Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Viyana'da Cemevi Açıldı
10-14-2015, 09:38 PM
Yorum: #1
Viyana'da Cemevi Açıldı
Avusturya Alevi Toplumu, haftasonu Viyana’da cemevi açılışını gerçekleştirdi. Aleviliğin resmen kabul edildiği Avusturya’da Alevi İslam Toplumu cemevine kavuştu.

Avusturya Alevi Toplumu, haftasonu Viyana’da cemevi açılışını gerçekleştirdi

Aleviliğin resmen kabul edildiği Avusturya’da Alevi İslam Toplumu cemevine kavuştu. Yapımı yedi yıldır devam eden cemevinin açılışın Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, Kültür Bakanı Dr. Josef Ostermayer, Viyana Belediye Başkanı Dr. Michael Haupl,Avusturya İslam Cemaati Başkanı Dr. Fuat Sanaç, Viyana Entegrasyon Bakanı Sandra Frauenberger ve Avusturya’daki Katolik, Ortodoks, Yahudi inanç gruplarının temsilcileri katıldı.

Türkiye’den ve Avrupa’dan çok sayıda davetlinin iştirak ettiği açılış törenine Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da hazır bulundu.

Avusturya Alevi İslam Cemaati’ne mensup gençlerin deyiş ve nefesler icra ettiği tören protokol konuşmalarıyla başladı. Dışışleri Bakanı Sebastian Kurz, Avusturya Alevi İslam Cemaati'nin her kesimden ve her dinden insanları kardeşçe bir araya getirdiğini ifade ederek "İşte entegrasyon budur." dedi.

Ankara’daki bombalı terör eyleminden hayatlarını kaybedenler için saygı duruşunun da yapıldığı törende söz alan Avusturya Kültür Bakanı Josef Ostermayer ise açılan bu cemevini Avusturya’da kabul edilen İslam Yasası’nın bir güzelliği olarak okunması gerektiğini ifade etti.

Viyana Belediye Başkanı Dr. Michael Haupl ise Viyana’nın çok kültürlü, sosyal demokrat şehir olarak dünya markası olduğunu ve salondaki zenginliğin de esasında Viyana’yı resmettiğini dile getirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da böyle kutsal bir mekanın açılışının Ankara’daki terör eyleminin gölgesinde kaldığını ifade ederek çok üzgün olduğunu ve tüm bu elim tablolara sebep olanları lanetlediğini söyledi.

Kurdelenin kesilmesi sırasında uzun bir dua yapan Avusturya Alevi İslam Cemaati Dedesi Mithat Güler, bu ibadethanenin sadece Aleviler için değil bütün Müslümanlar ve bütün insanlık için hizmete açıldığını söyledi.

Geleneksel yapıya uygun olarak, modern bir aşevinin de yapıya eklendiği cemevini ziyaret eden protokol heyeti, burada sema törenini izledi.

Açılış töreninden sonra Cihan Haber Ajansı’na özel bir açıklamada bulunan AvusturyaAlevi İslam Toplumu Genel Başkan Yardımcısı Ertürk Meral, "Alevilik imandır, irfandır, aşktır, Hak Muhammed Ali yoludur. Bu cemevi ise duru niyetlerin, saf imanın, Hak Muhammed Ali aşkının vücuda gelmiş halidir. Hak Erenlere sonsuz şükürler olsun ki onca emeklerden, onca candan, gayretlerden sonra bu güzel günü yaşıyoruz. Bu ibadethane sadece biz Alevi canların değil, bütün inananlarındır. Umarım ki fakr-u zaruretin, kötülüğün, cehaletin, tefrikanın hüküm sürdüğü dünyamızda bu kutsal mekan da Allah’a yakınlaşma, birbirimize kardeş olma, daha iyi bir dünya adına ilahi dergaha sunulmuş halis bir dua olur." dedi.

HABERLER.COM

alevi haber
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Alevi köyünde Cami-Cemevi Açıldı çerağ 0 1,400 06-28-2017 01:23 AM
Son Yorum: çerağ
  Viyana Üniversitesi, İlk Alevi Profesör Atanması Amacıyla İlan Verdi çerağ 0 1,128 03-29-2017 11:45 PM
Son Yorum: çerağ
  Alevi bir Müslüman'ın yaptırdığı cami ve Kur'an kursu açıldı çerağ 0 1,611 03-26-2016 02:06 AM
Son Yorum: çerağ
  Viyana’da Alevilik Dersleri Sertifika programı başarıyla tamamlandı çerağ 0 2,629 06-24-2015 11:43 PM
Son Yorum: çerağ
  Tunceli'de cemevi törenle hizmete açıldı çerağ 0 1,946 05-16-2015 07:07 PM
Son Yorum: çerağ
  Bir ilk! Alevilik anabilim dalı açıldı Admin 0 1,917 02-24-2015 12:06 PM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi