Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Alevi namaz kılar mı?
#1

Alevilikte namaz var mı? Şeklindeki bir sorunun cevabı; bizim için evet vardır. Ancak Zöhre Ana’yı bilmeyen alevi çevreleri için yok deniliyor. Bizler Ehlibeyt namazının olduğuna Zöhre Anamızın sayesinde eminiz. Şimdi hal böyle olunca dışarıdan bakınca insanlarında kafaları karışıyor. Namaz acaba var mı, yok mu?

Şimdi bu sorunun cevabını mantık çerçevesinde değerlendirmeler yaparak vermeye çalışalım. Bu değerlendirmeleri yaparken Yüce önderimiz, Pirimiz, Mustafa Kemal Atatürk’ün bizleri aydınlattığı sözlerinden birini alarak yapalım.

- Bir dinin tabi olabilmesi için, ilme, fenne, akla ve mantığa uygun olması gerekir. Bizim dinimiz bunlara uyduğu için tabi bir dindir. ( Mustafa Kemal Atatürk )

- Bizim dinimizde bir şeyin dine uygun olup olmadığının anlaşılması için insanların elinde bir ölçü vardır. Bu ölçü şudur. Eğer bir şey akla ve mantığa uygunsa, insanların da menfaatine ise o şey bizim dinimize uygundur. ( Mustafa Kemal Atatürk )

Evet, sevgili Canlar işte bu sözler ışığında insanların sorularını mantık çerçevesinde yanıtlamaya çalışalım.

Şimdi genelde Alevilikte namaz yoktur denilirken bunu iki şeye bağlıyorlar.
1- Hz. Ali namazda öldürüldüğü için bizler namaz kılmıyoruz.
2- Bizim namazımız kılınmış abdestimiz alınmıştır.

Hz. Ali camide namaz kılarken öldürüldüğü için bizler namaz kılmıyoruz;
Bir kere öldürüldüğü yer camii değildir çünkü o dönemde cami yoktu Kurana göre mescit vardı yani ibadet yapılan küçük mekanla vardı bugün ki adıyla dam evleri, meydan evleri veya cemevidir. Şimdi bu birinci iddiayı Atamızın sözü ışığında değerlendirelim . Bir kere önce mantıklı bir mazeret mi Ona bakalım.

Şimdi bu mantıkla söylenen söze haklı olarak şu sorular yöneltilebilir.

-Peki, Hz. Ali bir ilim yuvasında ilim öğretirken öldürülseydi. Bugün çocuklarımızı okutmayacak mıydık? Cahil kalmalarına müsaade mi? Edecektik. Hayır tabiî ki okutacaktık.

-Yine Hz. Ali o gün için adı nedir bilmiyorum ama, bir sağlık yuvasında muayene olurken öldürülseydi bugün hastalandığımız da hastanelere uğramayacak mıydık? Hayır tabiî ki uğrardık.

Herhalde mantıklı düşünebilen bütün herkesin cevabı aynen böyle olacaktır.

Şimdi bu mantık çerçevesinde yapılan değerlendirmelerde, verilen cevaplardan da anlaşılacağı gibi Hz. Ali’nin cemevinde namaz kılarken öldürülmesi yüzünden namaz kılınmaması mantığa uygun değildir. Dolayısıyla bu mazeret geçerli bir mazeret olmadığı gibi, inancımıza da uymamaktadır. Çünkü bizim inancımız Atamızın dediği gibi mantığa ve akla uygundur.
Yine Atamız bir şeyin İnsanların faydasına ise inancımızda o şey vardır demişti. Bir bakalım. Eğer namaz kılmazsak bize faydası var mı?

İbadetler insanların Allah ile buluşmasıdır. ( Mevlana )

Evet, namaz bir ibadettir. İbadetler ise Allah’la kalben buluşmadır. İbadetler sayesinde Allah ile sık sık buluşmalar sayesinde inancımızı ayakta tutmuş oluruz. Eğer ibadet etmezsek İnançlarımız körelir. İnanç olmadığı zaman da insanlar farkında olmadan bir sürü kötü ve yanlış işler yapar.

İbadet inancın kulpudur. ( Zöhre Ana)

Evet Zöhre Anamızın da belirtiği gibi inancı ayakta tutan onu taşıyan ibadetlerdir. Dolasıyla namaz gibi bir ibadeti yapmamak insanlara zarar verebileceği için; İnancımızda insanlara zarar veren hiçbir şey kabul edilemez .O yüzden de bu insanlığa zarar verebilecek olan mazeret bizim inancımıza uygun değildir.

İlla da bu mazeret arkasına saklanacaklar için benim bir çağrım olacak.

- Madem ki Hz. Ali cemevinde namaz kılarken öldürüldüğü için namaz kılmıyorsanız, o zaman İmam Hüseyin de su içirilmeden öldürüldüğü için hayatınız boyunca suyu da içmeyiniz.

Bizim namazımız kılınmış, abdestimiz alınmıştır.
Şimdi bu ikinci mazereti Atamızın sözlerinin ışığında mantıken değerlendirelim .

Bir kere bu gün alevi olup da hırsız olan var, cinayet işleyen var, daha bunlar gibi bir sürü sayılabilecek kötü işlere bulaşmış alevi insanları var.
Peki şöyle bir mantığımızı zorlayabileceğimiz bir soru soralım.

-Sizce Hz. Ali böyle bizim yolumuza uygun davranmayan insanların yerine namaz kılabilir mi?

-İçki sofralarında insanlar sarhoş olup, sarhoş kafalarla ibadet etsinler diye Hz. Ali onların yerine ibadet edebilir mi?

-Bir kere her şeyden önce siz olsanız başka birinin yerine ibadet edermisiniz.

Tabiî ki bu soruları hepsinin cevabı Hayır böyle mantıksız bir davranış içine kimse girmez. Dolayısıyla bu mazeret de mantığa ters gelen bir mazerettir. Mantığa ters gelen şeyler bizim inancımıza da terstir.

Peki böyle bir mazeretin insanlara bir faydası var mıdır? Tabi ki hayır. Çünkü böyle bir inanış insanı tembelliğe iteceği, ibadet etmekten alıkoyacağı , insanlara zarar vereceği için yine bizim inancımıza uygun bir şey değildir.

İlla da bu mazeret arkasına sığınacaklar için de benim şöyle bir çağrım olacak;

-Madem ki Bütün evliyaların yaptığı ibadetleri kendi ibadetleriniz yerine yapılmış sayıyorsunuz, o zaman yine o evliyaların yediğini içtiğini de kendi yediğiniz ve içtiğiniz yerine sayın, ve nasıl ki hiç namaz kılmıyorsanız, o zaman hiç yemek de yemeyin su da içmeyiniz.

Kaynak: http://www.zohreanaforum.com/tartismalar/3773-alevi-namaz-kilarmi-5.html

Etiketler:aleviler namaz kılarmı,aleviler nasıl namaz kılar,hz ali namaz kılarmıydı,aleviler neden namaz kılmaz,aleviler cenaze namazı kılar mı,bektaşiler namaz kılar mı
Cevapla
#2

Alevi namaz kılar mı kılmaz mı? Kılan da var kılmayan da ama biz Aleviler Ehlibeyt namazı kılarız. Bu namaz günde 3 vakit ve toplamda 6 rekattır. Sabah 05.30 ,2 rekat , Öğlen 14.00 , 1 rekat, Akşam 20.00 ve 3 rekat. Ehlibeyt namazımız Türkçe'dir. Başlangıçta okunan duaların ardından "Durdum divana, uydum Kuran'a, yönüm kıbleye, selafatım Ali'yel Murtezaya" ile devam eder...

Güncelleme: Öteki gündem programında 6 Şubat tarihinde "Hz.Ali ve Alevilik" programı yapıldı. Konuklar; Bektaşi Babası Dursun Gümüşoğlu ve Prof. Dr. Osman Eğri idi. Pelin hanımın sorusuna Bektaşi Babası Dursun Gümüşoğlu : " Bütün eski samimi Alevi büyükleri namaz haktır der. İnkar etmezler." dedi.

Cenazesine namaz kıldıran Alevilerin gündelik namazları inkar etmesi mantık dışıdır !..
Aynı zamanda iki yüzlülüktür.

Alevi namaz kılıyorsa nasıl kılar? Pir Zöhre Ana'nın "Ali Pirimdir Yolu Bizimdir" kitabında nasıl kılınacağı ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Alevi namaz duaları nelerdir? Pir Zöhre Ana'nın "Ali Pirimdir Yolu Bizimdir" kitabında Ehlibeyt namazının duaları ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Hz.Ali namaz kılar mıydı? Hz.Ali' de Hz.Muhammed te Ehlibeyt namazı kılardı.

Hz.Ali camide mi dam evinde mi şehit edildi? O dönemde cami yapısı yoktu dam evleri vardı. Tek gözlü odalar. Cami, Emevi saltanatının ürünüdür. Yüzyıllarca bu camilerde Ehlibeyte küfür ettirdiler kafirler. Afedersiniz o dönemin "müslümanları"... Dağlara kaçarak hayatlarını kurtaran Ehlibeyt canlarına camiye neden gelmiyorlar demek abestir bu yüzden. Ya gelip Ehlibeyti inkar edeceğim haşa ya da göçebe, zor bir hayatı seçip Ehlibeyt sevgisiyle yaşayacağım. 1500 yıldır Alevi canları zoru seçtiler ve bugünlere dönem dönem gelen Evliyalarının himmetleri ve dualarıyla geldiler. Bugün de Alevilik çıkmaz sokaklarda, yıkık duvarlar üzerinde yol alıyorlar. Hz.Muhammet ve Ali'siz Alevilik, Hz.Ali, ve souy araptır bize ne arabın Alisinden, Alevilik kültürdür, felsefedir,yaşam biçimidir, Aleviler pagandır, zerdüştür, şamandır...
Daha neler neler...

Aleviler cenaze namazı kılar mı? Aleviler cenaze namazı kılar, cenazelerine kıldırırlar !!!

Bektaşiler namaz kılar mı? Genellikle Hayır.

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Cevapla
#3

Alıntı:alevilikte namaz yoktur.semah vardır.
fakat aleviler öğretileri gereği her inanca saygı duydukları için namazada karşı değillerdir.
çünkü ibadet tanrıyla insanın iletişimidir.na maz şu şekilde olmalıdır bu şekilde olmalıdır dersek 72 milleti hor görmüş oluruz.
semah çok farklı birşeydir dinler üstüdür alevilikte dinler üstüdür.yüksek bilinçlilik halidir. kainattaki BİR liği AŞK ı hissetme halidir.alevili k bizlere dini sunmaz din tekamülünü sunmaz .bütün evreni kainatı sunar .KENDİNİ BİL KENDİNİ BİLİRSEN RABBİNİ BİLİRSİN sözünü araştırmamızı ister bizden
şimdi sizler kalkıpta namazı dinler üstü bir öğretiye felsefeye inanca katarsanız hata yaparsınız aleviliği anlamamışsınız demektir bu.

Sevgili can, Alevilikte namaz da vardır semah ta vardır. Her ikisi de Hz. Muhamed ve Hz. Ali'den kalmıştır. Alevilerin her inanca saygı duyduğu genel bir kanıdır. Doğruluk payı geçmişe oranla azalmıştır ne yazık ki. Aleviler de son 20 yılda çok büyük toplumsal, inançsal değişimlere kötüsü erozyona uğramış durumdadır.

Şu meşhur 72 millet kimlerdir bunu açıklar mısınız? Bu milletlerin kaç tanesinin inancında "Namaz" ritüeli vardır. Hiçbir ibadet başka bir milleti hor görmek için yapılmaz/yapılamaz. Ayrıca bahsi geçen millet sayısı yetmiş iki buçuk değil midir?

Efendim dinler üstü demek "Evrensel" demektir benim anladığım.Yani hiçbir dinin içine girmeyen,sığmayan,herkesin kabul ettiği anlamına gelir. Bu düşünce size göre "Doğru" olabilir ama asla "Gerçek" değildir. Semah ritüelini gerçekleştiren bir Hristiyan,Musevi göreniniz var mı?

Ne Alevilik ne de onun bir ritüeli olan Semah dinler üstü değildir.

Alevilik, insanlığın sosyo-kültürel yapısı, medeni hali, sosyal adalet, paylaşım, doğanın korunması, inanç, bilim ve eğitime özellikle vurgu yapar. Çeşitli kurallarla donatılmış bir kültür, yaşam biçimi ve yönetim sistemi getirebilir ama bu dinler üstü olduğu anlamına gelmez.

Alevilik özü itibariyle Muhammed-Ali yoludur.

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Cevapla
#4

Alevi kültüründe namaz diye bir şey yoktur.
Bul
Cevapla
#5

Ehlibeyt Evliyası Mürşid Zöhre Ana'nın kıldırdığı Kurban Bayramı namazı. Dulalar, kılma biçimi Sünni ve Şii namazlarına benzemiyor. Zöhre Ana'nın 3'üncü kitabı "Ali Pirimdir Yolu Bizimdir" kitabında namazın dualarını,kılınma biçimini bulabilirsiniz. Kitapta ayrıntılı olarak aşağıdaki konular yer almaktadır.

Üç Ayların Varoluşu Hz. İmam Hasan’ın Yas-ı Matemi Hz. Ali’nin Yas-ı Matemi Hz. Ali’nin Arap Tarafından Selâsının Okunması, Cenazesinin Yıkanması Ve Namazının Kılınması Hz. Üseyin’in Yas-ı Matemi İkilik Üzerine Söylenen Deyişler Aşure Çorbasının Yapılışı Ehlibeyt – Onikimam Nikahı Ehlibeyt Ve Onikimam Yolunda Gelin Kınasının Yakılması ve Duaları Ehlibeyt Ve Onikimamların Tarikat Kardeşliği Ve Cem Yapılması Cem Töreninde Yol Kardeşliği Ehlibeyt Abdestinin Açıklanması Ehlibeyt Namazının Açıklanması Eba Müslüm’ün İkinci Yaşamı Mansur Sıfatında Yaşadığı Dönemde Gösterdiği Keramet ve Mucizeler, Beyitler ve Alevi Sözlüğü.

[Resim: ali_pirimdir_yolu_bizimdir.jpg]

Toplum gerçek ibadetlere aç ve Emevi Arap milliyetçiliğinin getirdiği kültüre,geleneklere karşı. Bu ülkede yüzyıllardır cem ibadetinde kadın erkek bir arada ana bacı olarak "can" olarak ibadet yapan Alevilerin bu inançları ilk defa bu dönemde dejenere edildi ve kadınların başına bez parçaları takıldı !.. Cem vakfının düzenlediği ve televizyonlardan yayınlanan bu törenlerde kadın erkek ayrı oturtuldu ! Sebep ?.. Sebebi belli, başka inançlara yaranabilmek. Bizim başka inançlara benzemek gibi bir amacımız tarihin hiç bir döneminde olmadı ! Eğer olsaydı zaten Hz.Üseyin'ler, Pir Sultan Abdal'lar baskılara boyun büker ve Yol uğruna canlarını feda etmezlerdi.

[Resim: cem-ibadeti.jpg]

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Cevapla
#6

[Resim: cem-ibadeti.jpg]Birliğin beraberliğin, kadın erkek eşitliğinin, eline diline beline sahip olabilmenin, Türkiye'de Alevi olarak anlaşılabilmeni n ,gerçek bir Mürşid'in eteğinden tutmanın haklı gururudur bu resim...

Mürşid Pir Zöhre Ana 1500 yıl önceki gerçek islamiyeti , ibadetleri günümüze taşımakta ve insanlığa ışık olmaktadır.Muha mmed Ali yolunun ibadetlerini , inanç şekillerini öğrenirken Pir Zöhre Ana'mızdan asıl öğrendiğimiz şey ise nefsimizle mücadelemizdir. ..

Gelin ey dostlar birlik olalım
İki cihan selverinden soralım
Sorulur sorgular dara duralım
Mürşidi Kamile kul olmadıkça

Pir Zöhre Ana
Cevapla
#7

Alınmış abdestim aldırırlarsa
Kılınmış namazım kıldırırlarsa

Pir Sultan Abdal


Alevilikte abdest dış bedenin yıkanmasının yanında, asıl önemli manevi iç temizliğinin adıdır. ABDEST" kelimesi farsça kökenlidir.
AB= Su demektir. DEST= Bedenin dışıdır. Temizlik her insan için şartdır. Kişi mutlaka ceme gelmeden evvel boy abdestini almış olmalıdır.


Hak aşığı YUNUS ne güzel söylemiş;


Sanma herkes bunu bilmez degil
Yetmiş iki millet elin yüzün yumaz degil.

Tarikat abdesti devamlı olmalıdır. Şeriatta abdest bozulunca tazelenir. Tarikatta alınan abdest bozulursa tazelenmez. Çünkü düşkün olmuştur. Kişi kazanmış olduğu mertebeyi de kaybetmiş olur. Çünkü tarikat abdesti "ELE-DİLE -BELE" verilen ikrardır. Yani AHLAKLI olmanın adıdır. Tövbesini bozmuştur.


"Adem vardır eti semiz
Alır ABDEST olmaz temiz
Alemi ta netmek nemiz
Bilcümle kusur bizdedir

Sözümüz Abdestini alıp kolları sıvayıp kasabayı Tur atarak inancını göstermelik yaşıyanlaradır. Pir Hünkar Hace Bektaş-i Veli buyurur ki; Eliniz kirli idi yıkayıp temizlediniz, Ayagınız kirli idi yıkayıp temizlediniz. Yüreginizdeki kini, kibiri, hasetligi şehveti su ile nasıl temizliyeceksin iz.

" Ve yine devamla; "Bir şişeye pislik doldurunuz ve deryaya atınız O şişe yıllarca deryada kalsa temizlenebilir mi?" Her türlü ahlaksızlıga, harama açık olan bir insanın temizliginden bahsedebilirmiy iz. Önemli olan ruh ve ahlak temizligidir.

Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli buyurur ki; "Su hem arıdır, hem arıtıcıdır. Su arifler makamıdır." Temiz su herhangi bir kaba girerse o kap suya döner, pisligi dışarıda bırakır. Kendisini arıtamayan başkasını arıtamaz. Şeriatta elbise ve ten kirlenirse su temizler. Arifler de su ile ten temizlenmez. Çünkü; yıkayıcı arınmayınca, yıkanan şey arınmaz."İnsan gerek ki suya, su gerek ki abdestte, Abdest gerek ki namaza, Namaz gerek ki Allah'a yarasın."( H. B. Veli)

Abdest, gusül, ibadet'ten ve oruçtan asıl amaç, insanın öz varlığından geçerek, tüm kötülüklerden arınması ve Hakk'a yakın olmasıdır. İnsan bedeninin yüzeyi su ile tam olarak temizlenip paklandığı gibi, kötülüklerin temsilcisi (olan) ve içtenliği etkileyen-kirleten pisliklerden iç dünyamızı oluşturan ruhun da paklanması gerekir; burada suyun görevini bilim-bilgi yapar. Toprak kuramsal bilginin, su ise eğitim-öğretimin simgesidir.

Kaynak: seyyidali.com

http://www.zohreanaforum.com/tartismalar...mi-19.html
Cevapla
#8

Pirimiz Zöhre Ana'nın sayesinde çok şükür Ehlibeyt namazlarımız, abdestlerimiz, Ehlibeyt nikahlarımız, Kurban bayramımız, Türbelerimiz, Mustafa Kemal Atatürk'ümüzün gerçek kimliği ... daha sayamadığım tüm devrimler gerçekleşti.

Alevinin namazı yok diyenler hele !. Utansınlar. Cenazeleri için cem evinde dara durup çıkışta Alevilerin namazı kılınmış onun için bizim namaz kılmamıza gerek yok söylemi ne kadar da iki yüzlü bir yaklaşım. Atamız ecdadımız Muhammed Ali'nin ibadetlerini bizler sahipleneceğimize vermişiz diğer inançlara. Evliyalarımıza sahip çıkmadığımız gibi inanaç ve ibadetlerimize de sahip çıkmamışız. Alevi/Kızılbaşların hak yolunun neferleridirler bunun kıymetini, taşıdığımız kanın değerini bilelim.

Pirimiz Zöhre Ana'nın 36 yıldır kıldırdığı Ehlibeyt namazı, Sünni canların namazı gibi değildir burada karışıklık olmasın. Günde 3 vakittir ve Türkçe'dir. Dualardan sonra "Durdum divana uydum Kur'an'a yönüm kıbleye selavatım Ali'yel Murteza'ya...Allahu Ekber" diyerek devam eder.

Ehlibeyt namazımız, Muharrem Yası, Ehlibeytin başına gelenler, Ehlibeyt nikahı,Cemi, Musaip Kardeşliği, Hz.Ali'nin, Hz.Üseyin'in ve Hz.Hasan'ın şehit edilme nedenleri, yaşanan olaylar ve bugünlere yansıması... tüm bu bilgiler Pirimiz Zöhre Ana'nın "Ali Pirimdir Yolu Bizimdir" isimli 3'üncü kitabında mevcut. Merak edenler ve gerçek Ehlibeyt tarihini öğrenmek isteyenler Zöhre Ana Cemevinden alabilirler...

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular / Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Son Yorum Yazar: çerağ
12-21-2015, 10:50 PM

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi