Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Şah-ı Velayet, Şahı Merdan Ali’dir.
06-29-2017, 11:00 PM
Mesaj: #1
Şah-ı Velayet, Şahı Merdan Ali’dir.
Şah-ı Velayet, Şahı Merdan Ali’dir.
Velilerin ve velilik makamının Şah-ı.

Farsça bir kelime olan Şah’ın sözlük karşılığı; Hükümdar, kral anlamındadır. Dini literatürde ise; Allah nurunun tecellisi, manevi anlamda zahir ve batın ilmine ulaşmış, yetkin Kamil-i Insandır.
Alevilerde, Şahı Merdan Ali’ye ve onun soyundan gelen On İki Imam’lara verilen sıfat veya isimdir. Buradaki şahlık zahiri alemin değil, manevi alemin ve bilgi aleminin Şah-ı yani velilerin ve velilik makamının Şah-ı anlamındadır.
Velilik makamı, Hakikat Kapısı’dır; Hakk’ın derin ilmi, manevi sırr ve hikmetleridir. Hakikat kapısı’nın sahibi ise, Şah-ı Merdan Ali’dir. Dolayısiyle Allah’ın derin ilmine, manevi sırr ve hikmetlerine ulaşmış yegane Kamil-i Insan, Şahı Merdan Ali’dir.
Özünde ister zahir, ister batın , ister diğer ilimler olsun bütün ilimler; Allah’ın derin ilmi, manevi sırları ve hikmetleridir. Dolayısiyle Zahir ve batın ilmi birbirini tamamlayan ve ayrılmaz bir bütündür.

Şahı Velayt’i, Mehmet Ali Hilmi Dedebaba’nın dilinden dinleyelim.
Ali evvel, Ali ahir,
Ali batın, Ali zahir,
Ali tayyib, Ali tahir,
Ali göründü gözüme.
Ali candır, Ali canan,
Ali dindir, Ali iman,
Ali rahim, Ali rahman,
Ali göründü gözüme.
Mehmed Ali Hilmi Dedebaba

Bu nokaya ulaşılmış olan ulu evliya, Şahı Velayet Ali’dir. Hem zahiri ve hemde batıni ilme ulaşıp Allah ile beraber olmuş, binbir donda zuhur etmiş Keremullah’tır. Bu hakikatle ilgili, Hz.Muhammed; „Ya Ali! Doğumuna şahit olmasaydım, hikmetinin sırrına akıl erdiremezdim“ demiştir.
Dolayısiyle de Hz.Muhammed; „Peygamberlik devri benimle son bulmuş ve velayet devri başlamıştır. Benden sonra insanlar Allah’ın emirlerini ve islamiyeti en doğru şekilde velilerden ögreneceklerdir. Benim velim ve vasim Ebu Talib oğlu Ali’dir” demiştir. Şahı Merdan Ali’ye verilen bu velayet kendisinden çocuklarına, onlardan da onların çocuklarına ve böylece soy takip ederek, kıyamete kadar devam edecektir.
=Seyyid Hakkı=

alıntıdır...

My Last Threads
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Technorati Linkedin Digg MySpace Delicious

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Şahı Velayet nedir ? çerağ 0 294 09-05-2018 04:32 PM
Son Mesaj: çerağ

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir