Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Haydar Baba türbesinin Gizemi
#1

Haydar Baba türbesi, Haydarpaşa tren istasyonunda rayların arasında saklı kalmış gizemli bir türbedir.

Haydarpaşa tren istasyonu ismini de Haydar Baba Türbesi'nden almıştır.

Haydar Baba türbesinin rivayeti şu şekildedir: Yaklaşık 100 yıl evvel Haydarpaşa tren istasyonunun hareket amiri türbenin olduğu yerden tren rayı geçmesini istiyor ve bunun üzerine çalışmalar başlatılıyor. Ancak anlatılanlara göre, çalışmalara başlandığı gece hareket amirinin rüyasına “Haydar Baba” giriyor ve rüyada ''beni rahatsız etmeyin diyor.'' Görülen bu rüyaya rağmen mühendisler çalışmalarına devam ediyor. Ertesi akşam yine “Haydar Baba” hareket amirinin rüyasına giriyor ve yine ''Beni rahatsız etme diyerek amirin boğazını sıkıyor.'' Bu olaylar sonrasında tedirgin olan hareket amiri tüm çalışmaları durduruyor.

Öte yandan girişimlerde bulunan hareket amiri o bölgenin “Haydarbaba Türbesi” yapılmasını da sağlıyor. Haydar Baba türbesi nedeniyle yapılamayan tren yolu türbenin iki yanından yapılmıştır. Böylece Haydar Baba Türbesi tren yolunu ikiye bölmüş bir şekilde bugün görülebilmekted ir.

Merak edenler Tıbbiye Caddesi üzerinden Kadıköy istikametine inerken Haydarpaşa Demiryolu köprüsünden baktıklarında bu duruma şahitlik edeceklerdir.

[Resim: haydar-baba-turbesi-kadikoy.jpg]
http://www.zohreanaforum.com/turbelerimi...izemi.html
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular / Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi