Alevi Forum|Alevi nedir|Alevi ünlüler|Alevi köyleri|Alevi türküleri

Orjinalini görmek için tıklayınız: Muharrem Yası Matemi ve Yasakları
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Aslında Muharrem Ayı ve orucu diye söylenen Ehlibeytin yası matem aylarıdır. Alevilerin tuttuğu da oruç değildir, çünkü oruç belli bir süreliğine yemeden içmeden kendini alıkoymaktır..Oysaki biz sadece ağzımızı bağlayarak oruç tutmayız, özümüzü Ehlibeyte bağlayarak ; can cömertliği yapan Allah yoluna kanını döken Yüce Erenlerin acısını içimizde hissederek yası matemimizi tutarız...

Hz.Ali'den nefes döken Pir Zöhre Ana'mızın bildirdiği şekliyle Ehlibeytin yası matemi şöyledir :

18-19-20 Ocak Hz.Ali’nin Yası Matemi
26-27-28 Şubat Hızır Yası Matemi
1 – 2 – 3 Mart Eba Müslüm
4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15 Mart Muharrem ayı. Hz.İmam Hüseyin’in Yası Matemi
16 Mart – 31 Mart Aşure Çorbası Günleridir
15 Aralık – 16 Aralık Hz.İmam Hasan’ın Yası MatemiYası matem diye bilinen aylar, üç ayları kapsar..Hz.Hasan'ın Aralık ayında gayba girdiği tarihle başlar, Hz.Ali'nin Ocak ayında gayba girişiyle devam eder ve Hz.Üseyin'in şehit edildiği Mart ayı ile biter..

Pir Zöhre Ana asırlardır süregelen resmi tarih yanlışlarını tüm gerçekliği ile topluma irşat etmiştir..Gerçek anlamıyla yası matem yukarıda belirtilen tarihlerde tutulmalıdır...Bu gerçeği açıklamakla birlikte bize düşen, Hak Muhammed Ali yolunda ,Ehlibeyt erenleri ve Hz.Üseyin aşkına yası matem tutan tüm canların niyetlerini Hak kabul etsin demektir..

Yası matemde yapılmaması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz :

-Yas boyunca su kesinlikle içilmez..Abartılmamak ve keyif verici bir durum almamak şartıyla susuzluk ayran, çay vb. içeceklerle azaltılabilir
-Nikah kıyılmamalı, sünnet, düğün vs. eğlenceler asla yapılmamalıdır
-Elma yenmez
-Madımak otu yenmez
-Kuşburnu tüketilmez
-3 Mart'tan itibaren kurban kesilmez
-Evli çiftler arasında cinsi münasebet yapılmaz..


Pirimiz Zöhre Ana'mızdan öğrendiğimiz yası matem yasakları bunlardır...Can cömertliği yapan tüm Ehlibeyt canlarına duyulan saygı , dökülen gözyaşı ve özü bağlamak bu yasaklara uymayı gerektirir..

Ehlibeyt Erenlerine aşk ile niyaz eylerim..
Referans URL