Alevi Forum
Utanç sayfaları kapandı - Baskı Önizleme

+- Alevi Forum (https://www.aleviforum.net)
+-- Forum: Alevi | Alevilik | Ana Forum (https://www.aleviforum.net/Forum-alevi-alevilik-ana-forum.html)
+--- Forum: Alevi Haber (https://www.aleviforum.net/Forum-alevi-haber.html)
+--- Konu Başlığı: Utanç sayfaları kapandı (/Konu-utanc-sayfalari-kapandi.html)

Utanç sayfaları kapandı - Admin - 11-08-2013

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, 5 Ak Partili kadın milletvekilinin TBMM’ye türbanla girmesine destek vererek, “TBMM’de yaşanan güzelliklere katkıda bulunan bütün milletvekillerimizi ve siyasi partileri kutluyorum. İnandığı dinsel değerleri değiştirmek için ikna odalarında gençleri ikna edemeyenleri, toplum ikna ederek yaşanan utanç sayfalarını kapatmıştır” dedi.

Dünya Ehlibeyt Vakfı tarafından gerçekleştirilen muharrem ayı iftar yemeğine, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz ile bazı siyasi parti liderleri katıldı. Duvarlarda Hz. Ali posterlerinin asılı olduğu iftar programında Alevi inancı gereği su servisi yapılmadı; etli yemek sunulmadı. Programda konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, inanç ve ifade özgürlüğüne ilişkin önemli mesajlar verdi. Kılıç’ın açıklamaları özetle şöyle:

* AĞIR BEDELLER ÖDENDİ: Geçmişte, inanç ve ifade özgürlüklerini savunanlar çok ağır bedeller ödedi ve ödemeye devam ediyor. Öyle ki TBMM’ye başörtüsü ile giren bir milletvekili, devlete meydan okumakla itham edilerek, Meclis’ten kovuldu ve yüzlerce milletvekiline sahip olan partisi kapatılmakla cezalandırıldı. Daha yakın bir zamanda inanç ve öğretim özgürlüğünün önündeki engelleri kaldırmak için TBMM’de 410 milletvekilinin yapmak istediği anayasa değişikliği, 336 milletvekiline sahip bir siyasi partinin kapatılması için delil olarak mahkemeye sunuldu ve parti kapatılmaktan kıl payı kurtuldu.

* İKNA EDEMEDİLER: İnandığı dinsel değerleri değiştirmek için ikna odalarında gençleri ikna edemeyenleri, toplum ikna ederek yaşanan utanç sayfalarını kapatmıştır. Geçmişte demokratik hayatın ağır yara almasına neden olan olayların sonuçlarını keşke Anayasa Mahkemesi olarak biz tedavi edebilseydik. TBMM’de yaşanan güzelliklere katkıda bulunan bütün milletvekillerimizi ve siyasi partileri kutluyorum. Aynı anlayışı, hangi inanç ve düşünceye sahip olursa olsun terör ve şiddeti çağırmayan tüm inanç ve ifade özgürlüklerinin önündeki engellerin kaldırılması için sürdürmelerini diliyorum.

* ALEVİLERİN SORUNLARI ÇÖZÜLMELİ: İnanmasak da başkalarının hak ve özgürlük sorunlarına sahip çıkmayı insan olma onurunu taşımanın gereği olarak kabul ediyoruz. Bu bağlamda Hz. Ali sevgisine yoğunlaşan Alevi vatandaşlarımızın inanç ve sevilerini icra etmek istedikleri mekanların sorunları, devletin inançlar karşısında eşit yakınlık anlayışı içerisinde acilen çözülmelidir. Ayrıca bu inancın esasları, bilinç altındaki tarihi hatalardan arındırılarak, toplumun bilgisine sunulmalıdır.

milliyet