Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yol bir, sürek binbirdir
07-17-2016, 12:13 AM
Yorum: #1
Yol bir, sürek binbirdir
Yol bir, sürek binbirdir.
Yol; Erdemliğe, kamilliğe ulaşıp, Hakk ile beraber olma yoludur. Bu yol, Hakk Muhammed Ali yoludur. Muhammed Ali yolu; İlim ve irfan yoludur. Akıl yolun ilmiyle, ahlak ise yolun irfaniyle olgunlaştırılır.
Alevilik birdir, tekdir ve ulu bir yoldur. Bu ulu yolda Hakk’a giden, binbir sürek vardır. Tıpkı bir binaya benzer. Binayı ayakta tutan kiriş ve kolonlardır ama bölme duvarlar değildir. Aleviliğin de ilkeleri, şartları bellidir; İlmihali ve etik esaslarıdır.
İşte Alevi inancında da; İbadet şeklinde, muhabbetlerinde, erkan usulünde, kılık-kıyafetlerinde, gelenek-göreneklerinde, ibadetin yapıldığı mekan konusunda, örf ve adetlerinde vs.; Şekilcilik, katı kuralçılık, zaman limiti diye bir sorunları yoktur.
Dolayısiyla de esas olan bütün bunların yolum ilim irfan ilkeleri doğrultusunda yapılması ve erdemli, olgun insan olma amacına yönelik olmasıdır.
Insanların algılamaları, oturup kalkmaları, yaşam tarzları, hitap tarzları, vs. farklıdır. Alevi inancı bu farklılıkları korur ve sahip çıkar.
Alevilikte insanlar, faklılıklarından ötürü yargılanıp sorgulanmazlar; Yargılanan, yanlış davranış ve kötü alışkanlıklardır. Dolayısiyla da insanların; Dört Kapı Kırk Makam kapılarında arınıp, tekrardan topluma faydalı insan olmaları amaçlanmıştır. Dört Kapı Kırk Makam kapıları da bu farklılıkların sembolüdür. Çünkü her kapıda, farklı arınma ilkeleri söz konusudur.

Seyyid Hakkı

alıntıdır...
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  "Yol Bir, Sürek Binbir" Anlamı... çerağ 0 2,609 09-22-2016 12:19 AM
Son Yorum: çerağ
  Yol 1 Sürek 1001 bektasi 0 2,766 09-13-2013 05:12 PM
Son Yorum: bektasi

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi