Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
'Şia öğretileri Malezya’da yasaklansın'
10-28-2013, 04:19 AM
Yorum: #1
'Şia öğretileri Malezya’da yasaklansın'
İran'ın ABNA Haber Ajansı'nda , Malezya eski başbakanı Mahathir Muhammed’in Şia karşıtı açıklamalarının olduğu iddia edilen bir haber yer alıyor.

İran'ın ABNA Haber Ajansı'nda yer alan bir haberde ;

Şialara yönelik baskıların artarak devam ettiği Malezya’da Şia karşıtı açıklamalar da hız kazanmış durumda. Bunlara en son Malezya eski başbakanı Mahathir Muhammed’de katıldı. Mahathir Muhammed’in şaşkınlık yaratan açıklamasından Ehlibeyt (aleyhimu’s selam) mektebi öğretilerinin yayılmasından duyduğu endişe ve korkuyla insanlığa hayat veren bu öğretilerin bir an önce önünün alınması gerektiğini söyledi!!

Şu anda Uluslararası Paradana Barış Vakfı başkanlığını yürüten Malezya eski Başbakanı Mahathir Muhammed, yaptığı açıklamalarda Şia öğretilerinin yayılmasının Malezya Müslüman toplumunda gerginlik ve bölünmelere neden olacağını belirterek, bu sürecin devam etmesi halinde toplumun dağılacağı iddiasında bulundu!!

Basın mensuplarına konuşan Mahathir Muhamed konuşmasını şöyle sürdürdü: Bir ülkede Şia ve Sünni öğretilerinin öğretilmesi genellikle Müslümanlar arasında düşmanlıklara neden olur!! Bizler bu durumun Malezya’da yaşanmasını istemiyoruz.

22 yıl boyunca Malezya’da Başbakanlık görevi yürüten Mahathir Muhammed sözlerine şunları ekledi: Ben Şia mezhebinin veya Sünni mezhebinin yanlış olduğunu söylemiyorum, ancak mezhebi yorumlar çatışmalara ve kan dökmeye kadar küfürlü içerikürecek farklılıklara yol açmamalıdır.

Mahathir Muhammed, Malezya Müslümanlarının Ehli sünnet öğretilerine bağlı kaldığı sürece mutlu olacağını iddia ederek şu ifadeleri kullandı: Şimdi Şia öğretileri bazıları arasında yayılmaya başladı ve bu endişelere yol açmaktadır!! Bu süreç Şia ve Sünni camilerinin birbirinden ayrılmasına kadar gidebilir ve bu da ülkede kanlı çatışmaların yaşanmasına neden olabilir!!!

Eski Malezya Başbakanı İran’daki Şialar ve Malezya’da bulunan İranlılara da değinerek şunları söyledi: Eğer İranlılar, mezheplerinin (Ehlibeyt mektebinin) zafer kazanmasını istiyorlarsa, kendileri bilir, ancak eğer ülkemize geliyorlarsa lütfen bize rahatsızlık vermesinler!

Bilindiği gibi Mahathir Muhammed’in Mukhriz Mahathir Muhammed adlı oğlu bu ülkedeki Şia karşıtı faaliyetlerin öncülüğünü yapmaktadır. Mukhriz Muhammed şaşkınlık veren açıklamasında ülkenin Şia öğretileriyle baş edebilmesi ve Şia faaliyetlerine karşı daha iyi mücadele etmek için Malezya dini makamlarını güçlendirmek adına bir bütçenin ihtisas verilmesi gerektiğini açıklamıştı!!

Ayrıca Kedah Eyalet Sultanı ve ayrıca şu anda Malezya’nın genel sultanı olan “Sultan Abdülhalim Muazzam Şah” da Şia ideolojisinin ciddi bir şekilde başta Kedah Eyaleti olmak üzere Malezya genelinde yayılmasından duyduğu endişeleri dile getirmiş ve Malezya’da Şia öğretilerinin yayılmasında çalışma yürütenlere karşı ağır cezaların yürürlüğe konulması emrini vermişti!!

Malezya’nın farklı eyalet yetkilileri son süreçte Ehlibeyt (aleyhimu’s selam) mektebi takipçilerine karşı yasaların ağırlaştırılması, Şia karşıtı fetvaların tamamının tespit edilmesi ve ayrıca bu iş için bir bütçenin sağlanmasının gerekli ve lazım olduğu konusunda görüş birliğine vardılar.

Anlaşılan o ki Malezya devlet adamları ve üst düzey yetkililerinin Şia karşıtı açıklamaları ve girişimleri hakikatleri öğrenmek isteyen başta gençler olmak üzere Malezya halkının Ehlibeyt (Allah’ın selamı üzerlerine olsun) mektebine yönelmesinden duydukları korku ve endişeyi yansıtmaktadır.

Bu tür açıklamalar Malezya’da yirmi yıldan fazla başbakanlık görevi yapmış Malezya eski Başbakanı Mahathir Muhammed dışında herkesten beklenirdi, çünkü onun gibi birisi bir inanç ve öğretinin her daim önünün kesilmesinin imkansız olduğunu bilir. Eğer Mahathir Muhammed’in söyleyecek bir sözü varsa, onu mantık kuralları içinde söylemeli yanıtını da dinlemelidir. Ayrıca hakikat peşinde koşan gençlerin hakikatleri ve İslam’ın batınını ve tarihte yaşanmış olayları yaşandığı gibi öğrenmelerine izin vermeli ve onlara seçme hakkı tanımalıdır.

Mahathir Muhammed Kimdir?

Mahathir bin Mohamad, 10 Temmuz 1925'de şimdiki Malezya sınırlarında yer alan Kedah'da, bir öğretmen ailesinde doğmuştur.

1953 yılında Singapur Ulusal Üniversitesi'nin Tıp Fakültesi'nden mezun oldu.

1976 yılından 1981'e kadar Malezya'nın Başbakan yardımcısı olmuştur. 1981 ile 2003 seneleri arasında ise Malezya'nın başbakanlığını yapmıştır.

Kendisine karşı 1987'de düzenlenen siyasi saldırılara, ülkesinin sert güvenlik yasalarını kullanarak karşılık vermiştir. Örneğin, muhaliflerini yargılanmadan tutuklattı, gazeteleri kapattı. Tüm bu uygulamalara karşı çıkan üst düzey yargıçları ise görevlerinden aldı.

20 Şubat 2003'den 31 Ekim 2003'e kadar Bağlantısızlar Hareketi Genel Sekreterliğini yapmıştır. 2003 yılında politikadan ayrıldı ve kendi isteği ile emekli olarak, görevini yardımcısı Abdullah Ahmad Badawi'ye devretti.

(ABNA)

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi