Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Çocuğum Alevi, nasıl imam olacak?

Nakil döneminde Ümraniye'de evinin 300 metre yakınındaki Asım Ülker Çok Programlı Lisesi'ne kayıt yaptırmak isteyen S.A., Türkiye ve iş bölümlerine puanı yetmesine karşın fazla programlı lisenin kontenjanı olmadığı gerekçesiyle sadece imam hatip bölümüne kayıt yaptırabileceği ni öğrendi.

ÇOK PROGRAMLI AMA İMAM HATİP

BİR BABANIN İSYANI

Kendisinin ve ailesinin Alevi olduğunu anlatan baba Akdoğan, "Diyelim ki ben çocuğumu fazla programlı lisenin imam hatip bölümüne gönderdim. Alevi imam nasıl olacak?" diye söyledi. "Benim çocuğumun puanı hem umumi idadi bölümüne hem de iş bölümlerine yetiyor. Evimin yanı başındaki okula nasıl kayıt yaptıramam" diye başkaldırı eden baba, çocuğunu imam hatip bölümüne göndermeyeceğin i dedi. Velilerin hususi okullara mahkûm edildiğini de söyleyen Akdoğan, "Dershanele ri kaldırıyoruz diye bir sürü hususi mektep çıkarttılar. Hükümet de çocuk başına 400 lira nakit ödeyeceğini diyor. İyi fakat ben devletin okulu dururken ne sebepten hususi okula çocuğumu göndereyim? Biz 6 sahıslık bir aileyiz, çocuğumuzu hususi okula gönderirsek biz evde ne yiyip ne içeceğiz" diye söyledi.

Türkiye lisesine giderek ten doktoru olmak istediğini anlatan S.A. ise, "Din eğitimi almayı lüzumlu görmüyorum. Üniversiteyi kazanmaya yönelik akademik eğitim almak istiyorum" söylüyor. Ağabeyinin ortaokula giderken namaz kılmayı bilmediği için muallimleri tarafından dışlandığını anlatan S.A., imam hatip lisesine giderse benzer sıkıntılar ve hayatını etkileyecek daha devasa sorunlar yaşayabileceğin i diyor. "İmam hatip liselerinde başınızı kapatmak zorundasınız. Mahallede arkadaşlarım beni öyle görecek ve dışlayacaklar. Okulda da Alevi olduğum için başta öğretmenlerim ve başka çocuklar tarafından dışlanacağım" diyen S.A., "Alevi kimliğimi saklamak zorunda kalıyorum. Özgür bir Türkiye olacaksa ben de hür bir eğitim istiyorum" şeklinde konuştu.

http://www.zohreanaforum.com/alevi-haber...lacak.html

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular / Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Son Yorum Yazar: çerağ
08-19-2016, 03:13 AM
Son Yorum Yazar: Admin
12-05-2015, 02:48 AM
Son Yorum Yazar: bektasi
08-21-2014, 01:45 AM
07-23-2014, 04:45 PM
04-23-2014, 02:02 PM