Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Aleviler Müslüman mı?
#1

Aleviler Müslüman mı sorusunu her yerde duyar olduk ! Aleviler ve Sünniler bu konuda farklı görüşlere sahipler. Alevilerin müslüman olup olmadığı konusunda kararı kim verecek peki? Tabi ki Aleviler... Aleviler adına her zaman karar verip nasıl inanmaları ve ibadet etmeleri gerektiğini söyleyen Sünniler, Alevilerin Müslümanlığına karışma hakkına sahip değillerdir. Aynı durum Aleviler için de geçerli.

Bu konuda benim şahsi görüşüm şudur:
Aleviliğin temeli Hak Muhammed Ali'dir. Muhammed Ali; Ehlibeyt ve 12 İmam soyunu getirmiş ve tüm insanlığa inanç,ibadet ve insanlık temelinde bir yol açmıştır. Geçmişte Kerbela gibi yaşanmış çok acı olaylar insanlığı bir karar verme noktasına itmiştir. Bu karar ya Ehlibeyt'ten yana olma ya da Yezid'e biat edip Batıl yoluna gitme şeklindeydi.
Ehlibeyte yapılan o zulümler gösteriyor ki insanların büyük çoğunluğu Hak yolunu değil Batıl yolları seçmişlerdir. Ehlibeyti yok olmanın eşiğine getiren Yezid ve anlayışı geride gerçek İslam'ı savunacak hiç kimseyi bırakmamıştır. Emevi anlayışı; peygamberimizin ve Ehlibeyt'inin artık olmadığı bir ortamda kendi rezil düzenlerini devam ettirecek kanunlar getirmişlerdir.

Bugün dünyada yaşanan islam ve Alevilik geçmişin Emevi anlayışının meydana getirdiği Arap kültürünün bir yansımasıdır. Gerçek islam ve gerçek Müslümanlık Ehlibeyt'in Anadolu'ya göç etmesinden dolayı ne yazık ki doğduğu topraklarda başladığı gibi bitmiştir.

Alevilerin birçoğu kendilerini "Müslüman" olarak görmemelerindeki neden işte bu tarihsel gerçeklerdir.

Pir Zöhre Ana'nın izinden giden Aleviler olarak, bizler Aleviliğin gerçek İslam'ın sahipleri olduğumuza gönülden inanıyoruz. Katliamların, asimilasyonların neticesinde tamamen değişen bir din ve inancın gerçek İslam olmadığını biliyoruz. Bundan dolayı da Aleviler Müslüman mı diye düşünen Alevilerin gerçek Müslüman olduklarına inanmalarını istiyoruz. Ali'siz Alevilik anlayışı, Aleviliğin Pagan bir inanış olduğu fikri, Aleviliğin salt bir kültür olduğu düşüncesi her zaman reddettiğimiz fikirlerdir. Aleviler Müslüman'dır ve Ehlibeyt 12 İmam'ın yolundan gitmektedirler. Hz.Muhammed, İslam dininin temelini getirmiş ve Ehlibeyt'i de bu inancı sürmüştür. Hz.Muhammed ve Hz.Ali'den önce Alevilik gibi bir inanç yoktur.

Son olarak şunları söyleme isterim; biz Alevilerin terminolojisinde İslam ve müslümanlık anlayışı farklı, katı şeriat kuralları ile yetişen bir insanın anlayışı farklıdır. Biz Alevilerin gerçek Müslüman olduklarını düşünüyorum.

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi