Alevi Forum|Alevi nedir|Alevi ünlüler|Alevi köyleri|Alevi türküleri

Orjinalini görmek için tıklayınız: Kurban Bayramı'nız Kutlu Olsun
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link

çerağ

Gelin ey dostlarım bayramlaşalım
Zöhre Ana olmuşum dağlar aşarım
Derya umman gibi taşıp coşarım
İsmailim söyler bu da benim başarım

Bugün arifedir kına yakarım
Deve oldum her dergaha ıkarım
Kesilir kurbanlar candan bıkarım
Hak için kesen yok haram sayarım

İsmailim söyler bağlandı kolum
Kesildi kurbanım sebeplen kulum
Çığrışır öksüzler yuvada dulum
Cebinde yoktur ki metelik pulum

Yatırdım İsmail’i taşın üstüne
Cebrail selamın başım üstüne
Kesildi Üseyin gönlüm töslüye
Kanlı yaşlar saçar anam Hüsniye
***
Halil İbrahim Peygamber’in çocuğu olmadığından dolayı, defalarca Allah’a yalvararak bir çocuğunun olmasını dilemiş ve “Çocuğum olduğu zaman da Allahım, tek sana kurban keseyim, yeter ki bu sevinci bana yaşat,” demiş ve bunun karşılığında İsmail (peygamber) isminde bir erkek çocuğu dünyaya gelmiştir.
Ancak her an her gece verdiği ikrarı (Allah’a verdiği sözü) yerine getirmesi gerektiği aklından çıkmamış, içinin acısını da kimseyle paylaşamamıştır . Sonunda, Allah’a asi gelmemek için, bağrına taş basarak, Arafat dağında İsmail Peygamberi kurban etmek istemiştir. Kurban edeceği sırada, Halil Peygamber’in ikrarına sadık bu hareketinin Allah tarafından tekrar kabul edildiği bilinince, İsmail adına koç kurbanı gönderilmiştir.
Halil İbrahim peygamberin aile efradı ve Onu seven Ehlibeyt soyları, iman getiren canlar, bu mucize karşısında sevinçlerinden bayram etmişlerdir. Bu koçu da Allah tarafından gelen “Kurban Lokması” diyerek kendi aralarında şefaatını almak için birer lokma paylaşmışlardır . Gözaydınlığına gelen canlara kısmet olsun diyerek, lokma etmişlerdir.
İşte bu nedenle yüzyıllardır İsmail peygamber adına insanlığa bir miras olarak kalan KURBAN BAYRAMI kutlanmaktadır. Hak katında kurban ve kanı çok değerlidir.
Kurban etinin pikniklerde, içki masalarında tüketilmesi, kışlık kavurma sucuk yapılarak saklanması hem günah hem de İsmail peygamberin kanının yerine akıtıldığı düşünüldüğünde ayıptır...
Kurbanda kan akıtmanın amacı ; kursağından bir lokma et geçmeyen fakir insanlara yılda bir defa bile olsa nasip etmektir. Kurbanın sadece sağ budu aile efradına düşer onu da aile pişirir ve hak lokmasını kendisine nasip eder geriye kalan tüm etler fakirlere dağıtılır. Ayrıca hak adına kesilen kurbanlar birilerinin söylediği gibi "Sırat Köprüsünde" üstüne binip geçmek için değil Hakka verilen ikrar sonucunda Hak adına kan akıtmak ve İsmail peygamberi anmaktır. Bunu yaparken de yolumuz ve insanlık gereği dul, yetim, öksüz, fakir etrafımızda kim varsa yardım ederek hakkın gönlünü kazanmaktır !..
EHLİBEYT ve İNSANLIK ADINA YAKIŞIR ŞEKİLDE GEÇİRECEĞİMİZ KURBAN BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN...
Halil İbrahim peygamber, Elif Ana ve İsmail peygamber bizleri şefaatından ayırmasın...
Ehlibeyt'in Yaşayan tek Evliyası Pirimiz Zöhre Ana'nın KURBAN BAYRAMI RÖPORTAJI'nı okumak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.

http://www.zohreanaforum.com/roportajlar...ortaj.html

[Resim: 12004973_879112788825329_608536298367871...e=5697052C]
Referans URL