Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cemevi başkanlığı nedir, Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kuruldu mu?
12-29-2022, 03:42 PM
Yorum: #1
Cemevi başkanlığı nedir, Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kuruldu mu?
Cemevi başkanlığı nedir, Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kuruldu mu?

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde "Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı" kuruldu. Kararname ile Başkanlığın görev ve yetkileri de belirlendi. Peki, Cemevi başkanlığı nedir, Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı görev ve yetkileri nelerdir? Cemevi başkanlığı nedir, Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kuruldu mu?Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde "Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı" kuruldu. Kararname ile Başkanlığın görev ve yetkileri de belirlendi. Peki, Cemevi başkanlığı nedir, Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kuruldu mu? İşte detaylar haberimizde...

CEMEVİ BAŞKANLIĞI NEDİR?

Alevi-Bektaşi vatandaşlarımızın ve mekanların tüm meselelerinin takibini yapacak kurumsal bir yapı kuruyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Kültür ve Cemevi Başkanlığı tüm cemevlerinin yönetimini yürütecektir. Cemevi hizmetlerinden eğitim faaliyetlerine kadar kamu güvencesi, desteği ile yürütülecektir.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan Bazı Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine göre, Kültür ve Turizm Bakanlığının görev ve yetkileri arasına "Alevi-Bektaşi kültürünün araştırılması ve cemevleriyle ilgili iş ve işlemleri yürütmek" eklendi.Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde, Alevi- Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı'nın görev ve yetkileri şöyle belirlendi:"Cemevlerinin ve ihtiyaçlarının belirlenmesine yönelik çalışmalar yapmak, cemevlerindeki hizmetlerin etkin ve verimli yürütülmesini koordine etmek, cemevlerinin başkanlıkça belirlenen hizmetlerinin gördürülmesi için yerel yönetimlere veya yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıklarına ödenek aktarımına ilişkin iş ve işlemleri yürütmek, Alevi- Bektaşilik hakkında tüm yönleriyle, sosyal ve beşerî bilimler bütünlüğü içinde bilimsel araştırmalar yapmak, yaptırmak ve bu konularda seminer, sempozyum, konferans ve benzeri ulusal ve uluslararası etkinlikler düzenlemek, özgün bilgi üretimi için uygun ortamlar hazırlamak, yayınlar yapmak ve bu alandaki çalışmaları desteklemek.

Alevi- Bektaşilikle ilgili akademik faaliyetleri desteklemek amacıyla üniversiteler ve ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği yapmak, Alevi- Bektaşiliği yurt içinde ve yurt dışında bilimsel yönüyle araştırmak, derlemek ve bu amaçla yapılan çalışmaları desteklemek, görev alanı kapsamında ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşların bilimsel çalışmalarını ve bu alandaki yayınlarını takip etmek, gerekli görülenleri tercüme ettirerek basılmasını ve yayımlanmasını sağlamak, Alevi- Bektaşilikle ilgili eğitim ve kültür faaliyetlerini yürütmek ve desteklemek, Bakan tarafından verilen diğer görevleri yapmak."Kararnamede, başkanlığın görev alanındaki çalışmalarını değerlendirmek ve önerilerini başkanlığa bildirmek üzere kurulan Danışma Kuruluna ilişkin, "Danışma Kurulu, başkan ve 11 üyeden oluşur.

Alevi- Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanı Danışma Kurulunun da başkanıdır. Danışma Kurulu üyeleri, Alevi- Bektaşilik yolunda temayüz etmiş kişiler ile başkanlığın görev alanına giren konularda araştırma ve çalışmaları bulunanlardan Cumhurbaşkanınca üç yıllığına seçilirler. Bakan gerekli gördüğü hâllerde Danışma Kuruluna başkanlık edebilir. Danışma Kurulu üyelerinin ve toplantıya davet edilen kişilerin ulaşım ve konaklama giderleri bakanlık bütçesinden karşılanır.

Danışma Kurulunun çalışma usul ve esasları bakanlıkça çıkarılan yönetmelikle belirlenir" denildi.Kararnamede, başkanlığın görev alanındaki çalışmalarını değerlendirmek ve önerilerini başkanlığa bildirmek üzere kurulan Danışma Kuruluna ilişkin, "Danışma Kurulu, başkan ve 11 üyeden oluşur. Alevi- Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanı Danışma Kurulunun da başkanıdır. Danışma Kurulu üyeleri, Alevi- Bektaşilik yolunda temayüz etmiş kişiler ile başkanlığın görev alanına giren konularda araştırma ve çalışmaları bulunanlardan Cumhurbaşkanınca üç yıllığına seçilirler. Bakan gerekli gördüğü hâllerde Danışma Kuruluna başkanlık edebilir.

Danışma Kurulu üyelerinin ve toplantıya davet edilen kişilerin ulaşım ve konaklama giderleri bakanlık bütçesinden karşılanır. Danışma Kurulunun çalışma usul ve esasları bakanlıkça çıkarılan yönetmelikle belirlenir" denildi.Başkan ve başkan yardımcısının haklarına ilişkin ise "Alevi- Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanı ve Alevi- Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkan Yardımcısı, mali ve sosyal hak ve yardımlar ile diğer özlük hakları bakımından 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 30'uncu maddesi uyarınca sırasıyla strateji geliştirme başkanı ve bakanlık genel müdür yardımcısına denktir" ifadeleri kullanıldı.

53 KİŞİLİK KADRO İHDAS EDİLDİ

Alevi- Bektaşi Kültür Ve Cemevi Başkanlığı'nda genel kadro durumu şu şekilde belirlendi:"Alevi- Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanı (1), Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkan Yardımcısı (2), Daire Başkanı (5), 3'üncü derece veri hazırlama ve kontrol işletmeni (10), 6'ncı derece veri hazırlama ve kontrol işletmeni (10), 10'uncu derece veri hazırlama ve kontrol işletmeni (10), programcı (2), çözümleyici (2), sekreter (1), şoför (1), 7'nci derece hizmetli (1), 8'inci derece hizmetli (1), mütercim (2), sosyolog (2), psikolog (2), grafiker (1)."Sümeyye TrabzonGündem Editörü

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Alevi Bektaşi Federasyonu tuzağa düştü Admin 0 795 06-24-2022 01:24 AM
Son Yorum: Admin
  Kılıçdaroğlu, Dersimli bir Alevi olarak CHP Genel Başkanlığı’na seçildiğinde herkes ş Admin 0 2,742 06-29-2019 12:51 PM
Son Yorum: Admin
  Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu Samsun'da toplandı bektasi 0 1,374 05-23-2019 05:55 PM
Son Yorum: bektasi
  Ayvalık'ta Alevi'ler Cem Evi ve Kültür Merkezi'ne kavuşuyor Admin 0 1,666 12-10-2018 10:58 PM
Son Yorum: Admin
  Cemevi protokolu imzalandı Admin 0 1,514 11-21-2018 05:20 PM
Son Yorum: Admin
  Silifke’ye Cemevi çerağ 0 3,226 10-08-2018 07:34 PM
Son Yorum: çerağ
  Mezitli Belediyesi'nde cemevi inşaatına destek çerağ 0 1,811 09-26-2018 09:56 PM
Son Yorum: çerağ
  Avrupa Parlamentosu'nda Alevi-Bektaşi Dostluk Grubu kuruldu Admin 0 2,326 06-27-2018 03:18 AM
Son Yorum: Admin
  Ak Parti Narlıdere'de Cemevi Yapacak çerağ 0 1,862 04-20-2018 01:13 PM
Son Yorum: çerağ
  Alevi Kültür Merkezi, Hızır Ayı dolayısıyla etkinlikler düzenliyor Admin 0 2,473 02-25-2018 11:28 PM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi