Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uğur Kurt davasında olay
12-04-2015, 12:13 AM
Yorum: #1
Uğur Kurt davasında olay
Okmeydanı’nda polisin silahından çıkan kurşunla hayatını kaybeden Uğur Kurt’un ölümüne ilişkin görülen davada olay çıktı. Ara kararın açıklanmasının ardından Kurt Ailesi’nin avukatlarının taleplerinin reddedilmesi üzerine duruşma salonu karıştı.

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen Uğur Kurt’un öldürülmesine ilişkin duruşmada Kurt Ailesi’nin avukatları Turgut Kazan, Aslı Kazan Gilmore ve Serdar Laçin, polis zırhlı aracının kameralarının olaydan on dakika önce bozulmasına ilişkin Adli Tıp Kurumu’nun gönderdiği raporun yetersiz olduğunu savunarak, Jandarma Kriminal tarafından yeni bir inceleme yapılmasını istedi. Ayrıca görüntülerin mahkeme salonunda izlenmesini talep etti. Savcı Mehmet Ali Şelli ise bu talebin reddi yönünde görüş belirtti. Bunun üzerine duruşma salonu karıştı. Kurt’un eşi Narin Kurt elinde bulunan pet su şişesini sanık polis S.K.’ye fırlattı. Yakınları da sanığa doğru yönelince sivil polisler S.K.’yi salondan çıkardı. Bu sırada Narin Kurt duruşma salonundan çıkarken, “Adalet yerini alacak. O katil cezasını alacak. Benim çocuğumu babasız bıraktı” diye bağırdı.

KARGAŞA TUTANAĞA GEÇTİ
Duruşmadaki olaylar tutanağa da geçti. Tutanakta, “Duruşmaya katılan bayanlardan birisinin sanığa yönelik ‘Katil köpek’ şeklinde bağırdığı, akabinde önce katılan bayanlar ve bir kısım izleyicinin sanık ve müdafinin bulunduğu yere geçerek onlara saldırdıkları, güvenlik görevlileri tarafından kendilerine müdahale edildiği, duruşma salonundaki kalabalık ve olaya çok sayıda kişinin katılması nedeniyle kimin kime yönelik net ve somut eylemde bulunduğunun görülüp tespit edilmesi mümkün olmamakla birlikte, güvenlik görevlilerinin de müdahalesiyle sanığın duruşma salonundan çıkarılması sağlandı” ifadelerine yer verildi.

SAVCI, OLAYLARI CEP TELEFONUYLA KAYDETTİ
Bu arada, duruşma savcısı Mehmet Ali Şelli’nin de mahkeme salonundaki olayları kendi cep telefonuyla görüntülemesi dikkat çekti

OLAYA İLİŞKİN GÖRÜNTÜLER İZLENECEK
Taleplerin ardından duruşmaya kısa bir ara verildi. Aranın ardından, Mahkeme heyeti, olaya ilişkin görüntü kayıtlarının duruşma salonunda bugün izlenmesi talebini reddetti. Mahkeme, Kurt ailesinin avukatının izlenmesini istedikleri görüntülerin CD olarak ya da disk ile duruşma tarihi öncesinde mahkemeye sunulmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca bu görüntülerin bir sonraki celse izlenmesine hükmetti.

GÖRÜNTÜLER, JANDARMA LABORATUVARINDA İNCELENECEK
Mahkeme, avukat Turgut Kazan’ın talebini kabul ederek, dava dosyasının Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Jandarma Laboratuvarı’na gönderilmesine karar verdi. Mahkeme, düzenlenecek raporda, “ATK Fizik İhtisas Dairesi Bilişim ve Teknoloji Suçları Şubesi tarafından düzenlenmiş 30 Eylül 2015 tarihli rapora yönelik itirazlar da değerlendirmek suretiyle, katılan vekilin talepleri doğrultusunda, LOG kayıtları ile ilgili eksikliğin aydınlatılması, görüntülere sonradan müdahale edilip edilmediğinin ve sonradan müdahale edilerek mevcut bozulmanın gerçekleştirilip gerçekleştilmeyeceğinin belirlenmesi, görüntü bozulmasının olay anındaki müdahaleden kaynaklı olup olmadığının araştırılması, görüntülerin geri getirilmesi imkanı varsa bunun sağlanması, görüntülerin geri getirilmesi, görüntüdeki bozulma anının bu şekilde tam olarak tespit edilmesini” istedi.

6 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR
İddianemeyi hazırlayan savcı Hasan Yılmaz, Uğur Kurt’u vuran polis memuru S.K.’nın “Taksirle adam öldürmek” suçundan 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile yargılanmasını istemiş, dosyayı İstanbul 85. Asliye Ceza Mahkemesi’ne göndermişti. Dosyayı inceleyen mahkeme ise Uğur Kurt’u öldüren polis hakkındaki “Taksirle adam öldürmek” suçlamasını yetersiz bularak, suçun 20 ile 25 yıl arası hapis cezasını öngören “Olası kastla adam öldürme” olduğunu belirtip, dosyayı “görevsizlik” kararıyla Ağır Ceza Mahkemesine göndermişti.

Radikal

alevi haber
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Hubyar Tekke ve Türbesi Davasında Mahkeme Kararını Verdi Admin 0 2,295 12-15-2014 05:56 AM
Son Yorum: Admin
  Alevi dernekleri Uğur Kurt için yürüdü bektasi 0 2,363 05-26-2014 03:40 PM
Son Yorum: bektasi
  Hedefte ’Kürt ve Alevi’ öğrenciler var! Admin 0 2,984 11-30-2013 07:25 PM
Son Yorum: Admin
  ÖSO'nun Hz.Hüseyin videosu olay oldu Admin 1 2,927 10-28-2013 04:35 AM
Son Yorum: Admin
  CHP'nin Alevî istismarı ve çirkin olay Admin 0 2,972 08-21-2013 03:03 AM
Son Yorum: Admin
  Kürt ve Alevi Kılıçdaroğlu Admin 0 2,339 08-14-2013 02:55 AM
Son Yorum: Admin
  Sürgü davasında TÜBİTAK kararı bektasi 0 2,122 06-29-2013 01:59 AM
Son Yorum: bektasi

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi