Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ulaştırma Bakanı: 'Anket Amacından Saptı'
12-10-2016, 06:42 PM
Yorum: #1
Ulaştırma Bakanı: 'Anket Amacından Saptı'
Ulaştırma Bakanı Arslan, Avrasya tünelinin ismiyle ilgili anketin amacından saptığını savundu. Arslan'a göre ankette birinci giden Mustafa Kemal Atatürk'ün ismini yarışmaya sokmak ülkede ikilik yaratılması üzerine kurulan bir senaryonun parçası.


[Resim: s-3404dfdbdfe60fade2e028d848258782826e7c1f.webp]Avrasya Tüneli'nde yaptığı incelemenin ardından konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, tünele hangi ismin verileceği konusunda kamuoyunun görüşlerine başvurulduğunu hatırlattı ve şunları söyledi:
"Olay umduğumuzdan ve beklediğimiz çok farklı bir mecraya çekildi. Doğrusu bu bizi üzdü, üzmeye devam ediyor. Bizim için bu kadar değerli olan bir liderin, Atatürk'ün ismini alıp yarıştırmaya sokmak, yarıştırıyor olmanın bence anlamı ve amacı bu projeye ve Atatürk'e karşı olan değerimize saygıdan değil tam tersine ülkede ikilik yaratılması üzerine kurulan bir senaryonun parçası."

Bazı haber siteleri Atatürk mü Abdülhamit mi? anketi düzenlemişti

[Resim: s-6a88d00f896fe064aa638f3b7a0ca21b7163761e.webp]Bugün akşam sonuçlanacak ankette Atatürk ismi önde. Atatürk'ü Sultan Abdülhamit ve Alparslan Türkeş isimleri takip ediyor.

"İnsanımızın alternatif, çok daha anlamlı bir isim önerisi olabilir mi diye yola çıktık"

[Resim: s-3ead9acd08c6fec4867b5d75fd98f8a753308fe4.webp]Bakan Arslan'ın sözlerinin tamamı şu şekilde:

"İnsanımızın sağ duyusu, ufku, engin görüşü ile bize alternatif çok daha anlamlı bir isim önerisi olabilir mi diye yola çıktık. İnsanımızın kamuoyunun görüşüne başvurmak istedik. Bugün de devam ediyor. Bizim amacımız, 150 yıllık insanımızın rüyası olan dünya çapında bir ilk olan Avrasya Tüneli diye andığımız bu tünele, çok daha çarpıcı, estetik, insanımız ile bağdaşan bir isim önerisi gelebilir mi? Bunun için öneri alalım dedik.

Ancak olay umduğumuzdan ve beklediğimiz çok farklı bir mecraya çekildi. Doğrusu bu biz üzdü, üzmeye devam ediyor. Sebebi de 150 yıllık bir rüyayı gerçekleştiriyorsunuz dünyada daha başlarken bir çok ödül almış bir projeyi gerçekleştiriyorsunuz. Ancak insanlarımız ve ne yazık ki zaman zaman ortaya çıkıp o, "Bu projeyi istemeyiz, bu proje İstanbul'un tarihine, zarar verir" deyip ortaya çıkanlar, ne zaman ki gördüler bu proje, İstanbul'un siluetine zarar vermiyor, tam tersine katkı sunuyor. Bunun üzerine bir başka polemik oluşturdular. Biz insanımızdan farklı, ilginç bir isim gelebilir derken, insanımızın ve ülkemizin çok önemli değerlerini çarpıştırır, yarıştırır hale geldiler .

"Yapılan kafa karışıklığı bizi de ziyadesi ile üzmüştür"

Bu gerçekten amacından saptı. Ulu önder Atatürk'ü alıp başkaları ile yarıştırıyorlar. Atatürk hepimizin değeri. Atatürk bu ülkenin değeri. Hatta dünyanın değeri. Dehası ile askeri idari dehası ile Kurtuluş Savaşı'nda verdiği mücadele, Cumhuriyet'i kurması ile bir değerimiz. Bizim için bu kadar değerli olan bir liderin Atatürk'ün ismini alıp yarıştırmaya sokmak, yarıştırıyor olmanın bence anlamı ve amacı bu projeye ve Atatürk'e karşı olan değerimize saygıdan değil tam tersine ülkede ikilik yaratılması üzerine kurulan bir senaryonun parçasıydı.

Abdülhamit Han'ı aldılar yarıştırıyorlar. Abdülhamit Han, 33 yıl Osmanlı'yı idare etmiş. Bundan 160 yıl önce denizin altında kıtaları birleştirmeyi öngörmüş bir değerimiz. Böyle bir değeri alıp yarıştırıyorlar. Başka isimler de geldi ama Mevlana'yı, Hacı Bektaş-ı Veli'yi yarıştırıyorlar. Bunların hepsi tekrar söylüyorum bu ülkenin değerleri, zenginlikleri. Biz değerlerimizi ve zenginliklerimizi yarıştırarak bir yere varamayız. Tam tersine hepsinin bize verdiği mirasın hakkını vererek birlik beraberlik içinde 2023 yürümeliyiz. Böyle bir çarpıtma, kafa karışıklığı oluşturma değerlerimizi birbiri ile yarıştırıyor olmak adına ortaya konulan senaryolar. Yapılan kafa karışıklığı bizi de ziyadesi ile üzmüştür"

onedio.com
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu: Bu ülkenin en büyük külhanbeyi Atatürk'tür! çerağ 0 1,687 12-04-2016 11:08 PM
Son Yorum: çerağ

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi