Alevi Forum
2015 Genel Seçim Sonuçları - Baskı Önizleme

+- Alevi Forum (https://www.aleviforum.net)
+-- Forum: Genel Konular (https://www.aleviforum.net/Forum-genel-konular.html)
+--- Forum: Siyaset (https://www.aleviforum.net/Forum-siyaset.html)
+--- Konu Başlığı: 2015 Genel Seçim Sonuçları (/Konu-2015-genel-secim-sonuclari.html)

2015 Genel Seçim Sonuçları - Admin - 06-08-2015

2015 Milletvekili Genel Seçimleri’nde resmi olmayan sonuçlara göre oy dağılımı ve milletvekili sayısı belli oldu. Türkiye genelinde sandıkların yüzde 99’u açılırken 2011 seçimlerinde 49.95 oy alan Ak Parti, bu seçimde yüzde 40,80 oy alarak mecliste 256 sandalyenin sahibi oldu.

AK Parti’yi 25.20’lik oy oranıyla CHP izlerken 133 vekili Meclise girmeye hak kazandı. MHP 16,50’lık oy dilimiyle 83 milletvekiliyle Meclise gidecek. Seçime ilk kez parti olarak giren HDP ise barajı aşarak yüzde 12,9 oy aldı. Bu sonuçlarla HDP 78 milletvekilini meclise sokacak. Açılan sandıklar ve oy dağılımına göre seçime bağımsız olarak giren hiçbir aday meclise gidemiyor.

Başbakan Davutoğlu seçim sonuçlarını değerlendirdi!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, milletvekili genel seçimi sonuçlarına ilişkin, "Allah hayırlı, mübarek eylesin seçim neticelerini. İnşallah yine birlikte olacağız. Allah, milletimiz için ülkemiz için hayırlara vesile kılsın" dedi.

Davutoğlu, özel uçak ile saat 22.15'te Ankara'ya geldi. Davutoğlu'nu Esenboğa Havalimanı'nda, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ve diğer ilgililer karşıladı.

Havalimanı çıkışında "Dik dur eğilme bu millet seninle" tezahüratlarıyla kendisini karşılamaya gelen partililere seslenen Davutoğlu, "Hepinizi saygıyla muhabbetle selamlıyorum. Büyük bir demokrasi şöleni yaşıyoruz. Hepinize seçim kampanyası sürecindeki gayretleriniz ve böyle büyük bir muhabbetle bizi karşılamanız dolayısıyla teşekkür ediyorum. Allah hayırlı, mübarek eylesin seçim neticelerini. İnşallah yine birlikte olacağız. Allah milletimiz için ülkemiz için hayırlara vesile kılsın" dedi.

Davutoğlu, daha sonra partisinin seçim otobüsüyle AK Parti Genel Merkezi'ne doğru hareket etti.

Kılıçdaroğlu : Bir dönem kapandı demokrasi kazandı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi önünde partililere seslendi. Kılıçdaroğlu, " Bir dönem kapandı demokrasi kazandı. Yaşasın demokrasi" dedi.

Kılıçdaroğlu, "Aynı yüreklilikle çalışmaya devam edeceğiz. Bir dönem kapandı demokrasi kazandı. Hepinize en içten selamlarımı, saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum. Hepinizi muhabbetle kucaklıyorum. Demokratik yollarla bir baskıcı dönemi son erdirdik. Demokrasi kazandı. Türkiye kazandı. Hepinize teşekkürlerimi sunuyorum. Hepinizi var olun sağ olun. Hepinize söylüyorum. Yaşasın demokrasi" diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na partililer, "Kemal Başbakan" sloganları ile destek verdi.

2011 SEÇİMLERİNDE NE OLMUŞTU?

İSTANBUL: 2011 yılı genel seçimlerinde AK Parti yüzde 49 oy almış ve 327 milletvekili çıkarmıştı. CHP yüzde 25 oy ile 135 milletvekili çıkarırken MHP yüzde 13 ile 53 milletvekilini Meclis'e sokmuştu. 2011 genel seçimlerinde HDP bağımsız olarak seçime girmişti. Seçimler sonucunda bağımsız olarak Meclis'e giren milletvekili sayısı 35 olmuştu. İstanbul'dan Ak Parti 46, CHP 29, MHP 7, HDP 3 milletvekili çıkarmıştı.

İZMİR: 2011 milletvekili genel seçim sonuçlarına göre AK Parti İzmir'de 11 , CHP 13 ve MHP 2 milletvekili çıkarmıştı.

ANKARA: 2011 milletvekili genel seçim sonuçlarına göre AK Parti Ankara'da 17 , CHP 10 ve MHP 4 milletvekili çıkarmıştı.