Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Hacı Bektaş-ı Veli ve Ahmet Yesevi Bağı
#1

Hacı Bektaş-ı Veli ve Ahmet Yesevi Bağı


Alevi-bektaşi İslam ekolü içerisinde, Ahmet Yesevi'nin önemlibir yeri vardır.. Birçok Ocak secresinde kendini Ahmet Yesevi'ye bağlar... Ahmet' Yesevi'yi ise, Hz. Ali'nin oğlu olan Muhammed hanifi yoluyla hz. Ali'ye dayandırılır... Buna karşın Ahmet Yesevi'nin Türk olduğunu savunan. ve Muhammed hanifi'ye bağlanan soy secerelerinin söylencesel olduğunu savunanlarda vardır...

Ahmet Yesevi ile Hacı Bektaş arasında bağ geçmiş sayfalarda verildiği üzre hocası Lokman parende ile sağlanır..Bir kısım Sünni Alimler ise, Ahmet Yesevi'yi koyu sünni-şeriatçı olarak gösterir.. Bu kesimin en büyük dayanağı Ahmet Yesevi'nin hocasının YUSUF HEMEDANİ olduğu savıdır..

Ancak, Ahmet Yesevi hiçbir kitabı ve şiirinde YUSUF HEMEDANİ'NİN İSMİ GEÇMEZ, Buna karşın Alevi-batıni nitelikle Arslan Baba'yı Ahmet Yesevi gerek Divan-ı Hikmet'inde ve gerekse değişlerinde MÜRŞİT VE PİR KABUL EDER..


DİVAN-I HİKMET'İN'de Pir-i Türkistan Ahmet Yesevi söyle söyler


".. YEDİ YAŞTA ARSLAN BABA'YA VERDİM SELAM.."

İfadesi Arslan Baba'nın talibi olduğunu gözler önüne serer, daha birçok değişte Ahmet Yesevi, Arslan Baba'dan Mürşidi olarak bahseder..

Yine, Ahmet yesevi'nin Divan-ı Hikmetleri'ndeki Değişler, sünni şeriat dışı bir görünüm sergiler, nitekim Sünni anlayışsın çoğunlukla kabul etmediği , ibadet biçimleri yani ibadette aşk-coşku ve semah Yesevilikte yer alır..

Yine sünni teolojide yer almayan DÖRT KAPI KIRK MAKAM felsefesi Yesevilik'tede vardır..

"Hacı bektaş Vilayetnamesi" ile "Hacım Sultan Velayetnamsi" Hacı bektaş-ı Yesevi tarikatın'dan gösterir..

tarihçi Fuat Köprülü, Ahmet yeseviyi sünni değil, babai, haydari, kalenderi, Bektaşi geleneğine daha yakın bulur..

Alevi-bektaşi inancında Ahmet Yesevi, ".. Horasan erenleri""nin, hacı bektaş ise, "Rum Erenleri'nin" başı Piri kabul edilir..

tarihçi Fuat Bozkurt'in belirtiği gibi, Ahmet Yesevi'nin "fakrnamesi" ile Hacı bektaş'ın "maklat'ı" VE bUYRUK ARASINDA BÜYÜK BENZERLİKLER VARDIR..

Kaynak:

1- Baki Öz, Hz. Ali'den Mustafa Kemal'e Aleviliğin tarihçesi, s. 84-87
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular / Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Son Yorum Yazar: Dede-baba
11-14-2013, 03:18 PM
Son Yorum Yazar: Dede-baba
11-14-2013, 03:13 PM
Son Yorum Yazar: Dede-baba
11-14-2013, 03:07 PM
Son Yorum Yazar: Dede-baba
11-14-2013, 03:01 PM

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi