak var. Onlar üzerinden kilometre yapmak istiyor. Ortak yapının üretebileceği farklı inisiyatiflerin farkında. Özellikle sofistike eylemler konusunda.
Temel hedef devletin iradesini, inisiyatifini ortadan kaldıracak tarzda devlete isyana teşvik edecek uygulamalar üretmek. Bunu yaparken aynı zamanda mezhebi alanları kaşımak, sosyolojik alanları kaşımak, ekonomik zafiyetleri kaşımak. Artvin’deki HES’ler üzerinden yaşanan toplumsal olayları bile kendilerine konu seçiyor ve kitleler yanında saf tutuyorlar. Benzer bir uygulamayı diğer müzahir yapılarla Gezi Parkı olaylarında da denemişlerdi. Yani diyorlar ki, “Bundan sonraki süreçte, Türkiye’de devletle hükümetle karşı karşı gelme potansiyeli barındıran bütün kitleler safında bölücülük adına saf tutacağım” diyor. Ana eksen olarak Alevileri kullanacağım diyor. Bunun ötesinde Suriye taraflarına bakıldığında başka alanlar üzerinden yol yapmaya çalışılacağı izlenimi var. Hepsi bir araya getirildiğinde Türkiye’de ne kadar farklılık varsa hepsini kaşıyacağım diyor. Böyle bir iddiası var. Bunu ne kadar yapabileceği şimdilik belirsiz.

“ŞU ANDA İZLEDİKLERİ YOL HARİTALARI…”

İlk yaptıkları eylem 15 Mart'ta Hassa-Kırıkhan karayolu Deliçay Mahallesi mevkisinde askeri aracın geçişi sırasında yaptıkları bombalı saldırı. Bu saldırıdan sonraki ikinci eylemleri de Gazi Mahallesi’nde toplumsal gösterilere dahil olarak gerçekleştirdiler. Bununla birlikte ürettikleri bir de iddia var: KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu’nun Özgür Gündem’de ‘Hüseyin Ali’ mahlasıyla yazdığı yazıdan sonra 13 Mart’ta Ankara'da 37 kişinin hayatını kaybettiği saldırının yeni kurulan Halkların Birleşik Devrimci Hareketi (HBDH) tarafından yapıldığı ve hedefin Güvenpark’ta konuşlanan çevik kuvvet olduğu iddia edildi.

Bu hafta sonu da Şansölye Merkel Türkiye’de iken Şansölye Merkel’in Almanyasında başta Köln olmak üzere pek çok şehirde konferans ve toplantılar düzenleyerek kendilerini anlattılar ve propaganda yaptılar. Şuana kadar yaptıkları bunlar. Ne yapabileceklerini, ne kadar yapabileceklerini zaman içinde göreceğiz. PKK bundan sonraki süreçte kendisi, Halkların Birleşik Devrim Hareketi denilen bu yapı ve TAK, YPS ve “sözde” ölümsüzler taburu üzerinden Türkiye’de yol yapmaya çalışacak. KCK çatı örgütü olmak üzere Türkiye’de PKK, Irak’ta HPG, YPJ, İran’da PJAK, Suriye’de de YPG. Bu dört terör örgütünün eşgüdümüne kendilerine müzahir “sözde” legal ve illegal yapılar ile iş birliği ürettikleri diğer terör örgütlerini eklemleyecekler. Şu anda yol haritaları bu şekilde görünüyor.

“NE YAPABİLECEKLERİNİ ZAMAN GÖSTERECEK”

Sansasyonel etkisi yüksek eylemlerin peşine düşeceklerini düşünüyorum. Tabii ki yapabilirlerse. Böyle bir iddia var. Ne kadar gerçekleştirebileceğini zaman içerisinde göreceğiz. Durmadan örgüt ve yapı kuruyorlar her sene. Alfabede harf kalmadı. Ne derece etkili olabilecekleri ise şaibeli ve zamanla anlaşılacak. Hem Güneydoğu’da bir mücadele hem de Türkiye’nin batısında ciddi güvenlik uygulamaları var. Türk devletinin güvenlik unsurları, istihbarat unsurları sürekli bunları mücadele ediyor, yakalıyor, irtibatlarını bozuyor. Sonuç olarak iddia üreterek kurdukları bir yapı var, şimdilik Kandil’de iki plastik masa, dört sandalye, 35 terör ve teröriçe ile şov yaptılar.

ajanshaber.com

alevi haber
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Hilmi Yarayıcı: AKP’nin hedefinde Aleviler var çerağ 0 1,420 04-16-2016 12:07 AM
Son Yorum: çerağ
  Erzurum'da Erenler Alevi Bektaşiler Derneğinden iftar yemeği çerağ 0 1,431 07-09-2015 04:49 AM
Son Yorum: çerağ
  Bektaşiler, Tahtacılar, Kızılbaşlar bektasi 0 1,417 12-06-2013 05:46 AM
Son Yorum: bektasi

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi