Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Viyana’da Alevilik Dersleri Sertifika programı başarıyla tamamlandı
06-24-2015, 11:43 PM
Yorum: #1
Viyana’da Alevilik Dersleri Sertifika programı başarıyla tamamlandı
Avusturya Alevilerinin yasal temsilci inanç kurumu ALEVI tarafından, Alevilik Derslerini Avusturya okullarında verecek öğretmenlerin yetiştirilmesi amacıyla düzenlenen Sertifika Programı başarıyla tamamlandı. Programa katılarak Alevilik Dersleri öğretmeni olmak isteyen canlar düzenlenen törenle sertifikalarını aldılar.

Avusturya Alevi İslam İnanç Toplumu (ALEVI) Eğitim Dairesi (Schulamt) tarafından düzenlenen Sertifika Programına Viyana’da 47 can katıldı. Katılımcıların arasında, Viyana, Aşağı Avusturya, Burgenland’ın yanı sıra Yukarı Avusturya ve Steiermark eyaletlerinden canların katılımı da dikkat çekti.
Çok yoğun tempoda gerçekleştirile n programda, Akademi Onursal başkanı Mustafa Düzgün dede, Alevi Akademisi başkanı Sedat Korkmaz dede, Bektaşi babası Doç. Dr. Özgür Savaşçı’nın yanısıra Hıdır Temel, Enis Emir, Serdal Yılmaz, Aydın Ballı, Meltem Baykal, Dilek Bozkaya, Nurten Kalaycı, Yeliz Yıldırım, Ertürk MARAL ve alanlarında uzman diğer öğretim görevlileri ders verdiler. Alevilik Dersleri öğretmenliği adaylarının büyük bir öğrenme arzusu ile katıldıkları program Murat Atmaca dedenin yürüttüğü, zakirliğini Muharrem Çukacı’nın yaptığı ve Rehber olarak Yaşar Telci dedenin hizmet verdiği kapanış cemi ile sona erdi. Kapanış ceminde birlikte cem olan canlar, cemin bitiminde düzenlenen törenle yeterlilik belgelerini aldılar.

Sertifika programının yöenticiliğini Yeliz Yıldırım yaptı. Yıldırım sertifika töreninde kendisine güvenilerek bu programın yöneticiliğinin verilmesinden onur duyduğunu belirterek, Sertifikalarını alan canlara başarılar diledi. İlyas Atmaca dedenin Rızalık Gülbank’ı verdiği törende ALEVI İcra Kurulu ve Viyana Alevi Kültür Birliği başkanı Hasan Ayık, kervan yola çıkmış ve hızlı adımlarla yürümektedir. Hakka şükürler olsun ki yasal anlamda ulaştığımız düzey bizleri her geçen gün daha fazla sevindirmektedi r. Bu kısa sürede gerçekleştirdik lerimiz Alevi Toplumumuzun ulaştığı düzeyi göstermektedir. Bu tür programları düzenleyerek, geleceğimiz çocuklarımızın yetişmesinde meke verecek sizlerle gurur duyuyoruz. En güzelini yapacağınızdan eminiz diyerek ALEVI Eğitim dairesine teşekkür etti.

Daha sonra kürsüye gelen Alevi Eğitim Dairesi başkanı Ertürk Maral, ALEVI Eğitim Dairesinin beklentilerini açıklayarak, geleceğimizi ilmek ilmek örüyoruz. Slogan atmakla değil, okuyarak, emek vererek, çabalayarak, bilimi rehber alarak, inancımıza sahip çıkarak, inancımızı yaşatarak ve yaşayarak geleceğimizi örüyoruz. Asimilasyona karşı boş sözlerle değil, üreterek karşı duruş sergiliyor ve Ya Allah-Ya Muhammet-Ya Ali, diyerek kendimizi gösteriyoruz. Dedelerimizi dışalayarak değil, onları hak ettikleri biçimde başımıza getirerek inancımıza sahip çıkıyoruz. Avrupada en büyük asimilasyon tehdidi diğer inançlardan değil, inancımıza yabancılaşmadan , inancımızla bağlarımızı koparmaktan ve inanç boşluğundan gelmektedir. Burada yapmamız gereken çocuklarımızın inançsal olarak boşlukta olmalarının önüne geçmektir. Alevilik Dersleri bunun en başat yoludur.

Bugün Avusturya genelinde 138 okuldan gelen öğrenciler Alevilik derslerine kavuşmuştur. Dokuz eyaletten oluşan Avusturya’nın altı Eyaletinde 38 öğretmenimiz tarafından Alevilik Dersleri verilmektedir. 2015/16 öğretim yılında mevcut eyaletlerde Alevilik dersleri yaygınlaştırılı rken, henüz derslerimizin başlamadığı diğer eyaletlerde de başlatma hazırlığındayız . Bir yılda ulaştığımız bu tablo komşu bir ülkeyle karşılaştırdığı mızda her ne kadar çok büyük bir başarı olsa da, hedefimiz tüm Alevi çocuklara ulaşmak ve Alevilik derslerini alan çocuk sayısını maksimuma çıkarmaktır. Modern pedagojik yöntemleri kullanarak yürüttüğümüz Alevilik derslerinde, bir yandan da inancımızın geleneklerinin yaşatılmasına büyük çaba harcamaktayız. Bu yola hizmet aşkıyla yanan sizlere aşk ola. Hızır yoldaşınız olsun diyerek konuşmasını tamamladı.
Duygusal anların yaşandığı sertifika töreni toplu fotoğrafların çekilmesiyle son buldu.
.
ALEVI Basın Bürosu

aleviten.at/tr/?p=4526

[Resim: 20150621_102756-1024x507.jpg]
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Zorunlu Din Dersleri, 12 Eylül Askeri Darbesinin Bir Ürünü Admin 0 829 06-29-2019 12:48 PM
Son Yorum: Admin
  Almanya’daki okullarda Alevilik dersleri çerağ 0 2,768 04-09-2017 12:25 AM
Son Yorum: çerağ
  Viyana Üniversitesi, İlk Alevi Profesör Atanması Amacıyla İlan Verdi çerağ 0 1,416 03-29-2017 11:45 PM
Son Yorum: çerağ
  Alevilik dersleri çerağ 0 2,353 06-08-2016 01:44 AM
Son Yorum: çerağ
  "Alevi paketi tamamlandı, 15 gün içinde TBMM’ye sunulacak" çerağ 0 2,706 03-26-2016 09:34 PM
Son Yorum: çerağ
  CHP’li Doğan’dan Avcı’ya: “Din dersleri neden hala zorunlu?” çerağ 0 2,611 12-17-2015 09:33 PM
Son Yorum: çerağ
  Viyana'da Cemevi Açıldı çerağ 0 2,064 10-14-2015 09:38 PM
Son Yorum: çerağ
  Sivas'ta "Ehli Beyti Anlama ve Kerbela Şehitlerini Anma Programı" düzenlendi Admin 0 2,048 11-20-2013 04:17 AM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi