Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

OHAL Varto’da yaşayan Aleviler üzerindeki baskıyı artırdı

Muş Varto’da yaşayan Aleviler OHAL’in yaşadıkları bölgedeki etkilerini PİRHA’ya anlattılar. OHAL’in kaldırılmasını isteyen Aleviler, özellikle kendilerine yönelik asimilasyon politikalarının hız kazandığını, evlerinden dışarı çıkarken huzursuzluk hissettiklerini ve oy çıkmayan Alevi köylerine hizmetin kesildiğini vurguladı.

KHK’larla eğitimcilerin ihraç edildiği, sosyal paylaşımları gerekçe gösterilerek yüzlerce kişinin gözaltına alındığı, siyasetçilerin tutuklandığı, her alanda yasakların olduğu yaklaşık bir yıldır OHAL ile yönetilen bir Türkiye’de yaşıyoruz. Her bölgede farklı problemleri beraberinde getiren OHAL’in Muş Varto’da da ciddi etkileri var.

Varto’da görüştüğümüz OHAL ile birlikte evlerinden çıkarken kendilerini huzursuz hisseden Aleviler, ciddi asimilasyon ve sindirme politikalarının var olduğunu vurguladı. Aleviler özellikle seçimlerden sonra oy çıkmayan Alevi köylerinde hizmetlerin ise neredeyse tamamen kesildiğine dikkat çekti.
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Varto Şube Yöneticisi İsmail Han, “OHAL’in Aleviler üzerinde büyük bir etkisi oldu. Özellikle Alevilere yönelik bir asimilasyon, sindirme baskı oldu. Çünkü biz muhalifiz, çünkü biz hukuksuzluğa, adaletsizliğe, ezilmişliğe kesinlikle boyun eğmediğimizden kaynaklı” dedi.

“KENDİSİ GİBİ BİR ALEVİ YARATMA ÇABASI”
Han yaşadıkları sorunları şöyle anlattı:
“Yani cemevi yaptığında benim kontrolümde olacak. Benim inisiyatifimde olursanız benden yana bir tavır geliştirirseniz ben de size o kadar yardım ederim. Su, elektrik parasına kadar her şeyi ben karşılayacağım. Bunlar bürokratik ilişkilerle bizlere yansıtılmıştır. Bununla beraber iyi niyet sergilense de altında kesinlikle kendisine benzetme ve kendisi gibi bir Alevi yaratma politikası güttüğünü iyi biliyoruz. Bunu boşa çıkartmak için kendi ilçemizde biz defalarca demokratik kitle örgütleriyle defalarca alanlarda güçlü bir şekilde katılım sağlamaya çalıştık.”

ALEVİ KÖYLERİNDE OY TOPLANTILARI
“…Son bir yıldır tamamen pasifize edilmiş, özellikle referandumda bire bir gördüğümüz bir politika vardı. Kaymakam, emniyet müdürü, yüzbaşı tüm bürokratik güçler muhtarları çağırarak ‘bize oy verirseniz size şu hizmeti getiririz, şu kadar oy verirseniz size şunu yaparız’ dediler. Referandumda açık açık mahalle muhtarlarına, köy muhtarlarına defalarca kaymakam bünyesinde kültür merkezlerinde toplantı alındı. Bu toplantılarda işte ‘sizden oy çıkarsa ben de size bu kadar destek vereceğim’ denildi. Özellikle Alevi köylerinde yapıldı. Buna rağmen bir çok Alevi köyünde hiçbir şekilde oy da çıkmadığını da gördük. Aleviler dik duruşundan ödün vermediler.”

KAYYUMDAN SONRA SOSYAL AKTİVİTELER YASAKLANDI
Han, Varto’ya kayyum atandıktan sonra da ilçede herhangi bir aktivite ve sosyal etkinliklerinde sona erdiğini söyledi. Han, “Adamlar sanki burayı gözden çıkarmışlar gibi bir anlayışla bakıyorlar. İşte benim gibi olmuyorsan sen bana oy vermemişsen bende sana hizmet getirmem gibi dayatmalar devam ediyor” dedi.

“İNSANCA VE ÖZGÜRCE YAŞAMAK İSTİYORUZ”
Emekli Engin Şahin’inde öğretmen olan kızı da OHAL’in ardından görevden alınmış. “Sistem nerede Alevi varsa onu da yanında küfürlü içerikürüyor” diyen Şahin sözlerini şöyle sürdürdü:
“OHAL’e karşıyım. Hiç istemedim. Benim bildiğim tek şey insanca ve özgürce yaşamaktır. Ama maalesef ki şuanda yok. Ben en çok gençlerimize acıyorum. Benim kızım da Matematik öğretmeniydi. Eğitim-Sen’in seminerlerine ve Eğitim-Sen üye olduğu için görevden uzaklaştırıldı. Diğerlerinden bir tane küfürlü içerikürse Aleviden beş tane küfürlü içerikürüyor.”

“DIŞARI ÇIKAMIYORUZ”
82 yaşındaki Aydın Karakoyun’da Varto’nun Komcalı Köyünde yaşıyor. Karakoyun da şimdiki Türkiye’nin eskiyi aratır durama geldiğini söyledi:
“Eski Türkiye’de bacı, kardeş, baba damın üstünde yatardık, çayırlara giderdik kimse bize bir şey demiyordu. Şimdi öyle kötü oldu ki dışarı çıkamıyoruz. Ortam bozuk, baba kalkar oğlunu vurur, oğlu kalkar nenesini vurur, nene kalkar dedeyi vurur. Eskiden böyle bir şey var mıydı. Eskiden yoktu. Eskiden dokuz sene dedelerimiz yemende askerlik yaparak omuz omuza onlarla beraber savaşıyorduk. Şimdi herkes diyor ki biz ağayız. İnsan biraz kendini, arkadaşlarını ve komşusunu düşünüyor. Türkiye güzel bir topraktır.”

Sevim KAHRAMAN/Semra ACAR
MUŞ/Varto

Bu Konudaki Yorumlar
OHAL Varto’da yaşayan Aleviler üzerindeki baskıyı artırdı - Yazar: çerağ - 06-22-2017, 10:16 PM

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular / Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Son Yorum Yazar: bektasi
05-14-2015, 12:49 AM

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi