Alevi Forum
Camiden cemevine ziyaret - Baskı Önizleme

+- Alevi Forum (https://www.aleviforum.net)
+-- Forum: Alevi | Alevilik | Ana Forum (https://www.aleviforum.net/Forum-alevi-alevilik-ana-forum.html)
+--- Forum: Alevi Haber (https://www.aleviforum.net/Forum-alevi-haber.html)
+--- Konu Başlığı: Camiden cemevine ziyaret (/Konu-camiden-cemevine-ziyaret.html)

Camiden cemevine ziyaret - çerağ - 05-12-2016

Aleviler, yasal statü taleplerine hükümetten cevap bekliyor. Madalyonun diğer yüzünde ise toplumdaki ‘törpülenen’ Sünni-Alevi ayrışması var. Cemevinde görüştüğümüz dedeler ve Alevi gençlerle, Türkiye’de Alevi olmayı konuştuk.

SAMİ BAYRAKTAR
DEVLET BİZİ TANISIN

Tuzla'nın Yayla mahallesinde 4 katlı bir apartmanın giriş katındayız. Burası Al-i Aba Vakfı'nın cemevi olarak kullandığı mekan. Dışardan bakıldığında sıradan bir daire gibi görünüyor. Cemevinde olduğunuzu içeri girip duvardaki Hz. Ali ve Hacı Bektaş Veli resimlerini, bağlama ve ses düzeneğini gördüğünüzde anlıyoruz. Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı'nın desteği ile Aralık ayında temeli atılan inşaat bittiğinde, kültür ve eğitim merkezi işlevi de görecek yeni cemevine kavuşacaklar. Vakfın Başkanı Mehmet Özdurmaz, Belediye Başkanı Yazıcı'ya desteğinden dolayı teşekkür ediyor ancak taleplerinin karşılanmasında yöneticinin tutumuna göre değişmeyecek devlet standardına ihtiyaçları olduğunu vurguluyor. Bu vurgu, Aleviler'in 'devlet bizi tanısın' talebinin ifadesi aynı zamanda.

'AİHM'İN KARARI UTANÇ VERİCİ'

Cem vakti yaklaştıkça demir kapıyı tıklatanların sayısı artıyor. Gelenler dedelerin elini öpüp selamlaştıktan sonra kısık sesle sohbet ederek beklemeye başlıyor. Dedeler diyoruz çünkü, Mehmet Özdurmaz vakıf başkanlığını üstlenirken kardeşi Hüseyin Durmaz cemevinin dedesi olarak hizmet veriyor.
Mehmez Özdurmaz, AİHM'in 'Türkiye cemevini ibadethane olarak tanısın' kararını, 'utanç verici' buluyor. Sebebini ise şöyle açıklıyor:
Bu Allah’ın verdiği haktır, bu hak İslam’in insanlara tanıdığı bir haktır. Bu hak beşeriyetinde medeni kanunlarla insanlara sunduğu bir haktır. Ama kendi ülkemde, bin yıldır yaşadığımız bu topraklarda Avrupalı insanların benim inancımı kabul etmeleri veya bu bir inançtır bu inancın ibadet mekanlarının yasal bir statüde olması gerekiyor demeleri benim için utanç vericidir.'

ALEVİ GENÇLER BAŞIBOŞ KALDI

Liberal Düşünce Topluluğu Alevi Araştırmaları Direktörü Şenol Kaluç, Anadolu'dan göçle birlikte Alevilerin geleneksel kurumlarının şehirlere taşınamadığını, pir-mürşit-talip ilişkisinin koptuğunu ve Alevi gençlerin adeta başı boş kaldığını söylüyor. Özdurmaz, Kaluç'un Aleviler için kırılma noktalarından biri olarak gördüğü bu durumu, dedelerin kendilerini yenileyememesine ve kültürü yeni nesillere aktaracak Alevi ilahiyatçılar yetişmemesine bağlıyor. Eğitim sorununu çözmek için Milli Eğitim Bakanlığı'na proje sunmuşlar. Ancak Bakanlık, 'İmam Hatip bünyesinde hareket edeceksiniz. Öğretmenleri biz belirleyeceğiz' şartı koşunca proje gerçekleşmemiş.

ÖNYARGILAR KIRILIYOR

Aleviler'in talepleri devletten yasal adımlar atılması. Ancak meselenin bir de toplumsal boyutu var. Sünni ve Alevi kesim arasında yüzyıllara dayanan, zaman zaman büyük acılara sebep olan soğukluk bugün hangi noktada?

Gıda teknikeri Umit Topal, 27 yaşında. Toplum içinde Alevi olduğu için baskı görmediğini ama böyle durumları yaşayan arkadaşları olduğunu söylüyor. Eskiden Aleviyim demenin suç olarak görüldüğünü ancak özellikle sosyal medya aracılığıyla iletişimin ve diyaloğun artmasıyla önyargıların kırılmaya başladığını belirtiyor.

[Resim: resimid_2985882-1462952247.jpg]

'ALEVİ MÜŞTERİ İSTEMEDİLER'

Otomotiv sektöründe çalışan 46 yaşındaki Metin Yanmış, cemevinin 'Zakir'i. Semah sırasında nefesleri, deyişleri okuyor. Yanmış da eskisi kadar ötekileştirme yaşanmadığını ancak yine de olumsuz örneklere rastlandığını söylüyor. Yakın zamanda bir bayan kuaförünün ve sanayide bir lokantanın Alevi müşterilere kapılarını kapattıklarını iddia ediyor.

CAMİ CEMATİNDEN CEMEVİNE ZİYARET

Dede Hüseyin Durmaz'ın sözleri, Aleviler ile Sünniler arasındaki ilişkilerde dünü ve bugünü kıyaslamak için elle tutulur ölçüler veriyor:

Daha önceleri benim etrafım hep Sünni kardeşimdi. Bayram geldiği zaman elimde para tutardım çocukları gelsin de harçlık vereyim diye. Bana gelmez ötekine geçerdi. Ben Aleviyim ya. Bu benim çok ağırıma gitti. Ama eskiye göre biraz daha iyi. Bugün bir Sünni kardeşimize hasta ziyaretine gittik. Çok şey öğrendim sizden diyor. Benim cemevinde dede olduğumu biliyor, saygı duyuyor. Genelde kendini bilen kendini taşıyan insanlar saygı duyuyor.
Vakıf Başkanı Mehmet Özdurmaz, buzların erimeye başladığı tespitine katılıyor. Ayrımcı tavırların istisnai olduğunu dile getiren Özdurmaz, yakındaki cami cemaatiyle aralarındaki diyaloğu örnek gösteriyor. Cemaatin cemevine ziyarete geldiğini kendilerinin de iade-i ziyarette bulunduklarını söylüyor.

ALEVİLERİN ALEVİLERİ ÖTEKİLEŞTİRMESİ

Aleviler ile Sünniler arasındaki kalın çizgi incelme yolunda. Ancak Aleviler'in kendi aralarındaki farklılıklar zaman zaman Sünniler ile yaşananlar kadar ayırımcı ve ötekileştirici olabiliyor. Bunun son örneği, Tuzla'daki 5 cemevinin Hz. Muhammed'in doğum yıldönümünü kutlamak için 26 Nisan'da düzenledikleri 'Birlik Cemi'nde yaşandı. Al-i Aba Cemevi'nin öncülük ettiği Birlik Cemi, sosyal medyada bazı Aleviler tarafından sert bir dille eleştirildi. 'Sünnilere benzeme' ve 'Alevi yolağından sapma' suçlaması yöneltildi. Mehmet Özdurmaz, tepkileri 'ideolojik çıkarlara' bağlıyor:

Her toplumda olduğu gibi Aleviler içinde de meseleye ideolojik bakanlar var. Bu tür çalışmaları engellemeye çalışıyor veya karalamaya çalışıyorlar. Amaçları, bu toplumun inanç değerlerini kendi ideolojik düşünceleri içerisinde eritmek. Çok şükür Alevi toplumu Kur’anın dışında, Ehli Beyt ve Resulullah'ın dışında bir şey yapmıyor. Bunun belgeleri ve kaynakları var ve biz de o kaynakları ortaya koyma gücüne sahibiz.
Mehmet Özdurmaz, Hz Ali'nin 'İnsan bilmediğine düşmandır' sözünü hatırlatarak tüm önargıların bilgisizlikten kaynaklandığını söylüyor. Ardından Kur'an-ı Kerim okumayı öğütlüyor:
İlk inen Kur'an ayeti 'Yaratan Rabbinin adıyla oku' diyor. Bizim okumamız lazım. İnsanları okumamız lazım çünkü insan da kitaptır. Bir Sünni kardeşimiz Aleviliği tanımalı. Alevi kardeşimiz de Sünni kardeşini tanımalı. Birbirimizi tanıdıkça kutuplaşma bitecek, daha çok sevgiyle bakacağız.
'Toplumda birlik nasıl sağlanır' sorusuna Hüseyin Durmaz'ın verdiği cevap benzer. Durmaz, çözümü, 'herkesi olduğu gibi kabul etmek' yaklaşımı ile özetliyor.

Al-i Aba Vakfı'nın Tuzla Yayla mahallesindeki cemevi, yeni cemevi tamamlanıncaya kadar bir apartmanın giriş katında hizmet verecek.
Röportajları tamamlayıp dışarı çıktığımızda semah başlamıştı. Apartmanın giriş katındaki cemevinde toplanan 'Can'lar semah dönerken binanın önündeki sokakta kurulan pazarın toplanma vakti gelmiş, pazarcılar gürültülü bir şekilde kasalarını kamyonetlere yüklemeye başlamıştı.

DEVLET 'DEDE' YETİŞTİRECEK
Aleviler'in, Alevi din adamı yetiştirilmesi talebi doğrultusunda ilk adım geçen yıl Mart ayında atıldı. Dosteli Yardım Eğitim ve Kültür Vakfı ile Milli Eğitim Bakanlığı ortaklaşa okul projesi başlattı. İstanbul Küçükçekmece'de inşa edilen Özel Statülü Hacı Bektaş Veli Anadolu Lisesi'nin müfredatında, lise eğitimindeki ortak derslerin yanı sıra Kur'an-ı Kerim, İslam Kültür ve Medeniyeti, Alevilik Ve Bektaşilik İnancında İbadet Uygulamaları, Alvi-Bektaşi Tarihi Süreci, Tasavvufa Giriş, Büyük Mutasavvıflar ve Öğretileri, Bağlama Eğitimi ve Semah Manası Erkanı gibi dersler bulunuyor.
300'ü yatılı olmak üzere 600 öğrenciyi kabul edecek lisede öğrenciler, Alevi inancına mensup ve bu alanı kendilerine meslek olarak seçmeye kararlı dede soyundan ve Bektaşi geleneğinden gelenler arasından yazılı ve sözlü mülakat ile belirlenecek. Okuldan mezun olanlar dilerlerse üniversite eğitimlerine devam edebilecek, dilerlerse dede-baba olarak görev alabilecek. Öğrenci, öğretmen seçiminde, ders kitaplarının yazımında, vakıf ile bakanlık birlikte çalışacak. Lisenin öğretim kadroları, vakfın tercihi doğrultusunda, bakanlık tarafından atanacak.
Küçükçekmece'de inşa edilen okul, Alevi'ler arasındaki görüş ayrılıklarını bir kez daha gün yüzüne çıkardı. Okulu, devletin Aleviliği kontrolüne alma girişimi olarak görenler, buradan yetişen dedeleri cemevlerine sokmayacaklarını, Milli Eğitim'den diploma alan dedelerin divanında durmayacaklarını söyleyerek tepki gösterdiler.

karar.com

alevi haber