Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zile'de Ehlibeyt Buluşması
11-11-2013, 01:26 AM
Mesaj: #1
Zile'de Ehlibeyt Buluşması
Tokat'ın Zile ilçesinde "Ehlibeyt Sevgisi, Muharrem Ayı ve Kerbela" konulu konferans büyük ilgi gördü. Zile Belediyesi tarafından Muharrem ayı münasebeti ile düzenlenen 'Ehlibeyt Sevgisi, Muharrem Ayı ve Kerbela' konulu konferans...

Tokat’ın Zile ilçesinde “Ehlibeyt Sevgisi, Muharrem Ayı ve Kerbela” konulu konferans büyük ilgi gördü.

Zile Belediyesi tarafından Muharrem ayı münasebeti ile düzenlenen 'Ehlibeyt Sevgisi, Muharrem Ayı ve Kerbela' konulu konferans belediyenin saray sinema salonunda yapıldı. Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Hacı Bektaş-ı Veli Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı Prof. Dr. Osman Eğri'nin konuşmacı olarak katıldığı konferansa İlçe Kaymakamı Nuri Özder, Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Doğrucan, İlçe Müftüsü İlyas Akyazı, Alevi dedeleri ve vatandaşlar katıldı.

Programda konuşan Alevi Dede Ali Rıza Aykul, ‘Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’nin bir olalım, diri olalım, iri olalım' sözünü hatırlatarak, "Gelin canlar Ali-Muhammed yolundan ayrılmayalım. O yol barış yoludur, o yol insanlık yoludur. Çünlü Ali’nin terbiyesi Peygamber Efendimizin terbiyesidir. Hak etmedik biz Kerbela gibi bir olayı yaşamayı. Ondan oldu, bundan oldu, cehaletten oldu. Allah bir daha Kerbela gibi bir acı yaşatmasın." duasında bulundu.

İlçe Müftüsü İlyas Akyazı ise Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Alevi, Bektaşi Klasiklerini günümüz insanının hizmetine sunduğu projeden bahsetti. "Bu projenin koordinatı şu an aramızda olan Osman Eğri hocamızdır. Ben Belediye Başkanımzdan istirham ediyorum bu eserlerden 40-50 tane getirtip cem evlerimize merkezi camilerimize birer takım hediye edelim." çağrısında bulundu.

Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel de konuşmasında birlik ve beraberlik çağrısında bulundu. "Bütün canlar bir birimizi öyle kucaklamalıyız ki ayrılıkçı, mezhepçi, bölücü, siyasetçi, barışı tehdit eden güçlerin hevesleri kursaklarında kalmalıdır." dedi.

"Ehlibeyt Sevgisi, Muharrem Ayı ve Kerbela" konulu konferansı veren Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Hacı Bektaş-ı Veli Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı Prof. Dr. Osman Eğri, Ehlibeyt sevgisini ve kerbelayı derinlemesine anlattı. "Hz. Hünkâr Hacı Bektâş Velî âriflerin kutbu, erenlerin sırrı, velîlerin sultânı, akıl sahiplerinin dayanağı, Allâh'ı bilme ve tanıma anlamındaki ma'rifet erbabının övüncü, seçkinlerin delili ve yakîn nûrlarının beşiği ve şerîat hazinesinin bilgilerinin kâşifi, tarîkat pîrinin hidâyete ulaştırıcısı ve hakîkat remizlerinin özünün sahibidir." dedi. Konuşmaları sonunda bütün Aleviler ve Sünniler adına dua yaptı.

Belediye Başkanı, Vidinel konuşmasını bitiren Osman Eğri’ye çiçek hediye etti.

haberler.com
My Last Threads


Alevilik; Hak Muhammed Ali,12 İmam ve Ehlibeyt yoludur.
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Technorati Linkedin Digg MySpace Delicious

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  ABF Genel Başkan Yardımcısı Fazlı Aslan: İzmir’de Ehlibeyt Derneği Alevileri Şiileşti çerağ 0 478 10-26-2017 12:21 AM
Son Mesaj: çerağ
  Yeni Alevi açılımı için hazırlık buluşması çerağ 0 854 03-07-2016 12:20 AM
Son Mesaj: çerağ
  Sapanca'da 'Ehlibeyt ve Kerbela Olayı' konferansı bektasi 0 1,159 11-25-2013 08:02 PM
Son Mesaj: bektasi
  Mersin Cemevi’nde hoşgörü buluşması Admin 0 1,244 09-28-2013 04:05 AM
Son Mesaj: Admin
  Oniki İmam Ehlibeyt Mektebi'ne mensup vatandaşlar bektasi 0 1,141 08-23-2013 01:37 AM
Son Mesaj: bektasi

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir