Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vücudumuzun En Pis Noktasını Biliyor musunuz?
11-26-2017, 01:12 AM
Yorum: #1
Vücudumuzun En Pis Noktasını Biliyor musunuz?
Kişisel hijyen, bildiğiniz gibi hastalıkların önlenmesi açısından büyük öneme sahiptir sevgili dostlar. Peki vücudumuzun en çok mikrop ve bakteri barındıran, dolayısıyla bizi hastalıklara karşı savunmasız bırakan noktası neresidir?

Örneğin koltuk altlarımız buna verilebilecek en iyi örneklerden biridir. Terleme sebebiyle en çok kirlenen ve kötü kokuya sebep olan koltuk altlarımız, bakterilerin üremesi için en uygun ortamlardan biridir. Ancak hijyenini çok çabuk yitiren bu nokta bile vücudumuzun bir başka kısmına göre oldukça temiz kalmaktadır: Göbek deliği!
Göbek deliğimiz, barındırdığı farklı türden binlerce mikroorganizma ile derimiz üzerinde bulunan en pis noktadır.

Bunun sebebi, vücudumuzun bu kısmını çoğunlukla temizlemeyi unutmamızdır. Şekli itibariyle ölü deriyi, teri, sabunu ve giysilerimizde bulunan elyafı en çok biriktiren nokta olan göbek deliği, mikroorganizmaların çoğalması için oldukça elverişli bir ortam sağlamaktadır. Yapılan çalışmalar, göbek deliğimizin içinde 2000'in üzerinde bakteri ve mikrop türünin barındığını göstermektedir.
Bu durum uzun vadede kötü kokuya, enfeksiyonlara ve diğer sağlık problemlerine sebep olabilmektedir.

Yürütülen çalışma kapsamında altmış kişinin göbek deliğindeki mikrobik içeriği inceleyen Kuzey Karolina Eyalet Üniversitesi'nden profesör Rob Dunn ve ekibi, kendi ifadeleriyle vücudun bu noktasının mikroorganizmalar için adeta bir yağmur ormanı gibi olduğunu belirttiler.
Sonuçlara göre göbek deliğimizde 1,458'i ilk kez bu çalışmayla gözlemlenen 2,368 bakteri türü bulunuyor.

Dunn, ulaşılan bu sonuçları oldukça ilginç buluyor ve bir ekolojist olarak göbek deliklerimiz ve yağmur ormanları arasında analoji kuruyor. Profesör konu üzerine çalışmayı sürdürüyor ve yakında 600 kişiye ulaşacak denek sayısıyla geniş bir deney yürütüyor. Ekip, deney neticesinde bilimin daha önce gözlemleyemediği daha çok bakteri türüne rastlanacağına kesin gözüyle bakıyor.
Üstelik deneyin ortaya çıkarabilecekleri bunlarla da sınırlı değil.

Araştırmacıların çılgınca amaçlarından bir tanesi, insanların göbeğinde barınan bakteri türlerini tespit ederek, dünyanın farklı bölgelerine ait olan bu türlerin kişinin doğduğu ve ziyaret ettiği yerleri tespit etmek için kullanılması. Bir başka düşünce ise bakteri türlerinin analizi ile insanların bağışıklık sisteminin yapısı hakkında fikir sahibi olunabileceği.
Çalışmanın yürütülmesi, çeşitli hastalıkların tedavisine de katkı sağlayabilir.

Çünkü bu bakteri ve mikrop türlerinin tespit edilmesi, bağışıklık sistemi kaynaklı hastalıkların, sivilcelerin ve çeşitli mantar enfeksiyonlarının tedavisine olumlu etkide bulunabilir.
Peki bizler, vücudumuzun bu noktasını temiz tutmak için neler yapabiliriz?

Göbek deliğinin temizliği için kullanılabilecek en uygun maddelerden biri tuzlu sudur. Bu sebeple denize girmek ya da bu bölgeyi belirli aralıklara tuzlu suyla temizlemek, mikroorganizmaların üremesinin önüne geçmek açısından faydalıdır. Bu iş için kullanılabilecek bir başka temizleyici ise alkoldür. Bir parça pamuğa alkol damlatarak aklınıza geldikçe göbek deliğinizi temizleyebilirsiniz...

Kaynak: Onedio
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Aç karnına su içtiğinizde başınıza neler gelecek biliyor musunuz? çerağ 0 1,426 01-05-2018 02:13 AM
Son Yorum: çerağ

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi