Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

En büyük cemevi Ankara'da açıldı
#1

Çankaya Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Türkiye’nin en büyük cemevi olan Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi açıldı.

Oran şehrinde 4 bin 800 metrekare kullanım alanına sahip Çankaya Belediyesi Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi, Alevi-Bektaşi felsefesine göre özel olarak tasarlanarak inşa edildi. Bir arada yaşamanın önemli sembollerinden biri olacağına inanılan cemevinin açılışını Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Alevi-Bektaşi örgütleri temsilcileri ve CHP Çankaya belediye başkan adayı Alper Taşdelen birlikte gerçekleştirdi. Açılışa CHP’li vekiller Malik Ejder Özdemir, İlhan Cihaner, Levent Gök ve CHP PM üyesi Seyhan Erdoğdu da katıldı.

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, cemevi çalışmalarını hızla bitme noktasına getiren emekçi dostlarına tek tek teşekkür ettiğini belirterek “Tümüyle Alevi-Bektaşi felsefesine göre özel olarak inşa edilen bu merkez, bir arada yaşama kültürünün önemli sembollerinden biri olacak” dedi. Açılış töreninde semah ekibi de yerini aldı.

Cemevi üç katlı

Turan Güneş Bulvarı ile Ürdün Caddesi arasında bulunan merkez, üç kattan oluşuyor. Giriş katta, cenaze, kurban kesim, taziye ve toplantı için alanların yanı sıra otopark, kazan dairesi, sığınak, çok amaçlı toplantı salonu, yemekhane, yönetim ve depolama alanları, mutfaklar, gasilhane-morg, soyunma odaları, sergi ve konferans salonu bölümleri de yer alıyor. Birinci katta kırklar meydanı, fuaye alanı, atölyeler, bebek bakım odası, dede odası, sistem odası ve yine soyunma odaları yer alıyor. 7 katlı özgün çatının altında Kırklar Meydanı’nın yanı sıra inanç müzesi ve kütüphane bulunuyor. Dış kaplama taşı Hacıbektaş’tan getirilen Nevşehir taşı ile bezenen merkeze 7 merdiven sonundaki Cennet Kapısı’ndan girilirken, merkezdeki basamak sayılarından seçilen bitkilere, dış cephedeki kufi Ali süslemelerinden çevre düzenlemesine kadar her unsur özenle tasarlanmış olmasıyla dikkat çekiyor.

[Resim: cats.jpg]

cumhuriyet.comalevilik, ankara cemevleri
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular / Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Son Yorum Yazar: çerağ
05-17-2015, 05:19 PM
Son Yorum Yazar: Admin
08-14-2013, 03:03 AM

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi