Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Alevilik, Sünnilik özgürce örgütlenebilmelidir

Zaman Gazetesi yazarı Ali Bulaç dün akşam CNN Türk ekranlarına konuk oldu. Katıldığı programda cemaat hakkında önemli açıklamalarda bulunan Ali Bulaç cemaatin bugüne kadar iki hata yaptığını söyledi.

zaman gazetesi yazarı Ali Bulaç dün akşam CNN Türk ekranlarına konuk oldu. Katıldığı programda cemaat hakkında önemli açıklamalarda bulunan Ali Bulaç cemaatin bugüne kadar iki hata yaptığını söyledi.

Zaman gazetesi yazarı Ali Bulaç, Fethullah Gülen'in Türkiye'ye dönmesi halinde bazı sorunlar yaşayabileceğini söyleyerek, dönmesinin doğru olmadığını söyledi. Cemaatin 2002 yılından bu yana iki büyük hata yaptığını savunan Bulaç, cemaatin siyasallaşarak AK Parti ile hareket etmesinin büyük sorunların yaşanmasına neden olduğunu iddia etti.

Ali Bulaç CNN Türk'te katıldığı televizyon programında, cemaatin 2002 yılından bu yana iki büyük hata yaptığını söyledi. AK Parti'nin İslamcı bir parti olmadığını, olanlarında İslamcılık'tan vazgeçerek partiye katıldıklarını iddia eden Bulaç, cemaat tartışmalarında Erdoğan'ın sık sık Gülen için ülkeye dön çağrılarına da katılmadığını ifade etti. Bulaç, gelmesi halinde güvenliği ile ilgili bir takım sorunların yaşanabileceğini söyledi. İşte Bulaç'ın canlı yayındaki o sözleri;

"TÜRKİYE'YE DÖNMESİN"

Fethullah Gülen Hocaefendi'nin ben bugüne kadar gelmesi gerektiğini düşünüyordum. Çok arzu ediyordum Türkiye gelsin ama şimdi gelmemesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü gelirse başına belli ki bir takım işler açılacak, güvenliği ile ilgili bir takım sorunlar yaşanacak. Bir süre daha hicret hayatı yaşamasında yarar var.

"CEMAAT İKİ BÜYÜK HATA YAPTI"

Kesinlikle cemaat parti kurmaz, kurmaması da lazım. Cemaat iki büyük hata yaptı 2002 yılından bu yana. Cemaat çok siyasileşti ve bütün yumurtalarını da AK Parti'nin sebetine koydu bu 12 yıl boyunca. Bu arada Türkiye'nin en temel sorunlarına da duyarsız kaldı mesala sağ politikaların doğurduğu sorunları görmezlikten gelmesi gibi. Şu anda içinde geçmekte olduğu süreç bence cemaat için büyük bir hayır oldu. Cemaat 2014 yılı seçimlerinde AK Parti ile arasında bir miktar mesafe koyup, tekrar CHP seçmeniyle MHP seçmeniyle BBP seçmeniyle hatta BDP seçmeni ile de diyalog kurdu. İnşallah ileride AK Parti seçmeni ile de iyi bir diyalog kurarsa bu tekrar sosyal Müslümanlığın yeniden oluşmasına vesile olur diye düşünüyorum.

"DİYANET LAĞVEDİLSİN"

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yıllardan beri lağvedilmesini düşünüyorum yıllardan beri. Osmanlı'da da devam eden bir özelliğimiz var din devlet içerisinde örgütlenmiştir. Dinin sivil alanda faaliyet göstermesi gerekir. Alevilik, Sünnilik diğer tüm mezhepler özgürce örgütlenebilmelidir. Devlet din işlerine hiçbir şekilde müdahil olmalalıdır. Onun için Diyanet İşleri'nin temelden lağvedilmesi en temel çözümdür."
haberevet

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular / Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Son Yorum Yazar: Admin
10-28-2013, 10:54 PM
Son Yorum Yazar: bektasi
07-22-2013, 07:21 PM

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi