Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Türbe nedir, niçin gidilir?
07-16-2013, 10:28 PM
Yorum: #1
Türbe nedir, niçin gidilir?
Evliyalar, yaşadıkları dönemde insanlara ışık tutarak, doğru yolu gösteren; Allah’ın velilik makamından gönderdiği, bir isimleri de derviş olan gerçeklerdir.

Her yörede ayrı ayrı ocaklar bırakarak yaşamış olan bu gerçekler, normal insanlar gibi ölüp gitmezler. Bu pirlerin gayba (Evliyanın vefat etmesi. Bu dünyadan kendi gerçek âlemine dönmesi) girmesinden sonra, onların neslinden gelenler, ocakzadeler ya da dedeler olarak bilinmiştir. Bu insanlar da doğru inanç ve bilgilerini, insanların duygularını sömürmeden, padişah gibi “hükmetmek” derdine düşmeden, türbelerin ve gerçeklerin kıymetini bildirmeli, önce kendileri ibadetlerini yerine getirerek, hitap ettikleri topluma örnek olmalıdırlar. Ocakzadeliği bir çıkar aracı olarak kullanmamalıdırlar.

Anadolu’ya bir göç sonucu gelen evliyaların, bu topraklara yerleşmeleri on beş asır öncesine (Hazreti Üseyin’in Kerbela’da Yezit tarafından şehit edilmesine) dayanır.

Her gelen evliyanın soy kökeni, Oniki İmam neslinden yani Alevi toplumundan gelmektedir. Allah Muhammed Ali yanında hiçbir ayrım olmadığı gibi, insanların da Alevi-Sünni, dil, din, ırk ayrımı yapmadan geçinmesi gerekmektedir.

- See more at: http://www.zohreana.com/turbelerimiz#sth...5UFd4.dpuf
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi