Alevi Forum|Alevi nedir|Alevi ünlüler|Alevi köyleri|Alevi türküleri

Orjinalini görmek için tıklayınız: Alevi Açılımı İnşallah Hukuk ve Kürt Açılımına Benzemez
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, hükümetin başlatacağı söylenen Alevi açılımıyla ilgili "İnşallah hukuk ve Kürt açılımına benzemez. Sonunda ne olduğunu gördük." dedi.

Meclis'te bazı CHP'li milletvekilleri, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle birlikte basın toplantısı düzenleyen CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Tokat'ta önce Kelkit Vadisi'nin yarık yarık edildiğini, daha sonra Tozanlı Vadisi, Kekerek Vadisi ve şimdi de Yeşilırmak üzerinde Kazova'nın üst başından girildiğini ifade etti. Bunlara yöre insanlarıyla dayanışarak, yasaların elverdiği oranda insanca yaşama hakkını da kullanarak ellerinden geldiğince dur demeye devam edeceklerini belirten Durmaz, Gözova-Karakaya HES projelerinin en önemli kaynakları tüketeceğine dikkat çekti.

Derelerin ve ırmakların can suyu olduğunun altını çizen Durmaz, buna rağmen kimsenin HES'lerin doğadan ve yaşamdan küfürlü içerikürdüklerini tartışmadığını kaydetti. Doğanın yararına olmayan hiçbir şeyin kamunun yararına da olamayacağına dikkat çeken Durmaz, bu sebeple yöre halkından görüş alınmadan yapılan HES'leri kabul etmeyeceklerini vurguladı.

CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek ise köylerine gittiğinde çevre yıkımını ve insanların mutsuzluğunu gördüklerini belirtti. Mevcut iktidarın bütün yaklaşımlarında olduğu gibi insanlara değer vermediğini, sadece paraya, pula ve yabancı sermayeye destek verdiğini ifade eden Çiçek, güneş ve rüzgar enerjisinin dikkate alınmadığını kaydetti.

Yeni bir Alevi açılımı girişimi olduğu, buna karşın Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in de açıklamaları olduğunun hatırlatılması üzerine ise Durmaz, "Bu açılımlarla ilgili senaryoları ve filmleri biz çok seyrettik. Onun için bize söyleyecekleri çok şey yok. Onların hepsini de çok ciddi takip ettik. Bana göre sık sık yenilenen, insanları belli sürede oyalayan yeni bir proje diyoruz. İçeriği boş, gerçekten halkın taleplerini yok sayan bir anlayış diyoruz. Ama doğru bir şey yapmak istiyorlarsa bunun yolu ve yöntemi bellidir. Hükümet bunu çok iyi bilmektedir ama klasik olarak seçim beyannameleri, hükümet programları ve belli yerel seçimler öncesi sık sık ortaya sürülen senaryonun bir yenisi diyoruz." şeklinde konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek de, "İnşallah hukuk ve Kürt açılımına benzemez. Sonun da ne olduğunu gördük." değerlendirmesinde bulundu. Alevilerin bu ülkede Türkiye Cumhuriyeti kurulurken omuz omuza vermiş, birinin diğerinden farkı olmayan insanlardan biri olduğuna dikkat çeken Durmaz, isteklerinin ise bu ülkede laikliğin tam anlamıyla uygulanıp, bunun her hükümetin sık sık oynayacağı bir alan olmaması gerektiğini söyledi.

Durmaz, "Özel bir ayrıcalığa gerek yok. Haksızlıklar olmasın, hukuk egemen olsun. Çünkü ayarını bozdukları kantar, diliyorum ve inanıyorum, onu bozanları da gün gelecek tartacaktır." ifadelerini kullandı.

haberler.com
Referans URL