Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Aleviler HDP’nin dışında mı kaldı
#1

7 Haziran seçimlerinde HDP’den milletvekili seçilen Evrensel gazetesi yazarı, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, Boğaziçi Alevi Kültür Derneği, Alevi Bektaşi Federasyonu gibi birçok Alevi kurumunun kuruluşunda da yer alan Ali Kenanoğlu, bugünkü yazısında önemli bir ayrıntıyı köşesine taşıyarak “Eğer sonuçlar bu şekliyle kesinleşirse HDP’de Alevi temsiliyeti tartışılan bir durum halini alacaktır.” diye yazdı.
1 Kasım seçimleri sonrasında kesinleşmemiş sonuçlara göre İstanbul 3. Bölge’den milletvekilliğini kaybetmek üzerine olduğunu yazan Kenanoğlu, “Ben İstanbul 3. bölgede 4. sıradaki milletvekilliğimi mevcut verilere göre kaybetmek üzereyim. (Hâlâ az fark ve itiraz edilen sandıklar bulunduğundan durum kesin değildir.)” ifadelerini kullandı.

Kenanoğlu yazısının devamında 1 Kasım seçimlerinde Alevi seçmene ilişkin henüz ellerinde bir veri olmadığını yazarak, “Ancak kendi bölgemden gördüğüm, buradaki oyumuzda önemli bir değişiklik olmadığıdır” diye yazdı.
Birçok bölgede milletvekilliğini kıy payı kaçırdıklarını yazan Kenanoğlu, “Eğer sonuçlar bu şekliyle kesinleşirse HDP’de Alevi temsiliyeti tartışılan bir durum halini alacaktır.” şeklinde yazdı.
Ali Kenanoğlu’nun yazısının ilgili bölümü şöyle:
“1 Kasım seçimlerinde Alevi seçmen refleksi hakkında genel bir tahlil yapacak veri henüz elimizde yok ancak kendi bölgemden gördüğüm, buradaki oyumuzda önemli bir değişiklik olmadığıdır. Zaten kaybedilen 50 bin oy ve bu oyların dağılımına, ilçesine, mahallesine baktığımızda da bunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
HDP birçok milletvekilini kılpayı kaçırmış durumda, bu yazıyı yazarken benim durumum henüz netleşmemişti ancak Mersin’de Çilem Öz’ün 31 oy farkla seçilemediği bilgisini aldım. Yine Antalya, İstanbul 1. bölge ve benim de bulunduğum İstanbul 3. bölgede çok az farkla sonuç belli olacak.

Eğer sonuçlar bu şekliyle kesinleşirse HDP’de Alevi temsiliyeti tartışılan bir durum halini alacaktır. Biz bu konuda henüz bir şey söylemeden bir çok Alevi yurttaşın konuya ilişkin ilginç yorumlarıyla karşı karşıyayız. Durumu sükunetle değerlendirmek ve bu sonuçların Alevi-Kürt karşıtlığına prim vermek isteyenlerin ekmeğine yağ sürmeden ama öyle gözü kapalı bir şekilde de her şeyi kabullenmenin ve sineye çekmenin bir anlamı yoktur. Ayın 13’ü itibariyle kesin sonuçlar açıklanacak ve biz de bu konuda değerlendirmelerimizi daha net bir şekilde yapacağız. Durum bizim lehimize sonuçlansa da aleyhimize sonuçlansa da bazı itirazları ve değerlendirmelerimizi geleceğin doğru oluşturulması açısından ortaya koymamızın faydası olacaktır.”

ALİ KENANOĞLU KİMDİR
Ali Kenanoğlu, 1971 yılında Tokat’ın Almus ilçesine bağlı Hubyar Köyü’nde doğdu. Ocakzade bir Dede çocuğu olan Kenanoğlu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, Boğaziçi Alevi Kültür Derneği, Alevi Bektaşi Federasyonu gibi birçok Alevi Kurumunun kuruluşunda da yer alıp yöneticilik yaptı. Ali Kenanoğlu’nun yazar İsmail Onarlı ile birlikte ‘Hubyar Sultan Ocağı ve Beydili Sıraç Türkmenleri’ isimli bir araştırma kitabı bulunuyor. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat okuyan Kenanoğlu İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünde öğrencidir. Bir çok Ulusal ve Uluslararası sempozyum, konferans, forum ve panellerde Din – Devlet ilişkileri, Alevilik ve tarihi konular ile güncel Siyasi konular üzerinde konuşmalar yapıp tebliğler sunmaktadır. Bu konular üzerine yayınlanmış birçok tebliğ ve makalesi bulunan Kenanoğlu, Evrensel Gazetesinde de köşe yazarlığı yapmaktadır. Muhasebe ve finansman üzerine yöneticilik yapan Ali Kenanoğlu iki çocuk babasıdır.

Kenanoğlu 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan 25. dönem Milletvekili seçimlerinde HDP’den İstanbul Milletvekili olmuştur.

Odatv.com

alevi haber
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular / Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Son Yorum Yazar: bektasi
10-06-2013, 02:28 AM

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi