Alevi Forum|Alevi nedir|Alevi ünlüler|Alevi köyleri|Alevi türküleri

Orjinalini görmek için tıklayınız: 'Cami ile cemevi yanyana olabilir'
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
3. köprüye 'Yavuz Sultan Selim' adı verilmesinin ortak köprüleri yıkmamasını istelen Gülen, camiyle cemevinin yanyana olabileceğini söyledi.

İstanbulda yapılacak üçüncü köprüye ‘Yavuz Sultan Selim’ adı verilmesiyle ilgili tartışmalar sürerken bir açıklama da Fethullan Gülen’den geldi. Gülen’in, ‘üçüncü boğaz köprüsü’ne Yavuz Sultan Selim adı verilmesiyle ilgili düşüncelerinin yanı sıra, “ Alevi - Sünni kardeşliği”ne ilişkin görüş ve beklentilerini dile getirdiği bir video kaydı herkul.org sitesinde yayınlamdı. “O işi öyle teklif eden, ortaya atan insanların olumsuz bir mülahaza taşıdıklarına hiç ihtimal vermiyorum” diyen Gülen, her fikrin sorgulanabilece ğini ve bazı kimselerin farklı isimler de ileri sürebilecekleri ni, fakat kim ne yaparsa yapsın ve ne derse desin, herkesin kardeşliği yaralamamaya dikkat etmesi gerektiğini vurguladı. Sünni ve Aleviler arasında, ‘Allah, Peygamber ve Kur’an ile irtibat açısından pek çok köprü’ olduğunu; ‘Yesevi, Mevlana ve Yunus Emre gibi ortak değerlerin’ oluşturduğu köprüler bulunduğunu vurgulayan Gülen şöyle devam etti:

Tek köprüyle yıkılmasın

“Bir de günümüzde kurulmaya çalışılan köprüler var: ‘Cami cemevi beraber, aynı parkta oturup kalkalım; geçmişe ait problemleri yeniden hortlatarak yeni düşmanlık sebepleri oluşturmayalım’ mülahazasıyla kurulmuş köprüler. Çok iyi kaynaşmaya vesile olabilecek böyle köprüler kurulmuşken meseleyi sadece bir ada, bir unvana bağlı bir köprüyle yıkmayalım. Evet, tek bir köprüyle bir sürü köprüyü yıkmayalım.” Gülen, herkesin birbirinin hissiyatına saygılı olması gerektiğini, bazı ortak noktalarda bir araya gelebileceğini, mesela bazı yerlerde cami cemevi yan yana yapılıp park ve gezme alanlarının müşterek kullanılabilece ğini de ifade etti.
Gül ‘Böyle bir hassasiyet gördüm’ dedi
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de önceki gün gazetecilerin sorularını yanıtlarken, köprüye Yavuz Sultan Selim adanın verilmesinin hatırlatılması üzerine şu açıklamayı yapmıştı: “Şimdi, evet böyle bir hassasiyeti gördüm ben de. Belki şöyle yapılabilir, büyük bir devlet projesine Hacı Bektaş-ı Veli, Pir Sultan Abdal ismi verilebilir, çok önemli bir kamu projesine. Bu şekilde başka bir önemli projeye isim verilebilir.” Cumhurbaşkanı Gül, ‘Yavuz Sultan Selim ismi değişebilir mi?’sorusuna da şu cevabı vermişti: “Onu bilemem doğrusu. Tarihte de doğrusu söylenen şeylerin tartışmalı olduğunu görürüz, tarihe, geçmişe baktığımızda. Yaşadığımız gün bile tartışmalı iken, geçmişi konuşurken, tartışmalı konular vardır. Ama madem ki vatandaşlarımız ın bazılarında hassasiyet var, hassasiyet oldu. Önemli bir projeye, bir sürü proje yapılıyor, onlardan birisine, Hacı Bektaş-ı Veli ismi verilebilir. Bunlar, büyük insanlardır. Bu şekilde hepimizin kaynaşmasını sağlamamız gerekir.”

Kaynak:Zöhreanaforum
Referans URL