Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tarsus'ta Hacı Bektaşi Veli Cem ve Kültür Evinin Temeli Törenle Atıldı
07-12-2013, 03:49 AM
Mesaj: #1
Tarsus'ta Hacı Bektaşi Veli Cem ve Kültür Evinin Temeli Törenle Atıldı
Hacı Bektaşi Veli Cem ve Kültürevi'nin temelini Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Cem Vakfı Ankara Dedeler Kurulu üyesi Ali Şar Dede birlikte yaptı.

Hacı Bektaşi Veli Cem ve Kültürevi'nin temelini Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Cem Vakfı Ankara Dedeler Kurulu üyesi Ali Şar Dede birlikte yaptı. Temel atma töreninde konuşan Alevi dernekleri yöneticileri, MHP'li belediye başkanı Burhanettin Kocamaz'a teşekkür etti. Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir konuşmasında, MHP'li olan belediye başkanı Burhanettin Kocamaz'ın, cemevi inşaatındaki desteklerini hatırlatarakr, "Bugün burada cemevi birlikte Türkiye'nin her bölgesinde bütün yerel yönetimlerin ve siyasi partilerin Alevilerle ilgili bir çalışmaları var. Toplumu beklentilerini karşılamaya var. Biz bu anlamda mutluyuz, geçte olsa da. Bu ülkede 20 milyona yakın Alevi var. İnançlarından dolayı, yaşam koşullarından dolayı, hayata bakışından dolayı ötekileştirilmiş bir toplum olarak yeni yeni alevi örgütleri adına bir araya geliyoruz. Bu devletin, bu ülkenin ayıbıdır, bizim ayıbımız değil. Bu anlama burada bütün siyasiler sesleniyorum. Alevilerin temel hak ve özgürlüklerini lütfen ve lütfen mecliste dile getirin, sahip çıkın. Bu ülkenin yurttaşları olarak asli ve temel hakkımızdır. Biz bu cem evlerinde ibadet etmeye devam edeceğiz. Bugün burada bir MHP'li belediye başkanı cem evimizi yapıyor. Bu konuda adım atan Tarsus Belediyesine ve Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'a teşekkür ediyoruz" dedi.

Bugün ülkede birlik, dirlik ve bütünlük açısından ileriye dönük çok hayırlı bir adımı attıklarını söyleyen Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, yapılan cem ve kültürevi sayesinde özü bir, sözü bir, gayesi bir olan insanların birbirine daha da yakınlaşmasını sağlayacağını ifade ederek, "Türk milletinin çimentosu olarak, yol başçılarından birisi olarak gördüğümüz Hacı Bektaşi Veli adına yaptırılacakları Cem ve Kültür Evi'nin hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu. Cem evinin 29 Ekim 2013 tarihinde hizmete gireceğini söyleyen Başkan Kocamaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aziz Atatürk'ün gösterdiği aydınlık yolda, ülkenin bütünlüğü için sonuna kadar mücadeleye kararlıyız. Birilerinin bu ülkeyi bölmeye, parçalamaya gayret ettiği bir dönemde bizler inadına birleştirme, inadına bütünleştirme gayretlerimizi sürdürüyoruz. Şu anda atılan bu Cem Evi temeli, bu inanç ve düşüncenin tezahürü, bu inanç ve düşüncenin hayata geçirilmesidir. İşte bu nedenle ve inancımız gereği Yaratılanı Yaratan'dan ötürü severiz. Rengi, inancı, kökeni, konuştuğu dili ne olursa olsun Misak-ı Milli sınırları içerisinde yaşayan bütün insanlarımızı Yüce Yaradan'ın bir emaneti olarak görürüz. Elbette milletimizi bir arada tutan değerlerimizi, devletin ve bayrağın sonsuza dek yaşaması ve yaşatılmasına yönelik çabalarımıza saygı gösterilsin isteriz. Bu topraklar kanla, canla, hep birlikte verilen mücadeleler sonucu vatan yapıldı. Birilerinin düşündüğü gibi bize birileri tarafından kupon veya bonus karşılığı verilmedi. Bu yüzden ufak tefek ayrıntıları bahane ederek, araya nifaklar sokarak, kardeşi kardeşe kırdırarak, bölünmesine, yada parçalanmasına asla izin vermeyiz, veremeyiz. Onun için her yerde her platformda haykırıyoruz. Biz biriz ve birbirimizi biliriz! Alevi-Sünni ayrımına sonuna kadar karşıyız. Neticede hepimiz Müslümanız ve hepimiz Türküz."

Konuşmaların ardından Zakir Tamer Talipoğlu eşliğinde Çamalan Köyü Semah ekibi deyişlerle Semah gösterisi yaptı.

Selçuklu Mimari tarzında yapılacak olan Hacı Bektaşi Veli Cem ve Kültür Evi'nin temeli Dede Hüseyin Yalçın'ın okuduğu dua ve kesilen kurbanla atıldı. Program sonunda Erdal Erzincan bir konser verdi.

TD(FK/SSA) (FOTOĞRAFLI)

DHA-Genel - Türkiye-Mersin / Tarsus - Tolunay DUMAN

(Tür: Yurt)
My Last Threads


Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Technorati Linkedin Digg MySpace Delicious

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Merkezi 2017'de açılıyor çerağ 0 884 12-11-2016 03:59 PM
Son Mesaj: çerağ
  Tarsus'ta cemevi için elektrik muafiyet davası çerağ 0 941 05-04-2016 10:13 PM
Son Mesaj: çerağ
  Tarsus’tan Maraş’a Destek çerağ 0 931 04-06-2016 10:28 PM
Son Mesaj: çerağ
  Cemevi’nin temeli 2016’nın ilk aylarında atılıyor çerağ 0 1,012 12-11-2015 10:55 PM
Son Mesaj: çerağ
  Alevi Gençler Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli Şöleninde buluştu çerağ 0 1,213 12-10-2015 12:20 AM
Son Mesaj: çerağ
  Kerbela şehitleri Halkalı'da törenle anıldı çerağ 0 1,165 10-24-2015 10:11 PM
Son Mesaj: çerağ
  "Hacı Bektaş Veli Dergahı ibadete açılsın" talebi çerağ 0 1,243 07-06-2015 11:14 PM
Son Mesaj: çerağ
  İslahiye'de cemevi temeli atıldı çerağ 0 1,168 06-16-2015 10:57 PM
Son Mesaj: çerağ
  Tunceli'de cemevi törenle hizmete açıldı çerağ 0 1,338 05-16-2015 07:07 PM
Son Mesaj: çerağ
  Hacı Bektaş Veli Lisesinin Temeli Atılıyor bektasi 0 1,540 03-07-2015 04:38 AM
Son Mesaj: bektasi

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir