Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ramazan Bayramı Cemi Aleviliğin özüne aykırı
06-22-2017, 09:57 PM
Yorum: #1
Ramazan Bayramı Cemi Aleviliğin özüne aykırı
PİRHA- Alevi Bektaşi İnanç Kurulu, Cem Vakfı Alevi İslam İnanç Hizmetleri Başkanlığı’nın 25 Haziran’da Yenibosna Cemevi’nde Ramazan Bayramı Cemi düzenlemesine tepki gösterdi. Alevi inancında Ramazan Bayramı Cemi olmadığını hatırlatan İnanç Kurulu, “Alevi -Bektaşi yol erkanında Ramazan, Ramazan bayramı ve Ramazan Cemi yoktur” dedi. Açıklamada, “Sizler oruç tutup, teravi namazına gidiyor musunuz? Alevilikte böyle bir şey var mıdır? diye soruldu.

Cem Vakfı’na bağlı Alevi İslam İnanç Hizmetleri Başkanı Eşref Doğan imzasıyla yayınlanan açıklamada, “Cem Vakfı Alevi İslam İnanç Hizmetleri Başkanlığı kararınca 25 Haziran Pazar günü ‘Bayram Cem’i saat 06.30’da yapılacaktır” denildi.


Cem Vakfı Alevi İslam İnanç Hizmetleri Başkanlığı yaptığı bir duyuruda da “Değerli canlar, Cem Vakfı Genel Merkezi Cemevinde ‘Bayram Cem’i 25 Haziran Pazar günü sabah saat 06.30’da yapılacaktır. Tüm canlar davetlidir” şeklinde yazdı.

ASİMİLASYONA HİZMET
Cem Vakfı Alevi İslam İnanç Hizmetleri Başkanlığı’nın Ramazan Bayramı Cem’i çağrısı, Alevi Bektaşi Federasyonu bünyesinde kurulan Alevi Bektaşi İnanç Kurulu tarafından tepkiyle karşılandı.
Konuya ilişkin yazlı bir açıklama yapan Alevi Bektaşi İnanç Kurulu, “Alevi – Bektaşi yol erkanında Ramazan, Ramazan bayramı ve Ramazan Cemi yoktur” dedi.
Açıklamada, “Alevilere göre Ramazan Bayramı İmam Ali’nin şehit edildiği gün münasebetiyle matem günüdür. Şimdi bunu bayram olarak kutlayanlar ve Cem erkanıyla süsleyenler İmam Ali’nin şehit edildiğini kutlamazlar mı? İmam Ali’nin kemiklerini sızlatmazlar mı? Ve asimilasyona rehberlik etmiş olmazlar mı?” denildi.

“SİZLER ORUÇ TUTUP, TERAVİ NAMAZINA GİDİYOR MUSUNUZ”
Ramazan Bayramı Cemi için çağrı yapan Cem Vakfı Alevi İslam İnanç Hizmetleri Başkanlığı’na şu sorular yöneltilerek, Aleviler özüne davet edildi:
“Sizler oruç tutup, teravi namazına gidiyor musunuz? Alevilikte böyle bir şey var mıdır? Bunları yerine getiren Sunni inanç mensuplarına bizler saygı göstermekteyiz. Oruç tutmayanlara şiddet ve baskı uygulayanlara değil! Çünkü bizim oruçlarımız yeme içme ile sınırlı tutulmadığı gibi görkemden gösterişten uzak, sessiz ve sedasız geçmektedir. Alevilikte Ramazan Cemi yoktur. Alevileri özüne davet ediyoruz. Geçen yıl üç federasyonun kararına rağmen yine yoluna ihanet edip Ramazan bayramı Cemi hazırlığında olanlar oldu. Onlara da Hak; Hakikati Hak eylesin.”
Alevi Bektaşi İnanç Kurulu açıklamasında ayrıca, “Biz Aleviler kadimden beri var olan bu yolun, erkanın özüyle yaşayıp, yaşatılması yönünde yol hizmeti yapanlar olarak, kendimize Nesimi’nin “Ey Nesimi Can, Nesimi bil ki halk aynındadır. Onca insanın vebali ulemanın boynundadır.” sözlerini referans alarak hizmet yapıyoruz. Yol erkanlarına ve verdikleri ikrarlarına sıdkı sadakatle bağlı olanlara; Aşk-ı muhabbetle” ifadesini kullandı.

ABF VE CEMEVLERİ DE TEPKİYLE KARŞILADI
Alevi Bektaşi İnanç Kurulu’nun Ramazan Bayramı Cemi’ne tepki açıklamasına şu kurumlar da destek verdi:
Alevi Bektaşi Federasyonu
Alevi Dernekler Federasyonu
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı
Alevi Kültür Dernekleri
Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri
Karacaahmet Dergahı
Şahkulu Dergahı
Garip Dede Dergahı
Erikli Baba Dergahı
Okmeydanı Cemevi
Nurtepe Cemevi
Bağcılar Cemevi
Arnavutköy Cemevi
Alibeyköy Cemevi
Halkalı İstanbul Cemevi
Esenler Cemevi
Erenler Kültür Vakfı
Yalova Pirsultan Abdal Cemevi
Sarıyer Kilyos Cemevi


Pirha-alevinet.com
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Çorum Katliamı protestosu sonrası Muhabbet Cemi çerağ 0 1,375 07-05-2017 03:35 AM
Son Yorum: çerağ
  Hacı Bektaş’ta “Hızır Cemi” çerağ 0 2,562 02-25-2017 11:11 PM
Son Yorum: çerağ
  'Aleviliğin kadim yolundan elini çek!' çerağ 0 1,730 06-12-2016 02:32 AM
Son Yorum: çerağ
  "Ramazan da bizim, Muharrem de bizim" iftarı çerağ 0 2,037 10-22-2015 10:39 PM
Son Yorum: çerağ
  Aleviliğin son 25 yılı Admin 0 2,166 04-08-2014 09:06 PM
Son Yorum: Admin
  Bize Ramazan da Muharrem de bir Admin 0 1,869 09-15-2013 03:12 PM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi