Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Aşure Kültürü Semineri
#1

Gün geçmiyor ki bizim için kutsal olan Aşure birilerine ya ekmek kapısı ya da menfaat kapısı olmasın !..

Biletix'te Eğitim bölümüne bakarken dikkatimi çekti Aşure kültürü Semineri . Emevi tarihi ne yazık ki Ehlibeyt tarihini de kendine göre dizayn etmiş ve toplumu hakikatlerden uzaklaştırmıştır. Bugün Pir Zöhre Ana ile Ehlibeyt'in gerçek tarihi bilgileri ortaya çıkmıştır. Muharrem Yası Matemi, Hz.Üseyin'in neden ve nasıl şehit edildiği, Ömer'in kimliği, Ehlibeyt pirlerinin yaşadıkları, gelen giden evliyalarının yaşamları, sırları bir bir ortaya çıkarılmıştır.. . Öyle ki her insanın ölüm ve doğum tarihi belli bir gün iken Emevi sahtekarları Hicri takvimi (Ömerin icadı) icat etmiş ve Ehlibeyt'in yas günlerini ve Ehlibeyt'in değerini toplum nazarında düşürmenin gayretini gütmüşlerdir.

Ancak Allah'ın ışığı bitmez bugün Allah'tan gelip O'ndan okuyan söyleyen Mürşit Zöhre Ana var. Birileri ister inansın ister inanmasın !..


"Aşure Kültürü Semineri", 17 Ekim'de Salon İstanbul'da gerçekleşiyor.

Eşsiz lezzetlerin harmanlandığı Aşure...

Aşure, Araplar'ın Muharrem ayının onuncu gününe verdikleri isme atfen bugün pişirilen tatlı aşa verilen addır. Aslında bir tatlıdan daha fazlasıdır. Toplumda birlik beraberlik duygularını pekiştiren paylaştıkça çoğalan yeniden doğuşun, bolluk ve bereketin simgesidir Aşure...

Aşure gününü bu kadar değerli kılan belki de pek çok dini olayın bir biri üstüne gerçekleşmesidi r. Aynı gün Hz. Musa kavmini firavunun şerrinden kurtarmış, Hz. Adem'in tövbesi kabul edilmiş, Hz. İbrahim dünyaya gelmiş, yine Hz. İbrahim oğlunu ateşte yanmaktan kurtarmış, Hz. Yakub oğlu Yusuf'a kavuşmuş, Hz. Yunus balığın karnından çıkmış, Hz. İsa göğe çekilmiştir. İslam dünyasında da bugün Nuh peygamberin sünneti olarak kabul olunmuştur. Nuh'un bindiği geminin büyük tufan bitip sular çekilince bu gün Cudi Dağı'na oturduğu, kurtulanların gemide artan erzakla "Selamet Çorbası" pişirdikleri, aşurenin de bu efsanenin uzantısı olarak her sene şükür amaçlı yapıldığı bilinmektedir.

Alevi–Bektaşi inancında ise Muharrem orucu ve Aşure, şükürden öte bir matem geleneğidir. Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin, Kerbela'da Muharrem ayının onuncu cuma günü şehit edilmiş, bu zamandan sonra aşure, Hz. Hüseyin ve onunla beraber şehit olanların ruhu için pişirilir ve dağıtılır olmuştur.

Aşure hakkında, çağrıştırdıklar ı, maneviyatı ve geçmişten günümüze taşıdıkları ile birlikte, söylenecek ve yazılacak çok şey var. Hikayenin devamı için Salon İstanbul'da Aşure hakkında seminerimize bekliyoruz.

* Konuk uzman konuşmacıdan seminer ve özel Aşure ikramı fiyata dahildir.

http://www.biletix.com/etkinlik/SGC06/ISTANBUL/tr
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular / Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Son Yorum Yazar: alevice
10-25-2016, 09:10 PM
Son Yorum Yazar: çerağ
10-22-2016, 08:48 PM
Son Yorum Yazar: bektasi
03-07-2015, 04:33 AM
Son Yorum Yazar: Admin
11-20-2013, 04:13 AM

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi