Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Aleviliğin Yaşayan Tek Piri, Pir Zöhre Ana İle Yılbaşı Röportajı.
#1

[Resim: yilbasi-sohbeti-zohre-ana.jpg]

Z.A. Forum: Yılbaşının anlamı nedir?

Pir Zöhre Ana: Tüm dünya aleminde yılbaşı, “yeni yıla giriyoruz” diyerek, insanların zevk ve ihtişamla kutladıkları bir gecedir.

Bununla birlikte, birtakım ticari menfaatler peşinde koşan insanların, kendi çıkarları için işlerine geldiği gibi, diğer insanları yönlendirdikleri, lüzumsuz ortamlarda bütün topluma düzensiz hareketler yaptırdıkları, kendi amaçlarına ulaşabilmek için kullandıkları bir gecedir.

Bu gece de yoksul, perişan ,açlık ve sefalet içinde, bir ekmek parçası bulamayan insanları da heveslendirerek toplumu çığrından çıkartarak yaptıkları düzensizliktir..

Bir taraftan da, Hazreti İsa’nın yaşadığı dönemin rahipleri, papazları tarafından, İsa Peygamberin dünyaya geldiği gün gibi öne sürdükleri, aslında tam tersine çarmıha gerildiği günü, insanlara yanlış aktarıp, Noel ismiyle “İsanın doğum günüdür” diye kutlamalar yaptırdıkları bir gündür.

Gerçek ise, İsa nın doğduğu değil; tam tersine çarmığa gerildiği günün kutlanmasıdır. Bu da 26 Aralıktan 31 Aralığa kadar olan günlerdir.

Z.A. Forum:Yılbaşını insanlar nasıl geçirmelidir? Kutlama, eğlence yapılması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Pir Zöhre Ana: Yılbaşı gecesinde insanlar, aileleriyle ve kendi çevreleriyle, ahbap dost ilişkileri içinde bir araya gelmeli, her günkü gibi hoş sohbetler ederek, Cenabı Allah’a dualar edip yalvararak, kötü günlerden, gelecek kaza belalardan, açlıktan susuzluktan, insanlık üzerine gelecek kötülüklerden korumasını, huzur vermesini, çoluğunun çocuğunun acısını göstermemesini, kötü yollara sapmaktan kendilerini korumasını dilemelidirler.

Bu gecede insanlar; evinde yalnız ise de toplum içindeyse de, güzel dualar ile büyüklerin nasihatlerine kulak vererek, ağzı hayır dua yapan kişilerden öğütlerini alarak, Allahına duasını ederek, gelmiş geçmiş keramet sahibi olan ermiş, derviş, evliyalar yüzü suyu hürmetine yalvarmaları, huzurlu bir şekilde yeni yıla hayırlı adımlar atmayı, sağlık ve mutluluk içinde olmayı dilemelidirler. Her zaman da Allah korkusu ile iman korkusundan bizi ayırma diyerek Allahlarını unutmamaları lazımdır.

Birbirlerine, maddi manevi değerlerine sahip çıkıp, evliyalardan Ehlibeyt ve Muhammed Ali yollarından ayrılmamalarını, çevrelerine, ailelerine, yakınlarına, büyüğüne küçüğüne saygılı olmalarını, topluma kendilerinden de bir zarar gelmemesini, her hangi bir insana zarar vermemelerini, devletine milletine daima bağlı kalmalarını, onların insan gibi, işinde, mesleğinde, okulunda yetişmeleri için, öncü olarak güzel nasihatler vermelidirler. Olması gereken bu güzelliklerdir.

Ama şimdiki kuşaklar çığırından çıkmış, sokaklarda, pavyon, gazino kapılarında, kafelerde, içki kumar masalarının üzerinde ve daima insanlara zarar açacak terbiyesizlikleri aşırı bir şekilde, topluma hiç yakışmayan biçimde, ahlak kurallarını hiçe sayarak, tabancalarla, havai fişeklerle; yeni yıl kutlaması değil de sanki bir felaketten kurtulmuşcasına, eğlence değil de rezillik ortamını yaşatıyorlar. Gelen kuşaklara da bu rezillikleri miras bırakıyorlar.

Bu rezillikler dünyanın her yerine olduğu gibi, bizim ülkemizede sıçramıştır. Bu yüzden de aile birlikleri, akraba bağları, ana baba kardeş bağları kopmuştur. Kimse kimseye saygı vermediği gibi, içlerinde Allah korkusu da kalmamıştır. Bunların hepsini kendi toplumumuzda da görüyoruz.

Bu yüzden de, üzülerek söylüyorum ki, kötülükler bir diğerine örnek oluyor, insanlar her şeyi kendi bildikleri gibi uygulayarak, yakışmayan hareketlerle her ortamı felaketlere sürüklüyorlar.

İnsanlar yılbaşı gecesini kutlama yaparak değil de ailecek bir araya gelerek, aile bütünlüğü ile çevrelerine de örnek olarak, daha güzel ortamlar yaşatmalı, birbirlerine sadakatle yaklaşarak, gelecek için güzel umutlarla, her yönden sağlıklı bir şekilde yeni yıla girmeyi istemelidirler.

Z.A. Forum: Müslüman toplumu dışındaki toplumlarda yılbaşı ile bağlantılı olarak akıllara “Noel Baba” gelmektedir. Gerçi son yıllarda Türk toplumunda da “Noel Baba”ya ilgi duyulmaya başlandığını gözlemlemekteyiz... Bütün bunların ışığında “Noel Baba” kimdir? Bir gerçekliği var mıdır? Toplumumuzun bu ilgisini nasıl karşılıyorsunuz?

Pir Zöhre Ana: Noel Baba ismi ile bilinen bu kişi, aslında İsa nın çarmığa gerilmesine sebep olan bir papazdır. Aynı zamanda aziz Nikola diye bilinir..

İsa peygamberin çarmıha gerildiği gün, 26 Aralığı 27 Aralığa bağlayan gecedir.31 Aralığa kadar olan süre ise İsa nın çarmıh üzerinde kerametlerinin görüldüğü günlerdir. Ama Hazreti İsa’ya inanmayan o zamanın papazları, İsa’nın gösterdiği bu kerametleri açığa vermemek için, çarmıha gerdikleri günü, tam tersine İsa’nın doğum günü diyerek şaraplarla, içki alemleri ile kutlatmışlardır…Bir yerde yastır..

Hazreti İsa’nın çarmıha gerilmesinden bir süre sonra, Nikola isimli bu papaz, insanların, özelliklede çocukların düşüncelerini değiştirmek maksadıyla, Noel Baba ismiyle kendisini tanıtmiş, üç beş kişiyi değişik kıyafetler içinde, garip kılıklara sokarak, kapı kapı Noel Baba hediyesi diye hediyeler dağıttırmıştır. Diğer papazlarda bu günleri noel bayramı olarak kabul ettirmek için, bir takım sahtekarlıkları kullanmışlardır..

Aralık ayı içinde olan bu olayın gerçek yüzünü söylemediler, tam tersine İsanın doğumu diyerek çamlar süslediler , birbirlerine hediyeler verip, insanları ihtişama bağlayarak ne olduğunun bilinmesini istemediler. Yaptıkları pisliklerin öğrenilmesini engellemek için, yılbaşı gecesini öne sürerek “İsa gelip çam dallarına konacak ve bütün günahlarımız affolacak. “diye, gelen nesillerede, sanki bir ibadetmiş gibi yılbaşı gecesini kabul ettirdiler. Böylece tarihe de geçirmiş oldular. Bunun gerçek olduğuna inanan insanlar halen şu günde bile bunu uygulamaktadırlar. Çünkü İsa’ya saygıları büyüktür. Ancak Türkiye’de Alevilik-Sunnilik şeklinde mezhep ayrımları yapan insanlar olduğu gibi, bunların içinde de ayrım yapanlar vardır. İsa’ya karşı mezhep ayrımları yapılmaktadır. Papazların İsa gerçeğini insanlardan gizlemesi sonucunda da, hiç bir tarihi bilgiye ulaşılamadığı için, her gelen kişi kendine göre bir şeyler yazıp yayarak papazlık etmiştir.

Hazreti Muhammet Mustafa da dâhil olmak üzere, tüm peygamberlere ve Allah katına ermiş gerçek dervişlere, keramet sahibi olan canlara, nedense yaşadıkları her dönemde, kıskançlık, terbiyesizlik ve yakışmayan kötülükler, zulümler yapılmış, kabullenilememişlerdir. Bu evliyalar dünyadan ayrıldıktan sonra ise, onlardan kalan söz ve nefesleri, gerçek ibadetleri, kendilerine mal ederek, derleme-toplama bir takım kitaplarda, “yazıyor” diyerek, çıkar için kullanan kişiler de vardır..

Başlarını türbe edip bekleyerek, hele ki bu dönemlerde kimseleri sahiplendirmeyerek türbeler başında, onların isimlerini kullanarak, ibadet yapmış gibi görünmeye çalışan insanlar var. Ne yazık ki evliyaya yaşarken sahip çıkmaz, feyizlerinden yararlanmak istemez, gittiği yolu kabul edemez, elinden geldiği kadar kötülükler yaparlar, çamur atarak ışığını kapatmak için çabalarlar, sonra da, dediğim gibi türbeler adı altında, “sizin türbeniz, bizim türbemiz diyerek” kullanırlar.

Her gelen gerçek, topluma Allah tarafından okutulmuş Allah nefesleri ile Elif okuyarak, miraslarını bırakıp kayba girmişlerdir. Onlar ölmez, hiçbir zaman da ölemez…

Asırlar sonrası da, bu gerçeklerin kendileri meydanda bulunmadığından, çıkarcılar çıkarlarını korumak için onların adlarını kendi amaçlarına kullanıyorlar.

İsa da şu anda yaşamadığı için, kendilerini İsa’nın yerine koyarak, din adamı sıfatıyla, Allah inancını ve İsa ismini kullanıp, insanlara istedikleri gibi hükmediyorlar. Şimdi dünyanın her tarafında, İsa’nın Allah’ın oğlu olduğu kabul ediliyor. O zaman (haşa haşa) kötü bilinen bir can, şimdi nasıl oluyor da iyi kabul ediliyor?

Her zaman tarihler çarpıtılmıştır. Gerçekler saptırılmıştır, sahtekârlıklarla insanları kandırarak, bütün evliyaların ve peygamberlerin ismleri altında hüküm yürütmüşlerdir.

Z.A. Forum:Yeni yıla giriş vesilesi ile birçok olumsuzluğu yaşadığımız şu günlerde Türk toplumuna ve dünya üzerinde yaşayan diğer tüm insanlığa, Aleviliğin yaşayan tek Piri olarak, neler söylemek isterseniz, mesajınız ne olur?

Pir Zöhre Ana: İnsanlık âlemine, yeni yılın huzur, dostluk, birlik beraberlik getirmesini, kardeşlik duygularıyla kötülüklere fırsat vermeden, insanların aileleriyle sağlıklı sıhhatli, barış dolu bir yaşamla, mutluluk içinde daha nice güzel yıllara ulaşmalarını dilerim.

Türkiye Cumhuriyetimizin, devletimizle, milletimizle, ordumuzla daima ayakta durmasını, bayrağımızın her zaman üstümüzde dalgalanmasını ve Yüce Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda nice genç kuşaklarımızın, hayırlı insan olarak yetişmelerini ister, Cenabı Allah’tan, kötülük gelecek kişilerin de ıslah olmasını temenni eder, yeni yıllarını kutlarım.

Ayrıca Zöhre Ana olarak, Ali – Muhammet yoluna gönül vermiş insanlarımızın da yeni yıllarını içtenlikle kutlar, huzur ve mutluluk içerisinde aileleriyle yaşamalarını dileyerek nice yıllar dilerim.

Gelin ey dostlarım birlik olalım
İki cihan selverinden soralım
Sorulur sorgular darda duralım
Mürşidi Kamile kul olmayınca

Sağ elinde yanar kandili nurdan
İmamlık mı aldın Ali soyundan
Kervana Muhammed katar mı yoldan
Elifi Kevserden söz olmayınca

Ben Zöhre Ana’yım bildirem sözü
Allaha ayandır kulların özü
Ameli kötüyse karadır yüzü
Hikmeti Pirinden söz olmayınca

Ben Zöhre Ana’yım gidem Yemen’e
Şimdi ders veririm Zöhre Gelin’e
Go gıybeti dervişime ederse
Pisliktir mayası bal olmayınca

Ben yari neylerim yarim Ali’dir
Muhammed padişah vezir Veli’dir
Yeşil güneş doğar Allah evidir
Giremen cennete er olmayınca

Sekiz cennet kapısını açanlar
Hakikat darında teri saçanlar
Hü demeden o semaha uçanlar
Hazreti Üseyin’e can olmayınca

Sen ne dersen de yaradan Allah
Ahmed’i Mehmed’i kandırın vallah
Ahrete gözlerin Ame’dir billah
Hakikat şahidin Şah olmayınca

Z.A. Forum: Verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür eder, tüm forum üyeleri adına canı gönülden yeni yılınızı kutlar, niyazlarımızı sunarız.
Pir Zöhre Ana: Hayırlı yıllar..
[size=small]*Bütün Söz ve Nefesler Zöhre Ana’ya aittir. Kaynak gösterilmeden yayınlanması yasaktır.
*Aktarımdan dolayı olabilecek hatalar tamamiyle bizlere aittir.


Kaynak : http://www.zohreanaforum.com/roportajlar...rtaji.html
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi