Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Alevilerde Gusül var mıdır?
#1

Alıntı:Selam arkadaslar cidden merak ediyorum sünni arkadaslarım hep soruyo bana alevilikte gusül abdesti var mıdır?

Alıntı: aleviweb.com

Ve Yorumlar:

Aleviysen hakikatten olmadığını bilirdin.Alevilerde güsül yok.Temizlik var.Banyo yaparız temizlik için.

Başka Bir Yorum:

Abdest temizliktir alevilerde gusül yok.temizlik var sünnilerin bunu merak etmesinin nedeni alevi toplumunun içine kapalı olmasıdır onları höş görmek lazım çünkü hakkımızda pek fazla bilgiye sahip deyiller ve bazen bizim kültür ve inanç larımız hakkında bilgi edinmeye çalışırlar.bu durumlar ile çok sıkça karşırız ve bazen çok saçma sorular ile karşımıza çıkarlar bu durumdu onlara gerçegi anlatmalıyız hakkımızdaki yannış düşünceri dugruya çevirirsek sünnilerinde bize bakış açısı deyişecektir.

Diger bir Yorum:

Gusül abdesti diye birşey yoktur alevi inanışında!!!

Biz Aleviler banyoya girer, yıkanırız. Böylece gönlümüz gibi bedenimiz de temiz olur ve pirüpak dolaşırız...Sün ni inanışlarını allahın kelamında böyle yazıyor , allahın varlıgına inanan bunlarada inanmalı diye alllayıp pullayıp kabul ettirmeye çalışmayın bizlere..

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Cevapla
#2

Yuh artık,sırf sünnilere benzemesinler diye,Alevilikte varolan iyi ve doğru olan ne varsa inkar etmeye başladılar.Oysaki her güzel şey Ehlibeyt,Muhamm ed ve Ali'den kalmıştır.

Boy abdesti de vardır,normal banyo yapılır,banyo bitiminde abdest alınır,önce sağ omuzdan aşağı bir tas su ,Allah-Muhammed-Ya Ali diye,sonra sol omuzdan aşağı Allah-Muhammed-Ya Ali diye,daha sonra da baştan aşağı bir tas su Allah-Muhammed-Ya Ali diye dökülür ve boy abdesti tamamlanmış olur.
Zöhre Ana'mızın 3. Kitabı olan"Ali Pirimdir Yolu Bizimdir" kitabında yazmaktadır.

Kimse Aleviliği,çirki nleştirip,kirle tip yavan ve yanlış olan fikirlerini ortalığa sunmasın,bizim yolumuz temizlik,paklık ,dürüstlük,edep yoludur....

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Cevapla
#3

Alevilikte abdest ve namaz varmıdır?

Hz.ALİ namaz kılarken can verdi. Bahanesi o kadar güzel uydurulmuş ki rekorlar kitabına aday vaziyette.

Olurmu hiç bizim abdestimiz alınmış namazımız kılınmış.Genelde de Pir Sultan Abdal'ın ismini kullanarak cevap verirler.

Alevilikte gusül abdesti varmıdır?

Olur mu kardeşim bırakın bu sünni adetlerini. bu cevaba Arsızlık ahlahsızlık diyorum

Ben de bu insanlara Allah'tan korkun diyorum.

Yukarıda verdiğim örnekler klasik birkaç soruya verilen basmakalıp cevaplardır merdiven altı üretim diyoruz ya o cinsten.Bunlar nemelazımcı, yolundan damarındaki taşıdığı kandan bile bihaber olan birkısım insanların her sakala tarak misali uydurduğu cevaplardır.

Alevilikte namaz da vardır, abdest de vardır, gusül abdestide vardır ama kesin bir dille yoktur demek inkar etmek cahilliktendir. Bilgin yoksa da yapanları karalamazsın.Bu ibadetler belli zümrelere verilmiş bahşedilmiş inançlar değildir.

Her insan dünyaya geliyorsa elbetteki yaradanına şükrederek kul olarak bazı sorumlulukların ı yerine getirmesi haktır.Bizim insan olarak ottan çöpten ayıran bir özelliğimizin olması lazım değil mi?

Yeter ki insanlar yapmak istesin Alevilikte tüm güzellikler vardır.Alevi toplumu olarak daha da ileriye gitmek istiyorsak her fert yolunu ve ibadetlerini bilerek yetişecek bunu bir sorumluluk duygusuyla yeni nesle aktarmak zorundadır bir toplum ancak böyle yükselir.

Şunu unutmayalım ki gerçeğin peşinden gitmeyen bir toplumda er geç yolunu şaşırır.

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Cevapla
#4

Zöhre Ana'dan önce Allah söylüyor nasıl alınacağını boy abdestinin. Maide Suresi 6. ayette abdest ve boy abdesti anlatılmıştır. Cünüpseniz, yıkanın der sadece, şu şekilde bu şekilde yıkanın demez. Amaç ilişki sırasında fiziksel olarak kirlenen vücutları Allah'ın huzuruna çıkmadan temizlemektir. Bunun farzı sünneti vacibi bilmemnesi yoktur Alevilik'te. Bir çift ilişkiye girdikten sonra yıkanır ve temizlenir, abdestini almış olur. Birçok cemevinde cem başlamadan önce dede tarafından da hatırlatılır bu ayet. Temizlik Aleviler için olmazsa olmaz bir şeydir, tıpkı Allah için de olduğu gibi. Biz Allah'ın insana kazandırmaya çalıştığı sıfatlardan biri olan temiz sıfatını hem fiziki hem ruhani olarak en güzel şekilde kazanmak için hem bedenimizi hem ruhumuzu temiz tutar hem zahiri hem de batıni abdestimizi almış oluruz bu şekilde.

Gerçeğin demine hû...
Bul
Cevapla
#5

Komik olan şu ki ; yaşadığımız şu çağda yıkanmayan temizlenmeyen birey var mıdır ? Asırlardır süregelen bir iftiranın kurbanı olan Aleviler,yaşana nlardan ders almalı, derhal yollarına sahip çıkmalı ve ibadetlerini yerine getirmelidirler ..Muhammed Ali yolunda abdest vardır ve abdest bütün ibadetlerin temelidir.

Aleviler,dış temizliğe önem verdikleri gibi iç temizliğe de önem verirler. Bir insan günde beş vakit suyla yıkansa, evet vücudu temiz olur. Fakat eğer içi, gönlü temiz değilse o insan temiz sayılmaz..Yani abdest şekilcilikten çok nefis için uygulanmalıdır, nefsi pak etmelidir.

Adem vardır eti semiz
Alır ABDEST olmaz temiz
Alemi ta’netmek nemiz
Bilcümle kusur bizdedir. (Alıntıdır)

Abdest, gusül ve namazda asıl amaç, insanın öz varlığından geçerek, tüm kötülüklerden arınması yani nefsini terbiye etmesidir.
Cevapla
#6

Mürşit Zöhre Ana bildirene kadar Alevilerde genel kanı, her alevinin abdestinin yüzyıllar öncesinden alındığı şeklindeydi.

Boy abdesti ise yine genel anlamda banyo yapmak veya duş almak şeklinde algılanıyor ve aktarılıyordu.

Hak olan, gerçek olan ve gerçekler tarafından bildirilen durumun bu anlatılanlardan çok daha farklı olduğu Pir tarafından ortaya konmuştur.

Alevilikte abdest ve boy abdesti vardır. Bir ibadet ritüelidir. Hatta bütün ibadetlerin en başında uygulanması gereken bir ritüeldir. Şöyle ki; abdest olmadan semah dönülemez, abdest olmadan namaz kılınamaz, abdest olmadan türbe ziyareti yapılamaz, abdest olmadan ceme girilemez...

Abdest, bedensel bir temizlik olmakla beraber, özellikle aleviler açısından yola verilen ikrardır. Ellerine sahip çıkıp hırsızlık yapmayacağına, diline sahip çıkıp yalan söylemeyeceğine , beline sahip çıkıp harama uçkur çözmeyeceğine, kulakları ile dedikoduları gıybetleri yalanı dolanı dinlemeyeceğine , gözleri ile kimsenin malına namusuna bakmayacağına ve yüzünü bunlara dönmeyeceğine, aklından gönlünden Ehlibeyti çıkarmayacağına , Ehlibeyti unutmayacağına, daima iyi ve güzel düşüncelere kafa yoracağına, ayaklarına sahip olup kötü yola gitmeyeceğine, hak yolunda yürümeye gayret edeceğine verilen bir ikrardır.

Yeri vardır, önemlidir. Muhammed-Ali'den kalmıştır. Belli şekilleri ve duaları vardır.

Abdestin ne olduğunu, ne anlama geldiğini ve nasıl alındığını bilmeyen inkar eder .

Hak olan bir tanedir, kimse kendini kandırmasın ve kandırtmasın...

Asimilasyona dur diyelim, ibadetlerimizi Alevice yapalım.

http://www.zohreanaforum.com/tartismalar...dir-2.html
Cevapla
#7

Aleviler gusül abdesti alır mı?
Alevilerin bir noksanlığı mı var ki almasın abdestini. Mavya, Ehlibeytin sonunu getirmek için Kerbela'dan bu yana bu yopluma yapmadığını bırakmamış. Kendi saltanatını ayakta tutacak ne varsa yalan ,dolan her şeyiyle yazmış,çizmiş. Sonra kalkmış demiş hani sizin yazılı kaynağınız !!! Hakikat Kur'an'ını elde etmek için peygamberimizin torununu hunharca şehit etmiş ve son kale Hz.Üseyin de gayba girdikten sonra atını koşturmuş ve bugün ki vahabi,yobaz anlayışı, kendinden başkasına değer vermeyen , yok sayan düşünceyi hakim kılmış. Bugün ki İslami anlayışın temelini Mavya yüzyıllar öncesinden atmış.

Dağ bayır canını kurtarmanın derdinde olan bu Alevi toplumuna da akıl almaz iftiralar atarak karalamıştır.
Aleviler namaz kılar mı?
Aleviler oruç tutar mı?
Aleviler gusül abdesti alır mı?
daha neler neler...

Aleviler, Ehlibeytin,Hz.Üseyin'in arkasından giden bir toplum. Hz.Muhammed ve Hz.Ali hangi inanç ve ibadetleri yapmışsa bugün bizler de aynı şeyleri yapıyoruz. İbadetimizde Hak, Muhammed Ali , 12 İmam ve Ehlibeyt diyen biz değil miyiz?

Namaz ise bizler Türkçe olarak Pirimiz Zöhre Ana'nın öğrettiği şekilde kılıyoruz,
Muharrem yası matemizi tutuyoruz,
Kurban ise en layık şekilde kurbanlara niyaz vererek kesiyoruz,
Abdest, gusül ne varsa yine Pirimiz Zöhre Ana'nın öğrettiği şekilde yapıyoruz.

Kendini bilen Alevilerin alnı ak, yüzü paktır. Atamız Muhammed Ali'dir. Bizler Ehlibeyt yolunun yol çocuklarıyız...

Hak Muhammed Ali'ye ve Ehlibeytine aşk ile niyaz ederiz...

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular / Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi