Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Yol Bir, Sürek Binbir" Anlamı...
09-22-2016, 12:19 AM
Yorum: #1
"Yol Bir, Sürek Binbir" Anlamı...
Yol; Erdemliğe, kamilliğe ulaşıp, Hakk ile beraber olma yoludur. Bu yol, Hakk Muhammed Ali yoludur. Muhammed Ali yolu; İlim ve irfan yoludur. Akıl yolun ilmiyle, ahlak ise yolun irfaniyle olgunlaştırılır.

Alevilik birdir, tekdir, ulu bir yoldur. Bu ulu yolda; Hakk’a giden, binbir sürek vardır. Tıpkı bir binaya benzer. Binayı ayakta tutan kiriş ve kolonlardır ama bölme duvarları değildir. Aleviliğin de ilkeleri, şartları bellidir; İlmihali ve etik esaslarıdır.

Işte Alevi inancında da; İbadet şeklinde, muhabbetlerinde, erkan usulünde, kılık-kıyafetlerinde, gelenek-göreneklerinde, ibadetin yapıldığı mekan konusunda, örf ve adetlerinde vs.; Şekilcilik, katı kuralçılık, zaman limiti diye bir sorunları yoktur.
Dolayısiyle de esas olan bütün bunların yolum ilim irfan ilkeleri doğrultusunda yapılması ve erdemli, olgun insan olma amacına yöneklik olmasıdır.

Insanların algılamaları, oturup kalkmaları, yaşam tarzları, hitap tarzları, vs. farklıdır. Alevi inacı bu farklılıkları korur ve sahip çıkar. Alevilikte insanlar faklılıklarından ötürü yargılanıp sorgulanmazlar; Yargılanan yanlış davranış ve kötü alışkanlıklardır. Dolayısiyle de insanların; Dört Kapı Kırk Makam kapılarında arınıp, tekrardan topluma faydalı insan olmaları amaçlanmıştır. Dört Kapı Kırk Makm kapıları da bu farklılıkların sembolüdür. Çünkü her kapı da farklı arınma ilkeleri söz konusudur.

=Seyyid Hakkı=
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yol bir, sürek binbirdir çerağ 0 2,093 07-17-2016 12:13 AM
Son Yorum: çerağ
  Yol 1 Sürek 1001 bektasi 0 2,598 09-13-2013 05:12 PM
Son Yorum: bektasi
  Şia Kelimesinin Anlamı Admin 0 2,553 07-17-2013 07:28 PM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi